Իրավունք 16:34 25/07/2016 Հայաստան
ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում շարունակվում է  հուլիսի 20-ին տեղի ունեցած զանգվածային անկարգությունների դեպքերի առթիվ  հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը։
ՔԿ դեպարտամենտի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից հայտնում են, որ ձեռնարկված քննչական գործողությունների արդյունքում ձեռք բերված ապացույցների համակցությամբ՝ այս պահի դրությամբ մեղադրանք է առաջադրվել 6 անձի՝ անկարգություններին մասնակցություն ունենալու համար՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 225-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, այն է՝ զանգվածային անկարգություններին մասնակցելը,  որն ուղեկցվել է գույքի ոչնչացմամբ, իշխանության ներկայացուցիչ հանդիսացող ոստիկանության աշխատակիցների նկատմամբ բռնության գործադրմամբ։ Քննիչը որոշում է կայացրել նրանց նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանավորումը կիրառելու վերաբերյալ, ինչը դատարանի կողմից բավարարվել է։  Եւս 6 կասկածյալ ձերբակալվել է։
Նախնական քննության տվյալներով՝ անկարգությունների հետեւանքով տարբեր մարմնական վնասվածքներով բժշկական օգնություն ստանալու համար բուժհաստատություն է դիմել  62 անձ, որոնցից  37-ը՝ ոստիկան, 25-ը՝ քաղաքացիական անձ։ Նշանակվել են դատաբժշական փորձաքննություններ, քննություն է տարվում՝ պարզելու նրանցից յուրաքանչյուրի մարմնական վնասվածքներ ստանալու հանգամանքները, հստակեցվում է անկարգությունների ժամանակ պատճառված նյութական վնասի չափը։
Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական գործողություններ՝ բազմակողմանի, օբյեկտիվ եւ լրիվ քննությունն ապահովելու, անկարգություններին անմիջական մասնակցություն ունեցած, իրենց գործողություններով սադրած անձանց ինքնությունը պարզելու եւ նրանց գործողություններին համապատասխան քրեաիրավական գնահատական տալու ուղղությամբ։

Право 16:46 25/07/2016 Армения
СК Армении: По делу о беспорядках возле захваченного полка ППС в Ереване обвинения предъявлены 6 лицам
Главное управление по расследованию особо важных дел Следственного комитета Армении продолжает предварительное следствие в рамках уголовного дела, возбужденного по факту массовых беспорядков 20 июля на улице Хоренаци в Ереване, где расположен захваченный 17 июля вооруженной группой «Сасна црер» полк Патрульно-постовой службы Полиции РА .
Как передает пресс-служба СК РА, по совокупности добытых в результате предпринятых следственных действий доказательств, в настоящее время 6 лицам предъявлено обвинение в совершении деяний, предусмотренных ч.2 ст.225 (Непосредственная организация массовых беспорядков, сопровождавшихся насилием, погромами, поджогами, уничтожением или повреждением имущества, применением огнестрельного оружия, взрывчатых веществ или взрывных устройств либо оказанием вооруженного сопротивления представителю власти) Уголовного кодекса РА.
Следователь принял решение представить в суд ходатайство о применении в отношении данных лиц меры пресечения в виде заключения под стражу, которое было удовлетворено.
Еще шестеро подозреваемых задержаны.
По данным предварительного следствия, в результате беспорядков с различными телесными повреждениями для получения медпомощи в медучреждения обратились 62 человека, 37 из них – сотрудники Полиции, 25 – гражданские лица. Назначены судебно-медицинские экспертизы, ведется следствие для выяснения обстоятельств получения каждым из них телесных травм, уточняется размер причиненного в ходе беспорядков материального ущерба.
«Предпринимаются необходимые следственные действия, направленные на обеспечение всестороннего, объективного и полного расследования, установление личностей лиц, которые непосредственно участвовали в беспорядках и своими действиями стимулировали провокации, а также на обеспечение дачи этим действиям соответствующей уголовно-правовой оценки», – говорится в сообщении СК РА.
Отмечается также, что периодически будет предоставляться информация о принимаемых по результатам предварительного следствия процессуальных решениях.