Քաղաքական 14:45 25/05/2016 Հայաստան
Բացի բանակցություններից, կան նաև երկրորդական պլանի խնդիրներ, որոնք Հայաստանի արտաքին և ներքին քաղաքականության համար կարևոր են որպես դասեր: Լրագրողների հետ հանդիպմանը նման տեսակետ հայտնեց Երևանի մամուլի ակումբի նախագահ Բորիս Նավասարդյանը:
Առաջին դասը, որն ըստ նրա պետք է Հայաստանը քաղի, այն է, որ որևէ գործընկերոջ իդեալականացումը խանգարում է հասնել նպատակներին. «Մենք ականատես էինք, թե ինչպես  է Հայաստանն իդեալականացնում Ռուսաստանին՝ որպես իր անվտանգության հիմանական երաշխիքի, սակայն տեսանք, թե ապրիլյան քառօրյա պատերազմից հետո հասարակությունն ինչ հիասթափություն ապրեց»:
Նավասարդյանի խոսքով՝ պետք է հասկանալ մի շատ պարզ բան, որ աշխարհում չկա որևէ գերտերություն, որը Հայաստանի նման փոքր երկրի հոգսերը կվերցնի իր ուսերի վրա, կապահովի անվտանգություն ու տնտեսական բարեկեցություն:
«Պետք է հանգիստ վերաբերվել նրան, որ Ռուսաստանն իր շահերին համապատասխան է իրականացնում իր քաղաքականությունն այստեղ, պետք է հասկանալ, որևէ պարտավորություն, որը արձանագրված է տարբեր համաձայնագրերում, չեն աշխատում, եթե հակասում են գերտերության շահերին»,-նշեց Երևանի մամուլի ակումբի նախագահը:
Նա գտնում է, որ պետք է իրատեսորեն մոտենալ և հասկանալ, որ միայն այն դեպքում Ռուսաստանից կարող ենք օգուտ ունենալ, երբ մեր շահը կհամընկնի նրա շահերին:
Նավասարդյանը հավելեց, որ պետք է անպայման ունենալ այլընտրանքային գործընկերներ, ովքեր տարբեր հակասական զարգացումների ժամանակ կարող են օգտակար լինել:
Հաջորդ դասը Նավասարդյանի կարծիքով՝ ինքնուրույն քաղաքականություն վարելն է, որն էլ նպաստում է նրան, որ դիմացինը քո հանդեպ ավելի լուրջ լինի և քո շահերի հետ հաշվի նստի:

Society 18:07 25/05/2016 Armenia
The most important thing during the past few days after the Vienna meeting is preparing for the negotiations, said Chairman of the Yerevan Press Club, Boris Navasardyan during a press conference.
“Before the next round of the negotiations, the most important question is who can avoid subverting the negotiations in this tactical battle. The one who does will be held responsible before the international community,” he said.
According to Navasardyan, Armenia should do anything possible to show its constructive approach. Yet this approach means nothing without the introduction of monitoring mechanisms on the Line of Contact.
Besides the negotiations, Navasardyan thinks, there are also secondary problems which are important for the Armenian domestic and foreign policies. These are the lessons Armenia needs to learn. First one being that glorification of any partner distracts Armenia from reaching its goals.
“We’ve witnessed how Armenia idealized Russia as its main guarantee for security, yet we saw the disappointment of the public after the Four Day War in April,” he said.
According to Navasardyan, Armenia should understand one simple thing, that there is no Great Power in the world to burden itself with Armenia’s problems or to provide security and economic prosperity.
He also added that Armenia should have alternative partners to be helpful in a variety of controversial developments.