Քաղաքական 11:54 12/11/2016
Ռուսաստանի քաղաքացիներին ներքին անձնագրով Հայաստան մուտքի թույլտվություն տալու վերաբերյալ հնարավոր որոշումը քաղաքացիների մի հատվածի մոտ մտահոգություններ է առաջացրել: Սոցիալական ցանցերում այս թեմայով քննարկումների մասնակիցները մտավախություն ունեն, թե «ով ասես կլցվի մեր երկիր, ու բեսպրեդել»:
Մասնավորապես քաղաքագետ Ստյոպա Սաֆարյանը նկատել էր. «Այսպես միայն այլահպատակները կարող են ձեռ առնել մեր երկրին: Ուրեմն՝ ՌԴ քաղաքացիները, հասկանանք՝ նրանց թվում և ադրբեջանցի, կարող են առանց լուրջ անձնագրի, մի թղթի կտորով գալ Հայաստան, վարչապետի ասած՝ տուրիզմի, ու սա՝ միայն միակողմանի»:
Հիշեցնենք՝  այդ որոշման մասին վարչապետ Կարեն Կարապետյանը խոսել էր ՌԴ Դաշնային ժողովի միջև համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի համանախագահ Նիկոլայ Ռիժկովի հետ հանդիպման ժամանակ: Ըստ կառավարության պաշտոնական հաղորդագրության, վարչապետ Կարեն Կարապետյանը հույս է հայտնել, որ օրերս կընդունվի որոշում, որով ՌԴ քաղաքացիներին կթույլատրվի Հայաստան այցելել ներքին անձնագրերով, ինչը կնպաստի նաև զբոսաշրջության խթանմանը:
Ռուսական տարբեր աղբյուրների համաձայն, երկրի բնակչության շատ քիչ մասը ունի արտասահմանյան անձնագիր:
Մասնավորապես, 2014-ին «Российская Газета»-ն հրապարակել է սոցիոլագիական հարցման տվյալներ, որոնց համաձայն, հարցվածների 28 տոկոսն է, որ ունեցել են արտասահմանյան անձնագրեր: Արտասահման մեկնելու համար անհրաժեշտ փաստաթուղթը, ըստ նույն տվյալների, չունեներկրի 45 շրջաններից հարցված 1603 քաղաքացիներից 72 տոկոսը:
Ըստ նույն աղբյուրի, արտասահմանյան անձնագիր ունեն հիմնականում ձեռնարկատերերը՝ 66 տոկոս, ղեկավարներն ու կառավարիչները՝ 49 տոկոս, մասնագետները՝ 48 տոկոս:
Ավելի թարմ տվյալ հաջողվեց գտնել «the-village.ru»-ում, որտեղ նշվում է, որ այս առումով 2014-ին հրապարակված տվյալները գրեթե չեն փոխվել. ճանապարհորդությունների համար արտասահմանյան անձնագիր ունեն հարցված ռուսների 28 տոկոսը:
Ըստ նույն աղբյուրի, հարցվածների 59 տոկոսը խոստովանել է, որ երբեք չի հանգստացել ԽՍՀՄ անդամ նախկին պետություններում: Նույն աղբյուրը նշում է, որ առավել հաճախ այդ փաստը դժգոհություններ է առաջացնում միջին խավի մոտ: Հարցվածների 9 տոկոսն է ասել, որ հանգստանում է տարվա մեջ մեկ-երկու անգամ:
Այդուհանդերձ, Ռուսաստանի ներքին անձնագիր ունեցող քաղաքացիներին Հայաստան մուտք գործելու հնարավորություն տալու մասին որոշումը երկար ժամանակ է (դեռ նախկին վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի պաշտոնավարման ժամանակ-հեղ.)՝ քննարկվում է կառավարության «կուլիսներում»: Որոշման նախագծի վրա վերջին շտրիխներն են արվում, և այն շուտով կներկայացվի կառավարության հաստատմանը:
ՀՀ կառավարությանն առնթեր միգրացիայի պետական ծառայության պետ Գագիկ Եգանյանը նույնպես աշխատել է այդ որոշման վրա և Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում կարծիք հայտնեց, որ այն «զգալիորեն կթեթևացնի մարդկանց կյանքը»:
Նրա խոսքով, Ռուսաստանում քչերն ունեն արտասահմանյան անձնագիր և հիմնականում այդ պատճառով էլ չեն կարողանում ճանապարհորդել:
«Հավանաբար այդ փաստաթուղթը ստանալու ընթացակարգը դժվար է: Եվ Հայաստանի կառավարության կողմից ընդունվելիք այդ մասին որոշումը զգալիորեն կթեթևացնի մարդկանց կյանքը, քանի որ կլինեն շատերը, ովքեր կցանկանան գալ Հայաստան: Նույնիսկ կարող են լինել հայեր, ովքեր կդժվարանան գալ Հայաստան և դա բավական կհեշտացնի», - մեզ հետ զրույցում ասաց Եգանյանը:
