Հասարակություն 13:37 27/12/2016 Հայաստան
«Ապրիլյան ագրեսիայի ժամանակ սփյուռքը համախմբվեց և կանգնեց Արցախի կողքին, աﬔնուր հայտարարություններ տարածեց, հավաքներ կազմակերպեց»,- այս մասին այսօր տարեկան ամփոփիչ մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը:
Նա հայտնեց, որ նախարարությունն ամբողջությամբ աշխատել է ավելի քան 100 համայնքների հետ՝ աշխատանքը համադրելով Արցախի կառավարության և պաշտպանության նախարարության հետ. «Չգտնվեց որևէ համայնք, որ իր բարոյական և նյութական օգնությունը չցուցաբերեր Արցախին: 2016 թվականին սկիզբ դրվեց «Ի՞նչ ես անում դու Ղարաբաղի համար» հսկայածավալ շարժմանը, որին ﬕացան եվրոպական 25 երկրների դպրոցներ, համայնքային կառույցներ: Այն ﬔծ արձագանք գտավ սփյուռքում: Հենց այս պատճառով էլ խորհրդակցելով սփյուռքի ﬕ շարք կառույցների հետ՝ որոշեցինք գալիք տարին նվիրել Արցախին: Ազգովի պետք է հասկանանք, որ Արցախի հզորությունը, խնդրի կարգավորումը Արցախի տնտեսության, կրթության և գիտության, պաշտպանության հզորացուﬓ է»:
Սփյուռքի նախարարը ավելացրեց, որ մանկագիր Նունե Սարգսյանի Արցախի բարբառով գրված գրքերն ուղարկելու են արցախցի երեխաներին. «81-ամյա Սիրան Միսակյան-Բասմաջյանը, ով 16 տարի առաջ Ֆրանսիայից վերադարձել է Հայաստան և ապրում է Արմավիրի մարզի Ջրաշեն գյուղում, իր թոշակով պատրաստում է հագուստ և ուղարկում սահմանաﬔրձ շրջանների զինծառայողներին»:

Общество 14:35 27/12/2016 Армения
Во время инициированной Азербайджаном в апреле сего года агрессии против Нагорно-Карабахской Республики Диаспора консолидировалась, встав рядом с Арцахом. Об этом заявила сегодня министр Диаспоры Армении Грануш Акопян на пресс-конференции, посвященной подведению итогов уходящего 2016 года.
По ее словам, министерство работало с более 100 армянскими общинами по всему миру, координируя работу с правительством НКР и министерством обороны.
«Не было ни одной общины, которая не оказала бы моральной или материальной поддержки Арцаху. В 2016 году был дан старт масштабному движению „Что ты делаешь для Карабаха?”, к которому присоединились школы и общинные структуры 25 европейских стран. Это движение нашло большой отклик в Диаспоре. Именно по этой причине, посовещавшись с рядом структур Диаспоры, мы приняли решение посвятить наступающий 2017 год Арцаху», – сказала министр.
При этом Грануш Акопян привела примеры, как отдельные люди оказывают посильную помощь Карабаху: так, написанные на карабахском диалекте книги детской писательницы Нуне Саркисян будут отправлены арцахским детям; а проживающая в селе Джрашен Армавирской области 81-летняя Сиран Мисакян-Басмаджян, которая 16 лет назад из Франции вернулась на Родину, на свою пенсию изготавливает одежду и отправляет военнослужащим, несущим службу в приграничных районах.