Մշակույթ 19:31 01/06/2016
Մայիսի 30-ից հունիսի 1-ը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կենտրոնակայանում տեղի է ունեցել «Ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պաշտպանության մասին» 2003թ. կոնվենցիայի անդամ պետությունների Գլխավոր ասամբլեայի 6-րդ նստաշրջանը, որի ընթացքում կայացան Կոնվենցիայի միջկառավարական կոմիտեի ընտրությունները՝ 2016-2020թթ. ժամանակահատվածի անդամակցության համար: Այդ մասին տեղեկացնում են ՀՀ ԱԳՆ լրատվական ծառայությունից:
Ըստ աղբյուրի, երկրորդ տարածաշրջանային խմբից (Արևելյան Եվրոպայի երկրներ) չորս տարի ժամկետով ընտրվել է Հայաստանը՝ ստանալով կոնվենցիայի անդամ երկրների միաձայն աջակցությունը։
Մյուս խմբերից ընտրվել են Կիպրոսը, Ավստրիան, Գվատեմալան, Կոլումբիան, Կուբան, Ֆիլիպինները, Զամբիան, Սենեգալը, Մավրիկիոսը, Պաղեստինը և Լիբանանը։
Միջկառավարական կոմիտեն Կոնվենցիայի գլխավոր մարմիններից մեկն է: Այն ստեղծվել է Կոնվենցիայի 5-րդ հոդվածի համաձայն, ունի 24 անդամ՝ տարածաշրջանային վեց խմբերից: Կոմիտեի անդամն անմիջապես վերընտրվելու հնարավորություն չունի: Կոմիտեի կարևոր գործառույթներից է Կոնվենցիայով սահմանված ցանկերում գրանցվելու նպատակով անդամ պետությունների կողմից ներկայացված հայտերի առնչությամբ վերջնական որոշում կայացնելը:
Գլխավոր ասամբլեան, որի նստաշրջանը գումարվում է երկու տարին մեկ, ի թիվս այլ գործառույթների, ընտրում է 12 նոր անդամների։

Армения избрана членом Межправкомитета Конвенции об охране нематериального культурного наследия ЮНЕСКО
В Париже в штаб-квартире ЮНЕСКО с 30 мая по 1 июня была проведена шестая сессия Генеральной ассамблеи государств-участников Конвенции об охране нематериального культурного наследия от 2003г., в ходе которой состоялись выборы членов Межправительственного комитета Конвенции на период членства с 2016 по 2020 год.
Как передает пресс-служба министерства иностранных дел РА, от второй региональной группы (страны Восточной Европы) Армения единогласно была избрана членом Межправительственного комитета Конвенции сроком на 4 года.
От остальных региональных групп были избраны Кипр, Австрия, Гватемала, Колумбия, Куба, Филиппины, Замбия, Сенегал, Маврикий, Палестина и Ливан.
- МИД Армении: Это Азербайджан уничтожил культурное наследие армян в Нахичеване, в НКР все памятники на месте
- В Степанакерте опровергли заявление МИД Азербайджана об использовании памятников исламской архитектуры в военных целях