Հասարակություն 20:21 04/11/2016 Աշխարհում
Բրիտանացի երգիչ Սթինգը նոյեմբերի 12-ին ելույթ կունենա Փարիզի «Բատակլան» համերգասրահում, որտեղ մեկ տարի առաջ նոյեմբերի 13-ին ահաբեկչական հարձակում էր տեղի ունեցել: The Guardian-ին հղում անելով «Լենտա.ռու»-ն  գրում է, որ սա հարձակումից հետո առաջին առաջին համերգն է լինելու, որից հետո համերգասրահը կրկին կբացի դռները:
Police խմբի նախկին վոկալիստը իր ելույթը կնվիրի ողբերգության զոհերի հիշատակին: Նրա խոսքով՝ իր առջև երկու խնդիր է դրված. «առաջինը՝ հարգանքի տուրք է նրանց հիշատակին, ովքեր մեկ տարի առաջ զոհվել են ահաբեկչական հարձակման հետևանքով, երկրորդը՝ փառաբանել կյանքն ու երաժշտությունը, ինչը խորհրդանշում է այդ պատմական թատրոնը»:
Համերգի տոմսերի վաճառքը կսկսվի նոյեմբերի 8-ից: Համերգի ամբողջ հասույթը փոխանցվելու է 13 novembre : Fraternité et Vérité  և Life For Paris բարեգործական կազմակերպություններին, որոնք  աջակցում են ահաբեկչության զոհերի ընտանիքներին:
Հիշեցնենք, որ մեկ տարի առաջ նոյեմբերի 13-ին Փարիզի «Բատակլան» համերգասրահում ահաբեկիչները կրակ էին բացել «Eagles of Death Metal» ռոք խմբի համերգի հանդիսատեսի  ուղղությամբ, որի հետևանքով հարյուրից ավելի մարդ զոհվեց:

Society 21:46 04/11/2016 World
As France24 reports British rock star Sting will re-open the Bataclan concert hall on November 12, a day before the anniversary of the jihadist attacks that left 90 people dead there, the venue's owner said Friday.
The former frontman of rock band The Police confirmed the information on his website and Twitter account.
"In re-opening the Bataclan, we have two important tasks to reconcile," Sting wrote in a statement on his website.
"First, to remember and honour those who lost their lives in the attack a year ago, and second to celebrate the life and the music that this historic theatre represents."
The announcement is a major boost for the venue which had reportedly been struggling to attract big names back to perform there, fearful of the emotional weight of the occasion.
All revenues from the show will be donated to two charities working with victims of the Paris attacks, Sting's statement added.
The Bataclan was one of several targets in a wave of bloody attacks across the French capital by Islamic State (IS) group gunmen and suicide bombers on the night of November 13, 2015. Bars, restaurants and the national stadium were also hit, leaving a total of 130 people dead.