Մշակույթ 09:09 09/09/2016 Հայաստան
Պատանի հանդիսատեսի թատրոնում  սեպտեմբերի 16-ին  կկայանա առաջնախաղ. բեմ կբարձրանա Արտաշես Քալանթարյանի «Բումերանգ» պիեսը: Թատրոնից Panorama.am-ին հայտնեցին, որ բեմադրությունն իրականացրել է թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար Հակոբ Ղազանչյանը:
«Թատրոնին մի պիես էր հարկավոր, որտեղ վեր կհանվեին, այսպես ասած, ընտանեկան խնդիրները, ծնողների ու զավակների փոխհարաբերությունները: Պետք է ասել, որ բոլոր ժամանակներում այդ խնդիրները յուրահատուկ բարդություններով են ընթանում»,- ասաց Հ. Ղազանչյանը:
Բեմադրիչի փոխանցմամբ, «Բումերանգ» պիեսը դրությունների կատակերգություն է. «Նման կատակերգություն որոնելու համար միշտ փորձում ենք նայել դեպի Եվրոպա կամ ԱՄՆ, որպեսզի մեզ մոտ բերենք դրությունների կատակերգություն, ինչն այս անգամ չարեցինք, քանի որ հայ հեղինակի պատրաստի գործ կար, որն, իմ կարծիքով, պարզապես անհրաժեշտ էր թատրոնին»:
Հ. Ղազանչյանն ասաց, որ սա իր երկրորդ անդրադարձն է Ա. Քալանթարյանի պիեսին. «Երբ նշանակվեցի 1985թ-ին Կապանի Ա. Շիրվանզադեի անվան թատրոնի գլխավոր ռեժիսոր իմ առաջին բեմադրությունը պրոֆեսիոնալ թատրոնում, եթե չհաշվենք դիպլոմային աշխատանքս, որն Երևանում էի արել՝ Արտաշես Քալանթարյանի «Բումերանգ» պիեսն է եղել: Եվ տարիներ անց (մոտ 30) ես դարձյալ անդրադառնում եմ այդ պիեսին: Ամենաուրախալին այն է, որ, իհարկե, ժամանակի հետ փոխվել է որոշ տերմինաբանական անուններ, որոնք, անշուշտ խմբագրման կարիք ունեն, սակայն պիեսն իր ասելիքով շարունակում է մնալ արդիական»:
Ներկայացումը նվիրվում է Ա. Քալանթարյանի 85-ամյակին:
«Երբ արդեն սկսված էին պիեսի վրա աշխատանքները, հանդիպեցի Քալանթարյանի ավագ որդուն՝ Ալեքսանդրին, և պարզվեց, որ այս տարի Արտաշես Քալանթարյանի համար տարին հոբելյանական է. դա մեզ համար ուրախալի փաստ էր: Նշեմ, որ մեր ներկայացման առաջնախաղը կկայանա Քալանթարյանի  ծննդյան օրը՝ սեպտեմբերի 16-ին: Ընդհանրապես այդ սերնդի գրողներին մի տեսակ ժամանակը անտեսում է, գուցե, միշտ չի հիշում, և սա այն առիթներից մեկն է, որպեսի խոսենք, հիշենք մեծերին»,- ասաց Հ. Ղազանչյանը:
Ներկայցման մեջ զբաղված են ՊՀԹ-ի առաջատար դերասաններ Արտաշես Շահվերդյանը, Անահիտ Բաբելյանը, Արա Մաթևոսյանը, Մարիետա Նազարյանը և ուրիշներ: Ներկայացմանը մասնակցում են նաև թատրոնի երիտասարդ դերասաններ:

Культура 10:20 09/09/2016 Армения
В Ереванском государственном театре юного зрителя 16 сентября состоится премьера пьесы Арташеса Калантаряна «Бумеранг». Как сообщили Panorama.am в Театре, данная постановка была осуществлена художественным руководителем Ереванского театра юного зрителя Акопом Казанчяном.
«Театр нуждался в пьесе, которая представила бы так называемые семейные проблемы, отношения между родителями и детьми. Следует отметить, что во все времена данные вопросы отличались своими трудностями», – отметил А. Казанчян.
Художественный руководитель Ереванского театра юного зрителя также отметил, что уже во второй раз ставит пьесу Арташеса Калантаряна.
«Когда в 1985 году я был назначен главным режиссером Капанского драматического театра имени Александра Ширванзаде, моей первой постановкой в профессиональном театре, не считая дипломной работы, которую я сделал в Ереване, была пьеса Арташеса Калантаряна “Бумеранг”. И спустя около 30 лет я вновь ставлю данную пьесу. Примечательно то, что со временем, безусловно, изменились некоторые термины, поэтому они, несомненно, нуждаются в редактировании. Однако содержание пьесы продолжает оставаться актуальным», – отметил художественный руководитель Ереванского театра юного зрителя А. Казанчян.
По его словам, данная постановка посвящается 85-летию  со дня рождения Арташеса Калантаряна.
«Когда началась работа над пьесой, я встретился со старшим сыном Арташеса Калантаряна – Александром. Выяснилось, что этот год является юбилейным для А. Калантаряна. Это воодушевило нас. Премьера пьесы состоится в День рождения Арташеса Калантаряна – 16 сентября», – подчеркнул А. Казанчян.
В пьесе «Бумеранг» сыграют ведающие актеры Ереванского государственного театра юного зрителя: Арташес Шахвердян, Анаит Бабелян, Ара Матевосян, Мариета Назарян и др.