Հասարակություն 11:27 20/12/2016 Հայաստան
ՀՀ ԳՆ սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայությունը նախատոնական օրերին խստացրել է սահմանային պետական վերահսկողությունը՝ ներմուծման ծավալների ավելացմանը զուգահեռ ժամկետանց կամ վտանգավոր սննդամթերքի ներմուծումը  հանրապետության տարածք բացառելու նպատակով:
Սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայության մամուլի բաժնից հայտնում են, որ սահմանային պետական վերահսկողության շրջանակներում, հայտնաբերված անհամապատասխանությունների հիման վրա, վերջին օրերին կանխվել է 68 հազար 400 հատ ձվի, 1000կգ կարագի և 22000կգ աղի, 4256կգ բուսասերուցքային մածուկի, 1740կգ հավի սառեցված աղացած մսի, 500կգ կաթ պարունակող պանրային արտադրանքի խմբաքանակների ներմուծումը հանրապետության տարածք: Նշված բոլոր խմբաքանակները ենթակա են ոչնչացման, օգտահանման կամ հետ վերադարձման:
Թույլ չի տրվել նաև 25 հազար հատ՝ կարանտին վնասակար օրգանիզմով վարակված մեխակի ներմուծումը. խմբաքանակը պետք է ոչնչացվի:
ՍԱՊԾ-ն միաժամանակ հիշեցնում է, որ «Սննդամթերքի անվտանգության պետական վերահսկողության մասին» ՀՀ օրենքի համաձայն՝ բուսասանիտարական հսկման ենթակա ապրանքների ներմուծումը թույլատրվում է միայն արտահանող երկրի կողմից տրված բուսասանիտարական հավաստագրի առկայության դեպքում: Օրենքով սահմանված են  որոշակի բացառություններ, մասնավորապես՝ բուսասանիտարական հավաստագիր չի պահանջվում հանրապետության սահմանով տեղափոխվող փոստային փոխադրումներում, ինքնաթիռների, ուղևորական վագոնների, ավտոտրանսպորտային միջոցների ուղևորների, ինքնաթիռների անձնակազմի և վագոն-ռեստորանների աշխատողների ձեռքի ուղեբեռներում առկա բուսասանիտարական հսկողության ենթակա բեռների համար (սա չի վերաբերում սերմնանյութին, տնկանյութին և կարտոֆիլին): ՀՀ կառավարության որոշմամբ՝ ՀՀ տարածք ներմուծվող բուսական ծագման մթերքների բնաիրային քանակությունները չեն կարող գերազանցել յուրաքանչյուր ապրանքի համար 50 կգ-ը, գետնընկույզի դեպքում՝ 20 կգ-ը, իսկ չբոված սուրճի դեպքում՝ 5 կգ-ը:
Ելնելով վերոնշյալ պահանջից՝ ներմուծում իրականացնող ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց հորդորում են գործել ՀՀ օրենսդրության շրջանակներում և չփորձել առանց արտահանող երկրի լիազոր մարմնի կողմից տրված բուսասանիտարական հավաստագրի ՀՀ տարածք ներմուծել նշված չափաքանակները գերազանցող բուսական ծագման ապրանքներ, հակառակ պարագայում, օրենսդրությամբ սահմանված կարգով, կարգելվի ամբողջ խմբաքանակի ներմուծումը:
Փրկարարները հեռացրել են մոտ 350 տոննա ջուր
Մայիսի 14-ին, ժամը 23:13-ին Ճգնաժամային կառավարման ազգային կենտրոն ահազանգ է ստացվել, որ Հրազդան քաղաքի Կենտրոն թաղամասի Օգոստոսի 23 փողոցի...

Society 13:01 20/12/2016 Armenia
The State Food Security Service has tightened the border supervision in pre-holiday days with the intention of excluding the import of dangerous food products or products with expired date.
The Press Service of the State Food Security Service reports that within the framework of the border supervision and on the basis of the revealed violations the imports of 68 thousand 400 eggs, 1000kg butter, 22000kg salt, 4256kg vegetable paste, 1740kg  frozen minced chicken meat, 500kg cheese products with milk were prevented to the republic. All the above mentioned batches are subject to elimination or return.
25 pieces of infected cloves were also prevented from being imported and are to be eliminated.
The State Food Security Service also reminds that pursuant the RA law on “State Supervision of Food Safety” the import of the products subject to phytosanitary control are allowed only in case of the availability of a phytosanitary certificate granted by the exporting country. The law prescribes some exceptions, namely phytosanitary certificate is not demanded in case of the transportation of the products subject to phytosanitary control in postal transport, in the hand luggage of the plane passengers, the passengers of  coaches, passenger vehicles, as well as the workers of wagon-restaurants.
Based on the above mentioned requirements the physical and legal entities that carry out the imports are called on to act in compliance of the RA legislation and to refrain from importing the mentioned products without a phytosanitary certificate granted by the competent body, as well as products the volumes of which exceed the required maximum quantity (50kg for the general products, 20kg for pignut and 5kg for non-roasted coffee). In case of the revealed violations the import of the entire amount of the product will be banned pursuant to the law.