Քաղաքական 16:23 01/06/2016 Աշխարհում
Գերմանիայում թուրքական համայնքի կողմից սպառնալիքներով լի հազարավոր  նամակներ են ուղարկվել Գերմանիայի Բունդեսթագի պատգամավորներին՝ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձևի հետ կապված։
Գերմանիայում գործող 500-ից ավել թուրքական կազմակերպություններ ևս սպառնալից նամակներ են ուղարկել ինչպես պատգամավորներին, այնպես էլ թեման լուսաբանող լրագրողներին, հայտնում է գերմանական Spiegel Online-ը։
Թուրքիայի քաղաքացիները ևս սպառնում են սոցիալական լրատվամիջոցներով։
Որոշ նամակներ անգամ անցել են սահմանագիծը և սպառնացել քաղաքական գործիչների և լրագրողների կյանքին։
Գերմանիայի խորհրդարանի Կանաչների կուսակցության ղեկավար, թուրքական ծագում ունեցող Ջեմ Օզդեմիրն այն պատգամավորներից է, ով ստացել է սպառնալից նամակներ էլ-փոստով, թվիթերով և ֆեյսբուքով։
«Մշտապես նույն արտահայտությունները՝ «դավաճան», «հայ ահաբեկիչ» և անգամ «նացիստ»»,- ARD-ին ասել է Օզդեմիրը։
Թեման լուսաբանող լրագրողներին ուղղված սպառնալիքներում ասվում է․«Ձեզ կվերացնենք», «Ձեր ճակատագիրը կլինի Հրանտ Դինքի նման»։
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեթ Թայիփ Էրդողանը ևս Գերմանիային զգուշացրել է, որ Հայոց ցեղասպանության բանաձևի ընդունումը կվնասի երկու ժողովուրդների միջև երկկողմ հարաբերություններին։

Politics 17:37 01/06/2016 World
Thousands of emails have been reportedly sent out by the Turkish community to German MPs, threatening the politicians and calling them names in connection with Berlin’s latest attempts to recognize the 1915 Armenian genocide, reports RT.
According to the source, over 500 different Turkish organizations in Germany have sent out emails to their local MPs and journalists covering the subject, Germany’s Spiegel Online reported. Turkish citizens have also reached out privately via social media.
Some emails crossed a line, intimidating politicians and threatening the lives of journalists.
Chairman of the German Greens, Cem Ozdemir, who is of Turkish origin, was one of the MPs who received abusive messages via email, Twitter and Facebook.
“It's always the same terms: 'Traitor,' 'Armenia's pig', 'son of a bitch', 'Armenian Terrorist' and even ‘Nazi'," he told ARD.
Journalists covering Germany’s attempts to recognize the Armenian genocide also received threats such as: “You will be eliminated,” or “Your end will be like that of Hrant Dink [the Turkish-Armenian journalist who was shot in January 2007 by right-wing extremists in Istanbul].”
Turkish President Recep Tayyip Erdogan joined the conversation on Tuesday, warning Germany that if it proceeds with its Armenian genocide resolution, it would hurt the bilateral ties between the two nations.