Իրավունք 16:34 25/07/2016 Հայաստան
ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում շարունակվում է  հուլիսի 20-ին տեղի ունեցած զանգվածային անկարգությունների դեպքերի առթիվ  հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը։
ՔԿ դեպարտամենտի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից հայտնում են, որ ձեռնարկված քննչական գործողությունների արդյունքում ձեռք բերված ապացույցների համակցությամբ՝ այս պահի դրությամբ մեղադրանք է առաջադրվել 6 անձի՝ անկարգություններին մասնակցություն ունենալու համար՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 225-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, այն է՝ զանգվածային անկարգություններին մասնակցելը,  որն ուղեկցվել է գույքի ոչնչացմամբ, իշխանության ներկայացուցիչ հանդիսացող ոստիկանության աշխատակիցների նկատմամբ բռնության գործադրմամբ։ Քննիչը որոշում է կայացրել նրանց նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանավորումը կիրառելու վերաբերյալ, ինչը դատարանի կողմից բավարարվել է։  Եւս 6 կասկածյալ ձերբակալվել է։
Նախնական քննության տվյալներով՝ անկարգությունների հետեւանքով տարբեր մարմնական վնասվածքներով բժշկական օգնություն ստանալու համար բուժհաստատություն է դիմել  62 անձ, որոնցից  37-ը՝ ոստիկան, 25-ը՝ քաղաքացիական անձ։ Նշանակվել են դատաբժշական փորձաքննություններ, քննություն է տարվում՝ պարզելու նրանցից յուրաքանչյուրի մարմնական վնասվածքներ ստանալու հանգամանքները, հստակեցվում է անկարգությունների ժամանակ պատճառված նյութական վնասի չափը։
Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական գործողություններ՝ բազմակողմանի, օբյեկտիվ եւ լրիվ քննությունն ապահովելու, անկարգություններին անմիջական մասնակցություն ունեցած, իրենց գործողություններով սադրած անձանց ինքնությունը պարզելու եւ նրանց գործողություններին համապատասխան քրեաիրավական գնահատական տալու ուղղությամբ։

Law 20:29 25/07/2016 Armenia
Armenia’s Investigative Committee reports that preliminary investigation of the criminal case initiated on mass disorders implemented on July 20 is ongoing in General Department of Investigation of Particularly Important Cases
According to the source, on the base of the evidence obtained in the result of investigatory actions, as of now, charge was pressed against 6 persons for being involved in disorders according to the Part 2 of the Article 225 of RA Criminal Code; that is being involved in mass disorders accompanied with destruction of property, violence against police officers who are representatives of authorities. The investigator made a decision to use detention as a pretrial measure against them, which was sufficed by court. 6 more suspects were arrested.
According to preliminary investigation data, 62 persons 37 of which – policemen, 25 of which – civilians with different bodily injuries caused by disorders turned to medical center to get medical aid. Forensic medical examinations were commissioned, investigation is conducted to find circumstances of sustaining bodily injuries, the amount of material damage caused during the disorders is clarified.
The Committee next informs that necessary investigatory actions are conducted to provide the comprehensive, objective and complete investigation, to identify the persons directly involved in disorders, those who have instigated through their actions and to give appropriate criminal and legal assessment to their actions.
Information on procedural decisions made on the results of preliminary investigation will be provided periodically, concludes the statement.