Քաղաքական 22:42 01/07/2016
Ֆրանսիայի խորհրդարանի ստորին պալատը միաձայն ընդունեց Հայոց Ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագիծ
Ֆրանսիայի խորհրդարանի ստորին պալատի՝ Ազգային ժողովի պատգամավորները միաձայն կողմ են քվեարկել «Հավասարություն և քաղաքացիություն» կոչվող օրինագծի փոփոխություններին, որով պատիժ է սահմանվում մարդկության դեմ գործած բոլոր հանցագործությունները, այդ թվում Հայոց ցեղասպանությունը ժխտելու և հերքելու համար: Այս մասին հայտնում է «Ֆիգարո» ֆրանսիական թերթը:
Օրինագծի նոր փոփոխությամբ Հայոց ցեղասպանության, մարդկության դեմ գործած հանցագործությունների ժխտման համար սահմանվել է մեկ տարի ազատազրկում և 45,000 եվրո տուգանք: Սա ի դեպ եղել է Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի նախընտրական քարոզարշավի ուղերձը:
Պարբերականը նաև հիշեցել է, որ 2012թ.-ին Ֆրանսիայի խորհրդարան ներկայացրած Հայոց ցեղասպանությունը ժխտող օրինագիծը առաջացրել էր Թուրքիայի վրդովմունքը:
Օրինագիծն այժմ կներկայացվի Սենատի քննարկմանը:
Ասորի պատգամավոր Հենրի Ջիբրայելը, ում նախնիները վերապրել են 100 տարի առաջ զանգվածային սպանությունները, ասել է․ «Սա իմ քաղաքական կարիերայի ամենամեծ օրերից մեկն է»։

Politics 23:00 01/07/2016 World
A bill to criminalise the denial of Armenian Genocide has been adopted in French Parliament unanimously today, on July 1.
The National Assembly unanimously passed the bill with amendments, called “Equality and citizenship”, which provided that all crimes against the humankind, including the Armenian Genocide, shall not be publicly denied or grossly minimized, otherwise criminal punishment will follow, according to Le Figaro.
The new amendment to the law entails that the denial of the Armenian Genocide, or of other crimes against humanity shall be punished with a fine of 45.000 euros and one year of imprisonment.
According to the Le Figaro, this has also been one of the pillars of the election campaign of incumbent French President Francois Hollande.