Քաղաքական 10:48 11/06/2016
ԼՂ հակամարտության գոտում իրավիճակի սրացումները կրելու են պարբերական բնույթ: Անդրադառնալով ապրիլյան պատերազմին, ինչպես նաև ԼՂ հակամարտության կարգավորման գործընթացին` Panorama.am-ի հետ զրույցում նման կարծիք հայտնեց Կովկասի ինստիտուտի տնօրեն, քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը։
«Ժամանակային առումով կանխատեսումներ անելը, իհարկե, դժվար է, բայց, ընդհանուր առմամբ կարելի է ասել, որ առկա է գործընթացի զարգացման հստակ տրամաբանություն: Վերջին 8-9 տարիների ընթացքում գործընթացը զարգանում է շատ թե քիչ հասկանալի տարբերակով: Աստիճանաբար ավելացվում է լարվածության մակարդակը, ինչպես նաև սահմանին տեղի ունեցող գործողությունների, հրաձգության քանակը: Շատ դժվար է պատկերացնել, որ այս ամենը կարող է ուղղակի դադարել: Լարվածության յուրաքանչուր նոր փուլից հետո, նման սպասումները առավել ևս իրատեսական չեն»,- նշեց Ա. Իսկանդարյանը։
Քաղաքագետի կարծիքով, ապրիլյան իրադարձություններից հետո ռիսկերը ավելացել են:
«Իմ կարծիքով` այս սրացումները կանխելու քաղաքական լծակները այդքան էլ շատ չեն: Ես ուրախ կլիների սխալվել, սակայն կարծում եմ, որ դրանց պարբերաբար կրկնման հավանականությունը բավական մեծ է»,- նշեց մեր զրուցակիցը:
Անդրադառնալով մայիսի 16-ին Վիեննայում կայացած Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպման արդյունքներին՝քաղաքագետը, նշեց, որ հանդիպումը կատարել է իրեն վերապահված դերը:
«Դա քաղաքական ձևաչափի, Մինսկի գործընթացի վերակենդանացումն էր: Փաստն այն է, որ դա հանդիսանում է քաղաքական անվտանգության ձևաչափերից մեկը: Սակայն, ես կարծում եմ, որ բռնությունը դադարեցնելու համար այս գործընթացը բավարար չէ»,- շեշտեց Ա. Իսկանդարյանը։
Ինչ վերաբերում է համանախագահ երկրների` Ադրբեջանի վրա ազդելու հնարավորություններին, ապա քաղաքագետի կարծիքով, նրանք հստակ գիտակցում են կողմերից յուրաքանչյուրի շարժառիթներն ու նպատակները:
«Այստեղ խնդիրը ոչ թե գիտակցելու, այլ ազդեցության հնարավորության, իրավիճակի վրա ազդելու գործիքակազմի մեջ է: Տեսականորոն իրենք, իհարկե, մեծ տերություններ են, որոնք անհրաժեշտության դեպքում կարող են անել բառացորեն ամեն ինչ նման չափերի հիմնախնդրի պարագայում: Սակայն, պետք չէ մոռանալ, որ աշխարհում կա մոտ 50 նման կոնֆլիկտ: Աշխարհը հիմա ունի բազմաթիվ հրատապ խնդիրներ: Դրանք են Սիրիան, ԻՊ-ը, Քրդստանը, Դոնբասը այլն: Եվ ուղիղ միջամտել ԼՂ հիմնախնդրին այս պայմաններում ոչ ոքին ձեռնտու չէ: Իսկ քաղաքական լծակները դեռևս չեն բավարարում»,- ասաց Ա. Իսկանդարյանը։

Politics 13:09 11/06/2016
Escalations on the Nagorno Karabakh conflict zone will likely be repeated, Director of the Caucasus Institute Alexander Iskandaryan told Panorama.am speaking about the April war and the settlement of the Nagorno Karabakh conflict.
“It is quite hard to make predictions in terms of the time, yet generally we may track a certain logic in the development of the process. Over the recent 8-9 years the process has gone on at a more or less comprehensible pace. Tensions have been gradually increasing, the number of incidents and violations on the border as well. It is unlikely to stop. Those expectations are not justified after each phase of the escalation,” noted Iskandaryan.
To the political scientist, ongoing risks have increased after the April developments.
“I think political leverage to prevent those escalations have no much effect. I would be happy to have been mistaken, however the probability of recurrence of what we saw is high,” Iskandaryan said.
Touching upon the Vienna Summit on May 16 with the participation of the Armenian and Azerbaijani presidents Iskandaryan said the meeting served its purpose.
“The meeting was the rehabilitation of the political format, the Misnk process. That is actually one of the formats of political security. However, I think the process is not sufficient to stop the violence,” Iskandaryan emphasized.
He then noted co-chairing states have clear understanding of the motives and the purposes of each of the sides.
“The point is not to realize that but rather to develop measures to somehow affect the situation Theoretically, those are great powers and may do virtually whatever they deem with regard to such a conflict.
“Yet we should not forget that about 50 similar conflicts exist, and the world faces number of urgent problems – Syria, ISIS, Kurdistan, Donbas among them. No one has interest in direct intervention into the Nagorno Karabakh conflict, while political impact is not sufficient,” concluded Iskandaryan.