Տնտեսություն 14:58 15/06/2016 Հայաստան
Հայաստանի և Հունաստանի միջև զբոսաշրջության ոլորտում համագործակցության ամրապնդումն ու զարգացումը շատ կարևոր է: Այս պահին դրանց համար կան էական նախադրյալներ: Երևանում անցկացված «Պատուհան դեպի Հունաստան» խորագրով միջացոռման ժամանակ կարծիք հայտնեց Էկոնոմիկայի նախարարության զբոսաշրջային վարչության պետ Մեխակ Ապրեսյանը:
Նրա խոսքով, այդ ոլորտում երկրու երկրների կապերի սերտացման ու զարգացման նշանակությունը միայն տնտեսական չէ:
«Դրանք նպաստելու են երկու ժողովուրդների միջև բարեկամության ամրապնդմանը, միջմշակութային երկխոսությանը: Այս առումով միջոցառումը շատ կարևոր է»,-ասաց Ապերսյանը:
Հայաստանում Հունաստանի դեսպան Իոաննիս Տարին լրագրողների հետ զրույցում ասաց, որ հիմա Հունաստան շատ են այցելում նաև Հայաստանից:
«Հայաստանն ու Հունաստանը շատ գեղեցիկ երկրներ են: Վստահ եմ, որ շատ շուտով Հայաստանն էլ է դառնալու տուրիզմի երկիր: Քանի որ հայերն ու հույներն ունեն նույն կրոնը, կարծում եմ, որ հույներին հատկապես կհետաքրքրեն Հայաստանի վանքերը»,-ասաց Իոաննիս Տարիսը:
Hot Tours տուրիստական գործակալության տնօրեն Մխիթար Մելիք-Շահնազարյանը  նշեց, որ միջոցառումն անցկացվում է Հայաստանում Հունաստանի դեսպանատան նախաձեռնությամբ, տարբեր ընկերությունների ու կազմակերպությունների համատեղ աշխատանքի արդյունքում:

Общество 18:46 15/06/2016 Армения
Укрепление сотрудничества Армении с Грецией в сфере туризма имеет довольно серьезное значение, уже сегодня налицо существенные предпосылки для развития этой области. Об этом заявил начальник Управления по туризму министерства экономики РА Мехак Апресян в ходе состоявшегося сегодня в Ереване мероприятия под названием «Окно в Грецию».
По словам М. Апресяна, укрепление и развитие связей между двумя странами в туристической сфере важно не только в экономическом плане.
«Данные связи также поспособствуют укреплению дружественных отношений двух народов и межкультурного диалога. В этом плане мероприятие “Окно в Грецию” имеет весьма серьезное значение», – подчеркнул начальник Управления по туризму Минэкономики РА.
В свою очередь посол Греции в Армении Иоаннис Таис сообщил журналистам, что на сегодняшний день в Грецию также весьма часто приезжают туристы из Армении.
«Армения и Греция является довольно красивыми странами. Уверен, что уже очень скоро Армения также станет страной туризма, поскольку армяне и греки имеют ту же религию, и греков особенно заинтересуют армянские монастыри», – подчеркнул дипломат.