Տնտեսություն 18:33 26/08/2016 Աշխարհում
Ֆրանսիան, որտեղ ապրիլյան սառը անձրևոտ եղանակը  վնաս է հասցրել գինեգործությամբ զբաղվող շրջաններին, այս տարի կրճատել է գինու արտադրության ծավալները գրեթե 10 տոկոսով: Rosbalt-ը գրում է, որ սրա  մասին նախազգուշացրել է երկրի գյուղատնտեսության նախարարությունը:
Ամբողջ գարնան և ամռան մի մասի ընթացքում պահպանվող անսովոր ցուրտ եղանակի հետևանքով այս տարի կնվազի մինչև 42,9 մլն հեկտոլիտր գինի:
Ամենից շատ տուժած շրջաններից է Շամպանը: Այստեղ արտադրություն կարող է կրճատվել մեկ երրորդով: Շրջանում խաղողի բերքահավաքը նորմալ գրաֆիկից ետ է ընկել մեկ շաբաթով: Ըստ վիճակագրության՝ մեծ անկում է սպասվում նաև Լուարի դաշտավայրում:
Սպասվում է, որ Ֆրանսիան խաղողի բերքով և գինու արտադրությամբ ետ կմնա Իտալիայից, որը նախորդ տարի դարձել էր գինեգործության համաշխարհային առաջատարը:

Economy 19:25 26/08/2016 World
Fierce storms that hit France in April will help to push wine production down by more than 10% this year, the ministry of agriculture has said, The Guardian  writes.
According to the source, unseasonably cool weather through the spring and into the summer will drag overall production down to 42.9m hectolitres from 47.8m a year ago, the ministry’s statistical service, Agreste, said on Thursday.
Champagne was one of the worst-hit regions after several bouts of spring frost and hailstorms which are forecast to drag output down by as much as a third, leading to harvesting being already a week behind schedule based on a 10-year average. An even larger fall is likely to beset the Loire valley.