Քաղաքական 16:23 12/07/2016 Հայաստան
Փարիզում նախատեսվող Սերժ Սարգսյանի և Իլհամ Ալիևի հերթական հանդիպումը էական ոչ մի փոփոխություն չի բերի,-լրագրողների հետ հանդիպմանը իր կարծիքը հայտնեց «Մոդուս վիվենդի» կենտրոնի ղեկավար Արա Պապյանը:
«Եթե սահմանին մոնիթորինգ կոչեցյալն իրականացվի այն ձևով, ոնց պատկերացնում է Ալիևը, այսինքն՝ դիտորդների թիվն ավելացվի երկուսուկես անգամ, այսինքն՝ վեցը դառնալ  տասնահինգ,... դա որևէ բան չի փոխելու, առավել ևս, որ այստեղ շատ կարևոր խնդիր կա, արդյո՞ք նրանց զեկույցները  հիմք կհանդիսանան եռանախագահների եզրակացությունների համար»,-ասաց նա:
Քաղաքագետի խոսքով՝ Փարիզի հանդիպմանը կհնչի այն, ինչ հնչել է, կոչ կանեն խաղաղությամբ հարցը լուծելու, փորձ կարվի ճնշել Հայաստանին ու պարտադրել տարածքների զիջում և այլն:
Ինչ վերաբերում է այս հանդիպումներով պատրազմի վերսկսման վտանգի հեռացմանը՝ Պապյանը նշեց, որ չեն հեռացնում և քանի դեռ Ռուսաստանը շարունակում է զենք վաճառել Ադրբեջանին, ընդհակառակը պատերազմը մոտենում է. «Ապրիլյան օրերը ցույց տվեցին, որ Ադրբեջանը երբ ուզում պատերազմը սկսում է և երբ ուզում վերջացնում է: Հետևաբար ակնկալում է, որ նույն բանը կարող է անել հետագայում ևս»:

Politics 18:02 12/07/2016 Region
The meeting scheduled in Paris between presidents of Armenia and Azerbaijan may bring no significant results, Ara Papyan, head of Modus Vivendi research center told reporters at a meeting.
“If the so-called monitoring is conducted along the border, as Aliyev perceived that, namely increasing the number of monitors from 6 to 15, it may generate no result, considering also whether the co-chairmen draw conclusions based on the reports by the monitors,” Papyan asked.
To the political scientist, at the upcoming Paris meeting usual calls for the peace will be voiced, while pressure on Armenia is not ruled out.
As to the threat of resumption of the war, Papyan noted, that exists unless Russia continues selling arms to Azerbaijan, and quite the opposite, the war is approaching “April events have showen Azerbaijan starts and ends war whenever it wishes. Consequently, it is assumed Azerbaijan may do that in the future as well,” concluded Papyan.