Ավստրիայի նախագահ Հայնց Ֆիշեր. Ադրբեջանը կարող է մեկուսացվել ԵԱՀԿ-ում
Լոնդոնում գրանցված թուրքական The Business Year ամսագիրը  Ադրբեջանի վերաբերյալ թողարկված ընթացիկ ամսվա համարում հրապարակել է Ավստրիայի` շուտով պաշտոնավարումը ավարտող նախագահ Հայնց Ֆիշերի հետ հարցազրույցը Ադրբեջանի հետ երկկողմ հարաբերությունների վերաբերյալ:
Հիմնականում երկկողմ տնտեսական հարաբերություններին նվիրված հարցազրույցի առաջին հարցը վերաբերել է 2017թ ԵԱՀԿ-ում Ավստրիայի նախագահության առաջնահերթություններին:
Նախագահ Ֆիշերը սուր քննադատության է ենթարկել Ադրբեջանին՝ Բաքվում ԵԱՀԿ գրասենյակի փակման համար և կոչ է արել հաշվի առնել գրասենյակի վերաբացման հնարավորությունները: Հակառակ դեպքում, ասել է Ֆիշերը, գրասենյակի բացակայությունը «կարող է հանգեցնել ԵԱՀԿ շրջանակներում Ադրբեջանի մեկուսացմանը»:
Շեշտելով ԵԱՀԿ-ի՝ որպես հակամարտությունների կարգավորման հարթակի կարևորությունը, Հայնց Ֆիշերը ընդգծել է, որ «Ադրբեջանը պետք է վերանայի ԵԱՀԿ գրասենյակի փակման մասին որոշումը և վերաբացի այն»:
Խոսելով ԵԱՀԿ-ում գալիք տարվա նախագահության առաջնայնությունների մասին, Ավստրիայի նախագահը ասել է. «Մենք լիարժեք տեղյակ ենք Լեռնային Ղարաբաղի հետ կապված խնդրի զգայունության մասին: 2015-ին բռնության աննախադեպ աճը շփման գծի երկայնքով անհանգստության լուրջ պատճառ է: Տեղյակ լինելով Մինսկի խմբի համանախագահների աշխատանքի հետ կապված Ադրբեջանի ակնկալիքների ձախողման մասին՝ մենք, այնուամենայնիվ, համոզված ենք, որ ՄԻնսկի խումբը միակ գործուն հարթակն է այս հակամարտության կարգավորման համար: Այս իսկ պատճառով մենք հուսով ենք, որ Ադրբեջանը կշարունակի աշխատել համանախագահների և ԵԱՀԿ բոլոր մարմինների հետ:
«2007թ Մադրիդյան սկզբունքների հիման վրա կառուցված կարգավորումը դեռևս սեղանին է և ինչքան ես տեղյակ եմ, Ռուսաստանը խթանում է նմանատիպ մի կարգավորման տեսլական»:
The Business Year ամսագիրը գովազդային հիմունքներով հնարավորություն է տալիս միջազգային հանրության դրական ուշադրության կենտրոնում չգտնվող կամ հաճախ քննադատության թիրախ հանդիսացող տարբեր երկրների (Գանա, Սաուդյան Արաբիա, Ղազախստան, Ադրբեջան, և այլն)` ազգային բրենդինգի նպատակով հատուկ համարներ հրապարակել՝ իրենց երկիրը դրական լույսի ներքո ներկայացնելու համար:
Հիշեցնենք, որ օրեր առաջ, ադրբեջանական մամուլի տեղեկացմամբ,The Business Year ամսագիրը Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին ճանաչել էր «Տարվա մարդ»:
Ամսագիրը պարբերաբար հրապարակում է Ադրբեջանին նվիրված հոդվածներ և հատուկ համարներ: Դեռևս փետրվար ամսին նույն ամսագրի համար հարցազրույց էր տվել Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Էլմար Մամեդյարովը:

Politics 13:52 26/05/2016
London-based Turkish newspaper The Business Year published an interview  with President of Austria, Heinz Fischer on relations between Azerbaijan and Austria and areas of cooperation.
The first question of the interview referred to priorities of the Austrian OSCE Chairmanship in 2017.
President Fischer criticized the decision of the government of Azerbaijan in July last year to close the office of the OSCE Project Coordinator in Baku. “This step has unfortunately significantly weakened the positive role of the OSCE in Azerbaijan and might also carry the danger of an isolation of Azerbaijan within the OSCE”.
Stressing the importance of OSCE as a conflict solving organization, the President thinks Azerbaijan might be interested in reviewing its decision and consider a reopening of the office.
“We are fully aware of the central and sensitive issue of the Nagorno-Karabakh conflict. The dramatic increase of violence in 2015 along the line of contact is a matter of serious concern. I am aware of the frustration of Azerbaijan with respect to the efforts of the Co-Chairs of the Minsk group in solving the issue. Nevertheless, we are convinced that the Minsk Group is the only practical platform for conflict resolution. We, therefore, hope that that Azerbaijan will continue to work closely with the Co-Chairs of the Minsk Group and within all other structures of the OSCE. The solution based on the Madrid Principles of 2007 is still on the table and, as far as I have been informed, the Russian Federation is promoting a similar solution along these lines,” the President said speaking of the priorities of the OSCE Chairmanship in the coming year.
The Business Year allows countries such as Ghana, Saudi Arabia, Kazakhstan, Azerbaijan, etc, often criticized by the international community, to represent their countries in a positive context.
To remind, earlier, according to Azerbaijani media, The Business Year announced President of Azerbaijan, Ilham Aliyev “Man of the Year”.
The newspaper constantly publishes articles and special issues on Azerbaijan. Azerbaijani Foreign Minister, Elmar Mammadyarov gave an interview to the newspaper in February.