Հասարակություն 13:55 06/09/2016
Թուրքիայի Դիարբեքիր քաղաքի Սուր շրջանում գտնվող հայկական կաթոլիկ եկեղեցին կվերակառուցվի: Այս մասին հայտնում է«Էրմենիհաբեր»-ը՝ վկայակոչելով «Ակոս»  թերթի կայքը:  Անցյալ տարի Սուրում տեղի ունեցած երկարատև զինված բախումների ընթացքում հայկական կաթոլիկ եկեղեցին լրջորեն  վնասվել էր, սոցկայքերում տարածված լուսանկարներում երևում էր, որ կառույցը գրեթե կիասքանդ վիճակում է:
Թուրքիայի շրջակա միջավայրի պահպանության և քաղաքաշինության նախարարությունը Սուրում գտնվող և բախումներից տուժած 11 պատմական կառույցի համար վերականգնման աշխատանքների ծրագիր է մշակել: Նախագծի շրջանակներում ծրագրվում է  նաև հայկական կաթոլիկ եկեղեցու վերակառուցումը, որի ավարտը նախատեսված է  2018թ.: Եկեղեցու վերականգնման աշխատանքները կղեկավարի Թուրքիայի հիմնադրամների գլխավոր վարչությունը, որին ներկայումս պատկանում է կաթոլիկ եկեղեցու սեփականության իրավունքը:
Եկեղեցու տարածքում արդեն սկսվել են նախապատրաստական աշխատանքները,  տարածք մաքրվում և բարեկարգվում է:
2013թ. ևս Սուրի հայկական եկեղեցին վերանորոգվել էր, ինչից հետո օգտագործվում էր որպես գորգերի արհեստանոց: «Ակոսի» համաձայն՝ խոսակցություններ կան, որ այս անգամ վերակառուցումից հետո կառույցը նորից կարող է վերածվել եկեղեցու:

Armenian Catholic Church in Diyarbakir to be reconstructed
St. Giragos Armenian Catholic Church located in Sur district of Turkish Diyarbakir city will be renovated, Ermenihaber writes, referring to a report by Armenian Istambul-based Agos newspaper.
Lastt year reports emerged that the Armenian Catholic Church of Diyarbakir had suffered extensive damages during clashes between Turkish armed forces and Kurdish militants.
According to the report, Turkish Ministry of Environment and Urban Planning has developed a plan of reconstruction for 11 historical buildings. The list includes the Armenian Catholic Church, and the reconstruction works are to be completed by 2018. Reconstruction works will be guided by the general department of Turkish foundations, which is currently the owner of the Catholic Church.
In 2013 the Armenian Church was reconstructed and served as a carpet workshop. Agos report suggests this time the renovated building will serve as a Church.