Քաղաքական 16:23 19/12/2016 Տարածաշրջան
Ադրբեջանն Իսրայելի վարչապետի այցին չպետք է համաձայնություն տար,-իրանական «Թասնիմ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ՝ այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարել է ԻԻՀ ԱԳՆ մամլո խոսնակ Բահրամ Ղասեմին:
Իրանի արտաքին գերատեսչության պաշտոնական ներկայացուցիչը, անդրադառնալով օրերս Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի՝ Ադրբեջան կատարած այցին, ասել է. «Մենք ականատես ենք լինում Իսրայելի քայքայիչ գործողություններին, որի նպատակն իսլամական երկրների հարաբերություններում տարաձայնություններ առաջացնելն է»:
«Մենք կարծում ենք, որ Ադրբեջանն այդ այցին չպետք է համաձայնություն տար. Ադրբեջանը պետք է ուշադիր լինի, որ Թել Ավիվի ծուղակը չընկնի»,-հավելել է ԻԻՀ ԱԳՆ ներկայացուցիչը:
Հավելենք, որ Նեթանյահուի այցի նախօրեին Ադրբեջանում Իրանի նախկին դեսպան Մոհսեն Փաքայինն իրանական «Թասնիմ» լրատվական գործակալությանը տված հարցազրույցում՝ հայտարարել էր, թե Իրանը չէր ակնկալում, որ Բաքուն համաձայնություն կտա Նեթանյահուի այցին:

Politics 18:01 19/12/2016 Region
“Azerbaijan should not have agreed on the visit of Israeli Prime Minister,” Iranian Foreign Ministry Spokesman Bahram Qassemi noted during today’s press conference, Tasnim Iranian news agency reports.
Turning to the visit paid recently to Azerbaijan by Prime Minister of Israel Benjamin Netanyahu, Foreign Ministry Spokesman of Iran has said the following: “We are witnessing the destructive actions of Israel aimed at causing disagreements in the relations of Islamic countries.”
“We think that Azerbaijan should not have approved that visit. Azerbaijan must be careful to avoid falling into Tel Aviv’ “trap”,” Iran’s Foreign Ministry spokesman has noted.
Notably prior to Netanyahu’s visit to Azerbaijan former Iranian Ambassador Mohsen Pakaieen told the Iranian news agency Tasnim that Iran did not expect Baku to give consent to Netanyahu’s visit.