Համապատասխան որոշման ընդունմանը զուգահեռ, ըստ Եգանյանի, նախատեսվում է, որ սահմանային անցակետերում ծրագրային թարմացումներ կատարվեն, որպեսզի արդեն գոյություն ունեցող սարքավորումները ճանաչեն նաև ՌԴ ներքին անձնագիրը:
Եգանյանը հասարակության մի մասի մոտ եղած մտավախություններն անտեղի է համարում և դրանց անդրադառնալ անհրաժեշտ չի համարում: «Մարդիկ են, ցանկություն ունեն գալ մեր երկիր, պետք է արգելե՞լ», -նկատեց Եգանյանը:
Նա տեղեկացրեց, որ այդպիսի որոշման ընդունման համար անհրաժեշտ է երկկողմանի համաձայնություն, այսինքն՝ նաև ՌԴ ԱԳՆ-ի համաձայնությունը, և ՀՀ ԱԳՆ-ն աշխատում է այդ ուղղությամբ:

Politics 14:44 12/11/2016 Armenia
Gagik Yeganyan: Allowing Russian citizens to visit Armenia on internal passports will ease the people's lives
A part of the Armenian society has expressed concerns regarding the possible adoption of the decision allowing the Russian citizens to pay a visit to Armenia on internal passports. The participants of the social network debates expressed fears that everyone could come Armenia without any restrictions.
Namely politician Styopa Safaryan noted: "So the Russian citizens, including the Azerbaijani people of Russia, can visit Armenia without a passport by just presenting a piece of paper, and as the PM mentioned, this will promote the tourism in Armenia, but it is only one side of this matter."
Notably RA Prime Minister Karen Karapetyan has discussed this matter during the meeting with  the Co-chair of Armenian-Russian Interparliamentary Commission Nikolay Ryzhkov. As the official statement of the government reads PM Karen Karapetyan expressed hopes that soon a decision will be made allowing the Russian citizens to pay a visit to Armenia on internal passports which, in its turn, will promote the tourism in Armenia.
According to various Russian sources a small sector of the Russian population have a foreign passport.
Namely in 2014 "Russian Magazine" reported the data released by a sociological survey according to which only 28 percent of Russians have foreign passports. The same source indicates that namely entrepreneurs (66 percent) and directors (49 percent) and experts (48 percent) have a foreign passport.
Gagik Yeganyan, Chief of State Migration Service of the RA Government, has also worked on the decision and told the reporter of panorama.am that it will greatly ease the lives of the people.
In his words few people in Russian have a foreign passport which prevents them from travelling abroad.
"The process of issuing such a passport might be difficult. And that decision to be made by the Armenian government will greatly ease their lives, as many people will be willing to visit Armenia. There might even be Armenians who have faced obstacles when visiting Armenia and this decision with make the things easier," Yeganyan noted.
According to him the concerns expressed by a part of society are groundless. "They are human beings who want to visit our country, should we forbid them?" Yeganyan noted.
He also mentioned that in order to take such a decision an agreement is to be reached on both sides, namely the MFA of the Russian Federation is to give its agreement and the RA MFA is working on that matter.