Քաղաքական 02:02 30/07/2016 Հայաստան
ԵԽ գլխավոր քարտուղար. Կոչ եմ անում բոլոր կողմերին անհապաղ վերջ տալ այս վտանգավոր իրադրությանը և վերադառնալ ժողովրդավարական միջոցներին
Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Թորբյորն Յագլանդը հայտարարությամբ է հանդես եկել երևանյան իրադարձությունների կապակցությամբ: Այս մասին տեղեկանում ենք «Ազատություն»-ից:
«Ես մտահոգությամբ եմ հետևում Եվրախորհրդի անդամ Հայաստանում կատարվող իրադարձություններին, որտեղ զինված խումբը արդեն մի քանի օր շարունակ պատանդների է պահում Երևանի ոստիկանական բաժանմունքում: Ուզում եմ հիշեցնել, որ երկրներում, որտեղ իշխում է օրենքը, բոլոր ճգնաժամերը պետք է հանգուցալուծվեն քաղաքական երկխոսությամբ` հարգելով ժողովրդավարական նորմերն ու չափանիշները:
«Ես կոչ եմ անում բոլոր կողմերին անհապաղ վերջ տալ այս վտանգավոր իրադրությանը և վերադառնալ ժողովրդավարական միջոցներին: Ժողովրդավարությունը, մարդու իրավունքները և օրենքը պետք է գերակայեն, հավաքների ազատությունը պետք է լիովին հարգվի», - հայտարարել է Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղարը:

Politics 09:45 30/07/2016
Council of Europe Secretary General Thorbjørn Jagland concerned over hostage crisis in Yerevan, Public Radio of Armenia  informs.
“I follow with concern the events taking place in our member state of Armenia, where for several days already, an armed group has taken hostages in a police station in Yerevan,” the Secretary General said in a statement.
“I would like to recall that in states governed by the rule of law, all conflicts should be resolved through political dialogue with a respect for democratic norms and standards,” the statement reads.
“I therefore call on all those concerned to put an end to this dangerous situation without delay, and to return to the use of democratic means. Democracy, human rights and the rule of law must prevail. The freedom of assembly must be fully respected,” Thorbjørn Jagland said.