Մշակույթ 17:19 17/09/2016 Հայաստան
Երևանում՝ Մարդու պտղաբերության կենտրոնի տարածքում (Նոր Նորք, Մոլդովական փ., 41/7 շ) բացվել է Երվանդ Քոչարի էսքիզներով ստեղծված «Մայրություն» քանդակը, որի հեղինակն է  Երվանդ Քոչարի որդին՝ կինոռեժիսոր Ռուբեն Քոչարը:
Քանդակի ստեղծման գաղափարը պատկանում է Մարդու պտղաբերության կենտրոնի հիմնադիր տնօրեն, բժշկական գիտությունների դոկտոր Էդուարդ Համբարձումյանին:
«Երբ ինձ բախտ վիճակվեց տեսնել էսքիզը, որոշեցինք, որ պետք է պարտադիր կյանքի կոչել: Միայն  Քոչարը կարող էր մայրության, կանացիության  գաղափարը միացնել տիեզերքի հետ»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց Էդուարդ Համբարձումյանը:
Ռուբեն Քոչարի խոսքով, արձանը կերտել է բժիշկ Էդվարդ Համբարձումյանի հորդորով:
«Ես երբեք արձան չեմ սարքել: Սա ինձ համար նորություն էր և կարող էր չստացվել:  Էդուարդ Համբարձումյանն ինձ  համոզեց, որ չի կարող չստացվել, քանի որ  Քոչար ազգանունն եմ կրում: Երկու բան է ինձ հաճելի. ես ինձ փորձեցի արձանագործության մեջ, սկսեցի հավատալ ինքս ինձ, մյուսը՝ կարողացա հորս արած մի բանը նորից վերածնել և կյանքի կոչել,  նաև՝ առիթ եմ տվել նորից խոսելու Քոչարի մասին»,- ասաց Ռուբեն Քոչարը:

Culture 18:21 17/09/2016 Armenia
Statue “Motherhood” created by the sketches of prominent Armenian sculptor and artist Yervand Kochar was unveiled today in Yerevan’s Nor Nork district.
The idea of creating the statue came from the founding director at Armenia’s Fertility Center Doctor Eduard Hambardzumyan.
“When I had a chance to look at the sketches, I decided to realize that into life. Kochar was the one who was able to link the idea of motherhood, feminity with the universe,” Hambardzumyan told reporters at the opening ceremony.
The author of the statue, film director Ruben Kochar, who is the son of Yervand Kochar, confessed he started the work at the request of Dr. Hambardzumyan.
“I have never created statues and this was something new for me and I took certain risks. Dr. Hambardzumyan was the one who made me believe, saying I bear Kochar’s surname. Today, I am proud on two occasions. I tried and succeeded in statue making and succeeded to revive and complete one initiative of my father - another occasion to speak of him,” Kochar said.