Քաղաքական 18:07 22/06/2016 Աշխարհում
Ուկրաինայի գերագույն ռադայի պատգամավոր, ԵԽԽՎ ուկրաինական պատվիրակության անդամ Նադեժդա Սավչենկոն հանդես է եկել Ռուսաստանի դեմ տնտեսական պատժամիջոցների փուլային չեղարկման օգտին: «Ռիա նովոստի» լրատվական գործակալության փոխանցմամբ, այս մասին ուկրաինացի խորհրդարանականը հայտարարել է գերմանական «Դոյչե վելլե» պարբերականին տված հարցազրույցում:
«Կարծում եմ, որ պատժամիջոցները պետք է լինեն ավելի անձնավորված, որպեսզի այն կատարող անձինք ստանան իրենց հասանելիքը: Տնտեսական (պատժամիջոցները) ցանկալի է չեղարկել ժամանակի ընթացքում, ինչ-որ բանի կատարմանը զուգահեռ: Փուլային տարբերակով»,- հայտարարել է Սավչենկոն:
Վերջինիս խոսքով` իր համար անհասկանալի է այն փաստը, որ պատժամիջոցները վնաս են հասցնում խաղաղ բնակչությանը ինչպես Ռուսաստանում, այնպես էլ Եվրոպայում և Ուկրաինայում: Նրա համոզմամբ, Արևմուտքը պետք է Մոսկվայի հետ խոսի տնտեսության և քաղաքականության լեզվով, «այլ ոչ թե գլորվի» դեպի 3-րդ համաշխարհային պատերազմ:

In an interview with the Deutsche Welle, Member of the Ukrainian Verkhovna Rada and the Parliamentary Assembly of the Council of Europe, Nadiya Savchenko said she favours removing sanctions on Russia.
“I think that sanctions should be more specifically directed toward individuals. Those who are behind what is happening should get what they deserve. It would also be desirable if the economic sanctions were eventually lifted when certain criteria are met,” she said.
According to Savchenko, the sanctions harm the peaceful residents of Russia, as well as Ukraine and Europe. “I am not of the opinion that we should rush into a third World War. Europe must speak to Russia in a civilized tone, both politically and economically”.