Իրավունք 12:00 21/07/2016
Հայաստանի քննչական կոմիտեի Երևանի քննչական վարչությունում  ոստիկանությունից ստացվել են նյութեր՝ հուլիսի 20-ի ուշ երեկոյան  տեղի ունեցած զանգվածային անկարգությունների վերաբերյալ:
Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունից տեղեկացնում են, որ նախապատրաստված նյութերի ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ հուլիսի 20-ին` ժամը 22:15-ի սահմաններում, մի խումբ ցուցարարներ կատարել են անկարգություններ, որոնք ուղեկցվել են գույքի ոչնչացմամբ, իշխանության ներկայացուցիչ հանդիսացող, իրենց ծառայողական պարտականությունները կատարող ՀՀ ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության ուղեկցող գումարտակի 2-րդ վաշտի աշխատակիցների նկատմամբ բռնության գործադրմամբ, որի հետևանքով վտանգվել է հասարակական անվտանգությունը:
Երևանի քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 225-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով` «Զանգվածային անկարգությունների ժամանակ դրանց մասնակցի կողմից բռնություն գործադրելը, ջարդ կամ հրկիզում իրականացնելը, գույք ոչնչացնելը կամ վնասելը, հրազեն, պայթուցիկ նյութեր կամ պայթուցիկ սարքեր գործադրելը կամ իշխանության ներկայացուցչին զինված դիմադրելը»:
Ըստ աղբյուրի, կազմվել է քննչական խումբ, որի կազմում ընդգրկվել են քննիչներ տարածքային ստորաբաժանումներից։ ՀՀ ՔԿ նախագահը հանձնարարել է քննչական խմբին՝ ապահովել քրեական գործի նախաքննության բազմակողմանիությունը, լրիվությունն ու օբյեկտիվությունը։
Ձեռնարկվում են անհետաձգելի քննչական և օպերատիվ-որոնողական միջոցառումներ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքները, մասնակիցների շրջանակը պարզելու ուղղությամբ: Ներբեռնվել և ուսումնասիրվում են անկարգությունների վերաբերյալ համացանցում առկա տեսանյութերը:
Հուլիսի 21-ին` ժամը 08-ի դրությամբ, զանգվածային անկարգություններին անմիջական մասնակցություն ունենալու կասկածանքով  բերման է ենթարկվել 28 անձ, որոնցից 16-ը՝ ձերբակալվել:
Քրեական գործով նախաքննությունը, ՀՀ ՔԿ նախագահի հանձնարարությամբ, շարունակվում է ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում։ Քննության արդյունքների մասին տեղեկույթ կտրամադրվի պարբերաբար:

Law 12:28 21/07/2016 Armenia
Materials on mass disorders implemented late in the evening of July 20 were received from Police in Yerevan Investigative Department of the RA Investigative Committee.
According to the press service of the Investigative Committee, through examination of the prepared materials it was found that on July 20 at about 22:15 a number of demonstrators implemented disorders which were accompanied with destruction of property, violence against representatives of authorities - the officials of the second unit of the accompanying battalion of Yerevan Department of the RA Police performing their official duties. As a result, the public security has been endangered.
A criminal case was initiated in Yerevan Investigative Department according to the Part 2 of the Article 225 of RA Criminal Code. An investigatory group was formed including investigators from territorial subdivisions. The Chairman of the RA Investigative Committee instructed the investigatory group to provide the comprehensive, complete and objective investigation of the criminal case.
Urgent investigatory and operative-searching measures are taken to find all circumstances of the case, as well as the frame of those involved. The videos on disorders available on the internet are downloaded and examined.
As of 8 AM, July 21, 28 persons were apprehended on being directly involved in mass disorders, 16 of them were arrested.
By the instruction of the Chairman of the RA Investigative Committee preliminary investigation of the criminal case is ongoing in General Department of Investigation of Particularly Important Cases. Additional information on investigation results will be provided regularly.