Քաղաքական 14:33 08/12/2016 Հայաստան
Դեկտեմբերի 8-ին Համբուրգում` ԵԱՀԿ արտգործնախարարների խորհրդի 23-րդ նստաշրջանի շրջանակներում, Հայաստանի ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը մասնակցել է Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության անդամ պետությունների արտգործնախարարների հանդիպմանը։
ԱԳՆ մամուլի  և տեղեկատվության վարչության փոխանցմամբ, նախարարները քննարկել են Հավաքական անվտանգության խորհրդի 2016թ. հոկտեմբերին Երևանում կայացած նստաշրջանի որոշումների կատարման ընթացքը, ՀԱՊԿ անդամ երկրների արտաքին քաղաքականության համադրման հարցեր։
Հանդիպման մասնակիցները մտքեր են փոխանակել  ԵԱՀԿ արտգործնախարարների խորհրդի օրակարգային հարցերի շուրջ, անդրադարձել գլոբալ և տարածաշրջանային խնդիրներին, ահաբեկչության դեմ պայքարին, Մերձավոր Արևելքում, Սիրիայում տեղի ունեցող գործընթացներին։
ՀԱՊԿ անդամ երկրների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարները քննարկել են դեկտեմբերի երկրորդ կեսին Սանկտ-Պետերբուրգում կայանալիք Հավաքական անվտանգության խորհրդի նախապատրաստման հարցերը, մտքեր փոխանակել  ՀԱՊԿ կանոնադրական մարմինների աշխատանքների վերաբերյալ։

Политика 15:14 08/12/2016 Армения
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян 8 декабря в Гамбурге в рамках 23-го заседания Совета министров иностранных дел ОБСЕ принял участие во встрече глав внешнеполитических ведомств государств-членов ОДКБ. Подробности представляет пресс-служба МИД РА.
Министры обсудили ход реализации решений, принятых на состоявшемся в октябре 2016 года в Ереване заседании Совета коллективной безопасности (СКБ) Организации Договора о коллективной безопасности, вопросы сочетания  внешней политики государств-членов ОДКБ.
Участники встречи обменялись мнениями относительно вопросов повестки дня заседания СМИД ОБСЕ, коснулись глобальных и региональных проблем, борьбы с терроризмом, процессов на Ближнем Востоке и Сирии.
Главы внешнеполитических ведомств государств-членов ОДКБ обсудили также вопросы подготовки предстоящего во второй половине декабря в Санкт-Петербурге заседания СКБ, обменялись мнениями относительно работы уставных органов ОДКБ.