Առողջություն 16:34 19/10/2016 Հայաստան
Աշխարհում 4 մաֆիա կա, որն ամենաշատ փողն է բերում՝ զենքի ապօրինի և օրինական վաճառք, թմրադեղեր, անտիկվար իրեր, դեղեր: Հայաստանի դեղերի համակարգում SOS պետք է բարձրացվի,  հայ ժողովորդի առողջապական խնդիրները, վիճակը վտանգված է,- Ազգային ժողովի արտահերթ նիստում «2015 թվականի դեկտեմբերի 2-ին Մոսկվայում ստորագրված «Հայաստանի Հանրապետության` «Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակներում դեղամիջոցների շրջանառության միասնական սկզբունքների և կանոնների մասին» 2014 թվականի դեկտեմբերի 23-ի համաձայնագրին միանալու մասին» արձանագրության վավերացման հարցի քննարկմանն ունեցած ելույթում ասաց ՀԱԿ խմբակցության անդամ Արամ Մանուկյանը:
Ըստ նրա, Հայաստանի առկա բնակչության շուրջ 700 հազարը՝ թոշակառու, հաշմանդամություն ունեցող անձ, գրեթե ամենօրյա ռեժիմով դեղ է օգտագործում՝ թեկուզ մի կաթիլ աչքի դեղ կամ ցավազրկող, ու բախվում է լուրջ պրոբլեմների՝ գին և որակ:
«Հաճախ թոշակառուն  պետք է որոշի՝  գնել որակով և թանկ, վստահելի դեղ, թե գնել էժան, որը կարող է ընդամենը մի կոճակ կավիճ լինի, չցավազրկի, շոկի առիթ հանդիսանա: Հենց  այստեղ սկսում է աշխատել մաֆիան՝ կեղծ դեղեր, ժամկետանց դեղեր»,- ասաց ընդդիմադիր պատգամավորը:
Ա. Մանուկյանը նախ  ներկայացրեց վիճակագրություն, որի համաձայն՝ աշխարհում մահից առաջ վեց ամսվա ընթացքում  յուրաքանչյուր մարդ միջինը ծախսում է դեղերի վրա մոտավորապես այնքան, ինչքան ամբողջ կյանքի ընթացքում, ապա ասաց. «Մենք ծերացող հասարակություն ենք, մահացողների տոկոսը հիմա բավականաչափ բարձր է»:
Նրա նաև նշեց, որ նույնսիկ  մանկական սնունդն ու դեղերն են կեղծում: Պատգամավորի խոսքով՝ ազգային անվտանգության խնդիր է, պաշտպանությանը հավասարազոր խնդիր է, սակայն համակարգում բացիթողի վիճակ է, կա անպատասխանատու, անլուրջ պետական վերաբերմուք:
«Ցանկացած մարդ կարող է ցանկացած քանակի դեղ բերի, թունավորի որքան մարդու ուզի: Իրականում տեսականորեն, պրակտիկորեն  այս բանը հնարավոր է: Սրա դեմն ո՞վ է առնելու»,- իր ելույթում ասաց Արամ Մանուկյանը:

Здоровье 17:50 19/10/2016 Армения
Арам Манукян: В лекарственной сфере Армении должен прозвучать призыв «SOS», система здравоохранения в опасности
В лекарственной сфере Армении должен прозвучать призыв «SOS», поскольку система здравоохранения армянского народа находится в опасности. Об этом заявил сегодня в Национальном Собрании РА член оппозиционной фракции «Армянский национальный конгресс» (АНК) Арам Манукян, комментируя вопрос присоединения Армении к соглашению о единых принципах и правилах обращения медицинских изделий в рамках ЕАЭС.
Отметим, депутаты парламента Армении на внеочередном заседании обсуждают вопрос ратификации протокола «О присоединении к соглашению от 23 декабря 2014 года „О единых принципах и правилах обращения медицинских изделий (изделий медицинского назначения и медицинской техники) в рамках Евразийского экономического союза”». Протокол был подписан 2 декабря 2015 года.
По словам депутата, порядка 700 тысяч человек в Армении употребляют различные лекарственные препараты в каждодневном режиме и сталкиваются с серьезными проблемами как по части цен, так и качества.
Он озвучил также проблему фальшивых лекарственных средств, которая, по словам парламентария, представляет собой вопрос национальной безопасности. Согласно мнению А. Манукяна, в данном контексте налицо ряд упущений, «безответственное, несерьезное отношение государства».
«Каждый, кому взбредет в голову, может привезти в страну лекарства, отравить сколько угодно народа – это возможно теоретически и практически. Кто пресечет все это?» – заявил в своем выступлении А. Манукян.