Տնտեսություն 14:58 15/06/2016 Հայաստան
Հայաստանի և Հունաստանի միջև զբոսաշրջության ոլորտում համագործակցության ամրապնդումն ու զարգացումը շատ կարևոր է: Այս պահին դրանց համար կան էական նախադրյալներ: Երևանում անցկացված «Պատուհան դեպի Հունաստան» խորագրով միջացոռման ժամանակ կարծիք հայտնեց Էկոնոմիկայի նախարարության զբոսաշրջային վարչության պետ Մեխակ Ապրեսյանը:
Նրա խոսքով, այդ ոլորտում երկրու երկրների կապերի սերտացման ու զարգացման նշանակությունը միայն տնտեսական չէ:
«Դրանք նպաստելու են երկու ժողովուրդների միջև բարեկամության ամրապնդմանը, միջմշակութային երկխոսությանը: Այս առումով միջոցառումը շատ կարևոր է»,-ասաց Ապերսյանը:
Հայաստանում Հունաստանի դեսպան Իոաննիս Տարին լրագրողների հետ զրույցում ասաց, որ հիմա Հունաստան շատ են այցելում նաև Հայաստանից:
«Հայաստանն ու Հունաստանը շատ գեղեցիկ երկրներ են: Վստահ եմ, որ շատ շուտով Հայաստանն էլ է դառնալու տուրիզմի երկիր: Քանի որ հայերն ու հույներն ունեն նույն կրոնը, կարծում եմ, որ հույներին հատկապես կհետաքրքրեն Հայաստանի վանքերը»,-ասաց Իոաննիս Տարիսը:
Hot Tours տուրիստական գործակալության տնօրեն Մխիթար Մելիք-Շահնազարյանը  նշեց, որ միջոցառումն անցկացվում է Հայաստանում Հունաստանի դեսպանատան նախաձեռնությամբ, տարբեր ընկերությունների ու կազմակերպությունների համատեղ աշխատանքի արդյունքում:

Politics 16:16 15/06/2016
The cooperation in tourism sphere between Armenia and Greece is of high importance, and all the prerequisites exist for that, Mekhak Apresyan, Head of Tourism Department at Armenia’s Ministry of Economy told reporters on June 15 at an event entitled “Window to Greece”.
According to him, deepening and developing ties in the sphere between Armenia, Georgia produce not only economic benefits.
“Those ties are to consolidate the friendship between the two peoples as well as encourage intercultural dialogue. In this context, this event is very important,” Apresyan noted.
Greek Ambassador to Armenia, Ioannis Taghis, on his part told reporters that many Armenians tend to visit Greece.
“Armenia and Greece are beautiful countries. I am confident Armenia will become a tourist destination soon. Since our people share the same religion, Greeks will be particularly interested in Armenian churches,” the Ambassador said.
Mkhitar Meliq-Shahnazaryan, Director at Hot Tours, also present at the event, mentioned that the event was organized at the initiative of the Embassy of Greece in Yerevan in partnership with number of companies and organizations.
The event aimed at increasing the visibility and knowledge of the Greek culture and history among the Armenians.