Տնտեսություն 14:09 06/07/2016 Հայաստան
«Ընդունել օրենք, որը կպակասեցնի մարդու գործող եկամուտը, դրան նույնիսկ աբսուրդ ասելը քիչ է». Ստեփան Մարգարյան
Նոր հարկային օրենսգիրքը, եթե ընդունվի այս ձևով, ապա այն կհարվածի միջին աշխատավարձ ստացողին: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը նման կարծիք հայտնեց ԱԺ պատգամավոր Ստեփան Մարգարյանը:
«Գիտենք, որ նոր օրենսգրքով մինչև 120 հազար դրամ աշխատավարձի դեպքում եկամտահարկը կկազմի 23 տոկոս , իսկ 120-ից մինչև 1 միլիոն ստանալը փոխվում է միանգամից 28 տոկոս: Մեր երկրում 120 ու 150 հազար դրամ աշխատավարձերն առանձնապես շատ չեն տարբերվում: Ինչու մինչև 120-ը մի փոքր պակաս է հարկը, իսկ 120-ից հետո՝ մի փոքր ավելի բարձր, անհասկանալի է»,-ասաց պատգամավորը:
Նրա խոսքով՝  ընդունելով օրենք, որը մարդու գործող եկամուտը պակասեցնում է, սրան նույնիսկ աբսուրդ ասելը քիչ է. «Այդպիսի բան չի լինում, որպես կանոն ընդունված օրենքները չպիտի ազդեն գոյություն ունեցող իրավիճակին: Կարող են չլավացնել, բայց բերել մի վիճակի, երբ որ մարդն ունի մի եկամուտ, երբ փոխում ես օրենքը և ասում, որ քո եկամուտը պետք է պակասեցնել, սրան աբսուրդ ասելը քիչ է: Հույս ունեմ, որ կառավարությունը կհրաժարվի այս նախագծից, բայց եթե չհրաժարվի, այդ դեպքում առաջիկայում ընտրություններ են, թող ժողովուրդը որոշի ինչ անել»:

Politics 16:06 06/07/2016 Armenia
“If adopted in this form, the new Tax Code will harm those with average salary,” member of the National Assembly of Armenia, Stepan Margaryan said during a press conference.
“We know that for a salary of up to 120 thousand AMD, the income tax will amount to 23% by the new Tax Code. In case of 120 thousand to 1 million AMD, the tax rises up to 28%. In our country, there’s almost no difference between earning 120 or 150 thousand AMD. It’s not clear why the tax for 120 thousand AMD is less than when you receive a bit more,” the parliamentarian said.
According to him, the adoption of a law reducing the person’s current income is more than absurd.
“There’s no such thing for the laws to affect the current situation. They don’t necessarily aim at making the situation better, but resulting in reduced income is more than absurd. I hope the government will reject this bill. If it doesn’t then the people should decide what to do during the upcoming elections.