Հասարակություն 16:14 27/07/2016 Հայաստան
Այն ինչ կատարվում է այսօր, հետևանք է: Հենց այսպես էլ պետք է լիներ,-«Մեդիա կենտրոն»-ում «Հասարակական և մշակութային գործիչները զինված հարձակման և ընթացիկ բանակցությունների մասին» թեմայով քննարկմանն ասաց Հովհանեես Թումանյանի տուն-թանգարանի տնօրեն Նարինե Թուխիկյանը:
«Ցավոք սրտի մեր սիրելի պետության մեջ արմատներ են գցել հանրության նկատմամբ բարբարոսական, սադիստական տրամադրությունները, համատարած ատելություն կա, ատելության սկիզբը իշխանական էլիտայից դեպի հասարակությունը և՝ փոխադարձաբար:  Մինչև հիմա արվել է ամեն ինչ, որպեսզի հասարակությունը դեգրադացվի, պղծվի, հասարակության մեջ շատ շերտեր պղծվել են: Թեկուզ հենց ընտրակաշառք ասած հասկացությունը մարդուն պղծելու, փչացնելու գործիք է»,- նշեց նա:
Ըստ Ն.Թուխիկյանի, արվելն են հստակ, շատ քաղաքական, քաղաքականապես մտածված քայլեր, որոնք իրենց բացասական պտուղները տվել են. «Մեզ որոշակի մակարդակում ղեկավարում են հոգեպես անհավասարակշիռ մարդիկ, սա շատ վտանգավոր է»:
Քննարկմանը ներկա «Ռադիո Վան» ռադիոկայանի մշակութային բաժնի ղեկավար, ռադիոհաղորդավար Եգոր Գլումովը խոսելով Խորենացի փողոցում ամեն օր ի պաշտպանություն «Սասնա ծռեր» խմբի  անդամների կազմակերպվող ցույցերի, երթերի և մասնավորապես երեկվա երթի մասին, ասաց, որ անհասկանալի վիճակ է Խորենացի փողոցում:
«Հավաքված է ամբոխ, չի հասկանում՝ ինչ պետք է անի, ինչի համար է հավաքված, ուր է գնալու: Երեկ տեսանք երիտասարդի, որը ոչինչ չէր հասկանում, խնդրում էր մարդկանց այսօր գալ և ունենալ գոնե ինչ-որ պլան: Տեսանք գինովցած տարեց մի տղամարդու, ով բղավում էր վերադարձնել իր ավտոմեքենան: Մարդիկ կային, ովքեր դիմում էին կառավարությանը՝ թուրքական բառերով: Այս ամբողջը մեր հասարակությունն է: Ապրիլյան պատերազմից հետո տեսանք այլ հասարակություն, որը լուռ վեր կացավ ու գնաց գործելու: Դա է իսկական հասարակությունը»,- ասաց նա:
Ինչ վերաբերում է «Սասնա ծռեր» խմբի անդամներին, ոստիկաններին, ըստ Յ.Գլումովի, յուրաքանչյուր կողմ անում է այն, ինչ պետք է անի, «տղաները պայքարի ձևի մեջ են, ոստիկանները փորձում են պայքարն ամեն կերպ զրոյացնել,  ինչը տալիս է արդյունքներ»:
Նարինե Թուխիկյանի խոսքով, իմաստնությունը երկու կողմին էլ չէր խանգարի:
«Ավելի զորավոր լինի իշխանություն՝ իբրև գլուխ: Տղաներն առաջին քայլն արեցին: Հիմա գնդակն իշխանության մոտ է, մարդասիրական, քրիստոնեական քայլեր անի: Մեզ հետ որևէ մեկը չի խոսում»,- նշեց նա:
Ե.Գլումովի խոսքով, եթե իշխանավորները, ազգի լիդերներն ավելի մոտ լինեին ժողովորիդն, գուցե այլ ձև կլիներ ամեն ինչ:
«21-րդ դարի յուրաքանչյուր հասարակության մեջ հասարակությունը և իշխանությունն ապրում են զուգահեռ տիեզերքներում: Այդ տիեզերքները որևէ ձև իրար հետ չեն առնչվում»,-ասաց նա:

Society 18:17 27/07/2016 Armenia
Whatever is happening now is only an outcome, Director of Hovhannes Tumanyan Museum, Narine Tukhikyan said during “Public figures on the armed attack and current negotiations” discussion organized by Media Centre.
“Unfortunately, barbaric and sadistic moods have been planted in the heart of our beloved state. There’s widespread hatred, a mutual hatred between the society and the ruling elite. Until now, everything has been done to degrade, defile and desecrate the society. Even bribery in elections is a tool for defiling a person,” she noted.
According to Tukhikyan, clear and politically well-considered measures have been undertaken, which gave their negative results. “At some level we’re led by mentally unbalanced people, which is rather dangerous”.
Radio Van news presenter, Egor Glumov who also took part at the discussion and has been actively participating in protests at Khorenatsi Str. in support of “Daredevils of Sassoun” group, said that the situation at Khorenatsi Str. is quite unclear.
“The crowd doesn’t understand what to do, why it’s there and where it should go. There was a young man, who couldn’t understand what was going on. We’ve also seen a drunk man, who was shouting to return his car. This is our society. This is a quite different society from what we had before the April War. It got up and took the situation into its own hands. That’s the real society,” he said.
Concerning the members of “Daredevils of Sassoun” group and the Police, Glumov noted that each side does what it has to; “the guys are fighting, and the police is trying to neutralize their fight, which has its results”.
According to Narine Tukhikyan, a little wisdom wouldn’t hurt any of the sides.
“In a 21th century society, the authorities and the society live in parallel universes, which are never related to one another,” she said.