Քաղաքական 19:40 06/10/2016 Արցախ
Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության կողմից այսօր տարածված տեղեկատվությունն այն մասին, թե իբր հայկական կողմի արձակած կրակոցից զինծառայող է մահացել, իրականությանը չի համապատասխանում: Այդ մասին տարածած հաղորդագրությամբ տեղեկացնում է Արցախի Պաշտպանության բանակը:
«ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները երբեք նախահարձակի դերում հանդես չեն գալիս և ամենայն պատասխանատվությամբ հետևում են հրադադարի ռեժիմի պահպանմանը:
Ավելին` հարկ է ընդգծել, որ վերջին շրջանում ադրբեջանական կողմը հակամարտության գոտու տարբեր հատվածներում անհամեմատ ակտիվացրել է հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերը` կիրառելով ոչ միայն փոքր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներ, այլև գնդացիրներ ու հեռահար դիպուկահար հրացաններ:
Ասվածի ամենաթարմ ապացույցը այսօր շփման գծի հյուսիսային ուղղությամբ ադրբեջանական զինուժի կողմից կիրառված «Սև նետ» և «ԻՍՏԻԳԼԱԼ» տիպի խոշոր տրամաչափի դիպուկահար հրացաններից արձակված շուրջ 50 թիրախավորված կրակոցներն են:
Ելնելով այս իրողությունից` ադրբեջանական կողմին խորհուրդ կտայինք նախազգուշացնելու փոխարեն հիշել հրադադարի ռեժիմի պահպանման վերաբերյալ միջազգային հանրության առաջ ստանձնած պատասխանատվության մասին:
Միաժամանակ ԼՂՀ պաշտպանության նախարարությունը զգուշացնում է, որ հակառակորդի կողմից հայ զինծառայողի ցանկացած թիրախավորում անպատասխան չի մնալու», -ասված է ԼՂՀ ՊԲ հաղոդրագրության մեջ:

Politics 20:14 06/10/2016 NKR
The information released today by the Azerbaijani Defense Ministry about an alleged ceasefire violation, resulted in a death of a soldier does not correspond to reality, Defense Army of the Nagorno Karabakh Republic reported in a statement.
“Advanced detachments of the Defense Army never resort to offensive actions and strictly adhere to the ceasefire agreement,” reads the statement.
It next states that over the recent period the Azerbaijani side has substantially increased the ceasefire violations cases in different directions of the Line of Contact, using weapon not only of small calibers, but also grenade launchers and long-range sniper rifles. As a vivid evidence to that, the Defense Army points out to 50 targeted shots from Istiglal and Black Arrow sniper rifles applied earlier by the Azerbaijani forces.
“With this in mind, we recommend the Azerbaijani side instead of warnings, to fulfill its commitment in front of the international community to maintain the ceasefire agreement,” the statements reads, adding the Defense Army will retaliate adequately in any case of a targeted attack toward the Armenian soldiers.
UJA warns of increasing pressures on reporters in Armenia
The Union of Journalists of Armenia (UJA) on Thursday issued a statement calling for international focus on the numerous cases of...