Սպորտ 16:10 23/11/2016 Հայաստան
Տիգրան Պետրոսյանի անվան շախմատի տանը «Սպորտը` հանուն հավասար հնարավորությունների» միջոցառման շրջանակներում Հայաստանի շախմատի տղամարդկանց հավաքականի անդամ, գրոսմայստեր Լևոն Արոնյանը միաժամանակյա սեանս անցկացրեց ներառական և միջնակարգ կրթություն իրականացող դպրոցների սաների հետ:
Հաշմանդամություն ունեցող շուրջ 25 երեխաներ սպասում էին հայ գրոսմայստերին: Իհարկե, ուժերն անհավասար էին, սակայն փոքրիկների համար իսկական տոն էր Հայաստանի ուժեղագույն շախմատիստի հետ մրցելը:
Խաղից առաջ լրագրողների հետ ունեցած զրույցում Արոնյանն ընդգծեց, որ երեխաների հետ խաղալն իր համար հաճելի է, քանի որ նրանք մշտապես նոր մտքեր ու տարբերվող գաղափարներ են ունենում:
«Հետաքրքիր է երեխաների հետ խաղալը` տեսնելով նրանց աչքերի աշխուժությունը: Նրանց համար կարևոր է ուժեղի հետ խաղալը: Ես ինքս, երբ խաղում էի ուժեղ շախմատիստների հետ, փորձում էի լավ խաղ ցուցադրել»,-ասաց Արոնյանը:
Արոնյանը շեշտեց, որ պետք է ամեն ինչ անել հաշմանդամություն ունեցող մարդկանց աջակցելու և օգնելու համար, քանի որ նրանցից ոչ բոլորին է բախտ վիճակվել ունենալ ամուր առողջություն:
«Ամեն տարի փորձում եմ իմ կողմից աջակցություն ցուցաբերել երեխաներին, հատկապես` հաշմանդամություն ունեցողներին: Մենք պետք է հոգ տանենք նրանց մասին և փորձենք աջակցել»,- ասաց հայ գրոսմայստերը:
Սեասնի վերջում երեխաները ստացան տեղում արված իրենց և Լևոն Արոնյանի լուսանկարը` գրոսմայստերի ինքնագրով:
Հավելենք, որ «Սպորտը` հանուն հավասար հնարավորությունների» միջոցառումն անցկացվում է արդեն 5-րդ տարին: Միջոցառումը կարզակերպել էր «Հույսի կամուրջ» հասարակական կազմակերպությունը:

Спорт 18:35 23/11/2016 Армения
Лидер мужской сборной Армении по шахматам, гроссмейстер Левон Аронян в Доме шахмат имени Тиграна Петросяна в Ереване в рамках мероприятия «Спорт – во имя равных возможностей» провел сеанс одновременной игры с учащимися инклюзивных и средних школ.
В этом году с Ароняном за шахматной доской в рамках мероприятия «Спорт – во имя равных возможностей» сразились около 25 детей с инвалидностью, которые с нетерпением ждали армянского гроссмейстера. Хотя силы были неравны, но для детей игра с сильнейшим шахматистом Армении стала настоящим праздником.
Перед игрой в беседе с журналистами армянский гроссмейстер отметил, что любит играть с детьми, потому что у них всегда можно увидеть новые идеи и нестандартные подходы.
«Играть с детьми, видеть воодушевленность в их глазах – всегда интересно. Для них важно играть с сильными шахматистами. Я сам, играя с сильными шахматистами, пытался показать хорошую игру», – сказал Аронян.
При этом он подчеркнул, что необходимо сделать все возможное для оказания содействия людям с инвалидностью, поскольку не всем из них повезло иметь крепкое здоровье.
«Я каждый год пытаюсь оказать со своей стороны содействие детям, особенно детям с инвалидностью. Мы должны заботиться о них и пытаться оказать содействие», – сказал Левон Аронян.
Мероприятие «Спорт во имя равных возможностей» проводится в Армении уже не первый год, организатором является общественная организация «Мост надежды».