Քաղաքական 17:56 22/09/2016 Աշխարհում
ԱՄՆ-ի գլխավորած միջազգային կոալիցիոն ուժերի կողմից սիրիական զորքերի գնդակոծումը Դեր-էզ-Զոր բնակավայրի մոտակայքում դիտավորություն է եղել: Այս մասին «BBC»-ի փոխանցմամբ «Associated Press» գործակալությանը տված հարցազրույցում հայտարարել է Սիրիայի նախագահ Բաշար ալ Ասադը: http://www.bbc.com/russian/news-37438141
Ասադի խոսքով՝ սիրիական զինծառայողների ուղղությամբ ավիահարվածները տևել են շուրջ մեկ ժամ:
«Դուք չեք սխալվում մի ամբողջ ժամ շարունակ»,-հայտարարել է Ասադը և ենթադրություն հայտնել, թե «Իսլամական պետության» գրոհայինները հավանաբար իմացել են կոալիցիոն ուժերի նախատեսվող հարվածի մասին, քանի որ գրոհել են ավիահարվածներից անմիջապես հետո և գրավել գնդակոծության ենթարկված դիրքերը:
Սիրիական կառավարական զորքերի գնդակոծումը ԱՄՆ-ի գլխավորած ուժերի կողմից տեղի է ունեցել շաբաթ օրը, ինչի հետևանքով զոհվել են տասնյակ զինվորականներ: Ռուսաստանը պահանջել է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի արտակարգ  նիստ հրավիրել:
Պենտագոնում հայտարարել են, որ ամերիկյան ուժերը ծրագրել են ավիահարվածներ հասցնել «Իսլամական պետության» դիրքերի ուղղությամբ և գաղափար անգամ չեն ունեցել, որ իրենց թիրախ են դարձել սիրիական ուժայինները:
Ըստ ամերիկյան տեսակետի՝ կոալիցիոն ուժերն անմիջապես դադարեցրել են կրակը, երբ ռուսական կողմը հայտնել է, որ գնդակոծության թիրախ է դարձել Սիրիայի կառավարական զորքերի ստորաբաժանումը:

Политика 18:43 22/09/2016 В мире
Авиаудары сил международной коалиции во главе США по сирийским войскам в районе города Дейр-эз-Зор в субботу были намеренными. Как передает ВВС, об этом заявил в интервью агентству Associated Press президент Сирии Башар Асад.
Как указывает «Би-Би-Си», США ранее заявили, что не планировали обстреливать сирийских военных.
По словам Асада, авиаудары по позициям сирийских военнослужащих длились около часа.
«Вы не совершаете ошибку на протяжении более часа», – заявил Асад и предположил, что боевики террористической группировки «Исламское государство» (ИГ) знали о готовящейся атаке, так как напали практически сразу после нее и захватили обстрелянные США позиции.
Обстрел сил сирийской правительственной армии произошел в субботу. Россия объявила, что в результате атаки были убиты десятки военных, и потребовала созвать экстренное заседание Совета Безопасности ООН.
Командование вооруженных сил США утверждает, что коалиция планировала нанести удары по боевикам ИГ. Удары были немедленно прекращены, как только российские военные сообщили, что их мишенью, возможно, стали сирийские военные, заявили в Пентагоне.
Как отмечается, инцидент поставил под угрозу продолжение перемирия, которое вступило в силу в Сирии вечером 12 сентября.
Во время перемирия правительство Сирии обязалось не наносить удары по повстанцам, не связанным с исламистами, а силы оппозиции – дистанцироваться от экстремистских группировок «Фронт ан-Нусра» и «Исламское государство».