Հասարակություն 16:55 15/12/2016 Հայաստան
Սյունիքի մարզում զարգացման և ներդրումային բարենպաստ դաշտի ստեղծման համակարգված գործողությունների անհրաժեշտությամբ պայմանավորված՝ գործադիրն ընդունել է «Սյունիքի մարզի զարգացման և ներդրման» հիմնադրամ ստեղծելու և հիմնադրամի կանոնադրությունը հաստատելու մասին» որոշում: Հիմնավորման համաձայն՝ մարզերում տնտեսական ակտիվությանը նպաստելը համարվում է պետության առանցքային խնդիրներից, և առավել նպատակահարմար է այն իրականացնել համապատասխան մասնագիտական և ֆինանսական ներուժ ունեցող կառույցի միջոցով:
Հիմնադրամը կիրականացնի բացառապես Սյունիքի մարզի սոցիալ-տնտեսական խնդիրների լուծմանն ուղղված գործունեություն:
Անդրադառնալով որոշմանը՝ գործադիրի ղեկավարը կարևորել է նախաձեռնությունը և հորդորել հետևողական լինել՝ հնարավոր համարելով այդ փորձի կիրառումը նաև այլ մարզերում:
Կառավարությունը ընդունել է մեկ այլ որոշում, որը վերաբերում է  Սյունիքի մարզի Մեղրիի տարածաշրջանի բնակչության կողմից անհատական ոռոգման պոմպերով օգտագործված էլեկտրաէներգիայի արժեքը փոխհատուցելուն:
Մեղրիի տարածաշրջանի անհատական ջրհան պոմպերի էլեկտրաէներգիայի 2015թ. ծախսը կազմել է` 148271 կվտ/ժ, որի համար անհրաժեշտ է տրամադրել 6,626.3 հազար ՀՀ դրամ գումար: Ծրագրից օգտվել է Մեղրի տարածաշրջանի 75 շահառու:

Politics 18:48 15/12/2016 Armenia
The Cabinet has adopted a decision to set up a fund to foster development and favorable investment climate in Syunik region of Armenia. The executive body has also adopted the statute of the new structure called “Development and Investment Fund for Syunik Region”
The justification of the decision reads that boosting economic activity in the regions remains a key problem for the state that should be realized through a structure equipped with relevant professional and financial potential.
The fund is tasked with implementing activities aimed at addressing social-economic issues of the Syunik region.
The head of the cabined highlighted the initiative, urging the members of the government to show consistency with a view of projecting the experience in other regions.