Քաղաքական 09:09 20/09/2016 Աշխարհում
ԱՄՆ Պետքարտուղար  Ջոն Քերին շնորհավորական ուղերձ է հղել  Հայաստանի Անկախության օրվա առթիվ: ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանության ֆեյսբուքյան էջում տեղադրված է ԱՄՆ պետքարտուղարության մամուլի խոսնակի գրասենյակի տարածած Ջ. Քերիի ուղերձը.
«Նախագահ Օբամայի ու Միացյալ Նահանգների ժողովրդի անունից շնորհավորանքներս եմ հղում հայ ժողովրդին անկախության 25-ամյակի առթիվ, որը կնշվի սեպտեմբերի 21-ին:
Միացյալ Նահանգները խորապես արժևորում է Հայաստանի և Ձեր բոլորի հետ իր ջերմ բարեկամությունը: Վերջին քառորդ դարում Հայաստանը մեծ առաջընթաց է ունեցել, և իմ երկրի կառավարությունը պատրաստ է շարունակել սերտորեն աշխատել Ձեզ հետ՝ աջակցելու բարեկեցության, ամուր ժողովրդավարական հաստատությունների, իրավունքի գերակայության ու տարածաշրջանային խաղաղության կայացման ընդհանուր նպատակներին: Մենք գնահատում ենք Հայաստանի հետևողական օժանդակությունը միջազգային խաղաղապահ գործողությունների արդյունավետության ապահովման գործում ու սիրիացի փախստականների ճգնաժամին արձագանքելու հարցում ունեցած առաջատար դերակատարումը: Մենք նաև երախտապարտ ենք Միացյալ Նահանգներում կենսունակ ու մեծ ձեռքբերումների հասած ամերիկահայ համայնքի ներկայության համար:
Այս գեղեցիկ տոնի առթիվ լավագույն մաղթանքներս եմ հղում հայ ժողովրդին, ցանկանում խաղաղություն ու բարօրություն առաջիկա տարում»:

US Secretary of State John Kerry congratulated Armenia on Independence Day on behalf of President Obama and the people of the United States. The message, released by US Embassy Facebook account, reads: “On behalf of President Obama and the American people, I want to extend my congratulations to the people of Armenia as you celebrate the 25th anniversary of your nation’s independence on September 21.
The United States deeply values its warm friendship with Armenia and with all of you. In the past quarter century, Armenia has made great progress, and my government looks forward to continuing to work closely with you in support of shared prosperity, strong democratic institutions, the rule of law, and regional peace. We appreciate Armenia’s consistent support for effective international peacekeeping operations and its leading role in responding to the Syrian refugee crisis. We are also grateful for the presence in the United States of a vibrant and highly-accomplished Armenian-American community.
On this special day, I offer best wishes to all Armenians for a peaceful and prosperous year to come.”