Քաղաքական 14:33 08/12/2016 Հայաստան
Դեկտեմբերի 8-ին Համբուրգում` ԵԱՀԿ արտգործնախարարների խորհրդի 23-րդ նստաշրջանի շրջանակներում, Հայաստանի ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը մասնակցել է Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության անդամ պետությունների արտգործնախարարների հանդիպմանը։
ԱԳՆ մամուլի  և տեղեկատվության վարչության փոխանցմամբ, նախարարները քննարկել են Հավաքական անվտանգության խորհրդի 2016թ. հոկտեմբերին Երևանում կայացած նստաշրջանի որոշումների կատարման ընթացքը, ՀԱՊԿ անդամ երկրների արտաքին քաղաքականության համադրման հարցեր։
Հանդիպման մասնակիցները մտքեր են փոխանակել  ԵԱՀԿ արտգործնախարարների խորհրդի օրակարգային հարցերի շուրջ, անդրադարձել գլոբալ և տարածաշրջանային խնդիրներին, ահաբեկչության դեմ պայքարին, Մերձավոր Արևելքում, Սիրիայում տեղի ունեցող գործընթացներին։
ՀԱՊԿ անդամ երկրների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարները քննարկել են դեկտեմբերի երկրորդ կեսին Սանկտ-Պետերբուրգում կայանալիք Հավաքական անվտանգության խորհրդի նախապատրաստման հարցերը, մտքեր փոխանակել  ՀԱՊԿ կանոնադրական մարմինների աշխատանքների վերաբերյալ։

Politics 16:13 08/12/2016 World
Foreign Minister Edward Nalbandian participated on Thursday in the 23rd session of the Ministerial Council of the Collective Security Treaty Organization (CSTO) in Hamburg.
As the press department of the foreign ministry reported, CSTO ministers discussed the process of implementation of the decisions adopted at the October session of the Collective Security Council as well as the coordination works among the foreign ministries of the CSTO member states.
Participants to the session exchanged views on the agenda issues of the OSCE ministerial Council, reflected on global and regional issues, countering terrorism as well as the processes underway in the Middle East and Syria.
CSTO foreign ministers discussed also preparation issues of the Collective Security Council to be held in St. Petersburg in the second half of December, exchanged views on the work of the statutory bodies.