Հասարակություն 14:52 20/10/2016 Հայաստան
Հայաստանի Հանրապետությունում ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ազգային հանձնաժողովի ջանքերով ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի «Ուսումնառող քաղաքների համաշխարհային ցանց»-ին անդամակցել են Հայաստանի 4 քաղաքներ` Սիսիան, Սևան, Դիլիջան և Գյումրի: Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
ՄԱԿ-ի Կայուն զարգացման նպատակների և մասնավորապես` կրթությանը վերաբերող 4-րդ նպատակի իրականացումը խթանելու և այդ ուղղությամբ ուսումնառող քաղաքների կերտման լավագույն փորձի փոխանակման միջազգային հարթակ ստեղծելու նպատակով 2012 թ.-ին ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կողմից նախաձեռնվեց ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի «Ուսումնառող քաղաքների համաշխարհային ցանց»-ի (UNESCO Global Network of Learning Cities (GNLC)) ստեղծումը, որի մեկնարկը, վերջինիս մրցանակի հետ մեկտեղ, տեղի ունեցավ 2015 թ. սեպտեմբերի 28-30-ը` Մեխիկոյում կայացած Ուսումնառող քաղաքների երկրորդ միջազգային գիտաժողովի աշխատանքների արդյունքում:
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի «Ուսումնառող քաղաքների համաշխարհային ցանց»-ին անդամակցելիս քաղաքներին հնարավորություն է ընձեռվում օգտվել ցանցին անդամակցող այլ քաղաքների հետ տարբեր ոլորտներում համագործակցության յուրովի հարթակից: Անդամակցող քաղաքները նաև հնարավորություն են ստանում իրենց թեկնածությունները ներկայացնել երկամյակի կտրվածքով տրվող «Ուսումնառող քաղաք» մրցանակի համար, որը շնորհվում է ուսումնառող քաղաքի ստեղծման և կայացման գործում նշանակալի առաջընթաց գրանցած քաղաքներին:
Անդամակցության հնարավորություն ունեն քաղաքային խորհրդի կամ ընտրված այլ մարմնի կողմից կառավարվող, առնվազն 10000 բնակիչ ունեցող վարչատարածքային այն միավորները, որոնք պատրաստ են որդեգրել ցանցի ուղեցուցային երկու փաստաթղթերի` «Ուսումնառող քաղաքների կառուցման Պեկինի հռչակագրի» և «Ուսումնառող քաղաքների հիմնական հատկանիշների» սկզբունքները և որոնց հայտերը կարժանանան Հայաստանի Հանրապետությունում ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ազգային հանձնաժողովի հավանությանը:
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի «Ուսումնառող քաղաքների համաշխարհային ցանց»-ին անդամակցելու համար հայտ կարող են ներկայացնել ուսումնառության գաղափարը խրախուսող և վերոնշյալ չափանիշներին համապատասխանող բոլոր ցանկացող քաղաքները:

Politics 16:38 20/10/2016 Armenia
The United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization (UNESCO) has recognized four Armenian towns – Sisian, Dilijan, Sevan, and Gyumri - among its Global Network of Learning Cities (GNLC), Armenia’s ministry of foreign affairs reported.
According to the statement, UNESCO established the Global Network of Learning Cities (GNLC) to achieve the Sustainable Development Goals (SDGs), specifically its 4th Goal to encourage the growth of learning cities, accelerating the practice of lifelong learning in the world’s metropolitan areas. The launch of the initiative along with its Award took place in Mexico City on September 28-30, 2015 at the 2nd International Conference on Learning Cities.
The cities that become GNLC members benefit from participating in international policy dialogue, action research, capacity building and peer learning, and effectively using learning city approaches to promote lifelong learning for their citizens.
Any council or other elected body of an administrative unit with at least 10 000 residents may apply to become a member of the UNESCO GNLC if they commit to develop a learning city, pledge to implement the guiding documents of the UNESCO Global Network of Learning Cities - Beijing Declaration on Building Learning Cities and Key Features of Learning Cities.  The Armenian National Commission for UNESCO is authorized to review and approve applications, the ministry said.