Հասարակություն 13:37 27/12/2016 Հայաստան
«Ապրիլյան ագրեսիայի ժամանակ սփյուռքը համախմբվեց և կանգնեց Արցախի կողքին, աﬔնուր հայտարարություններ տարածեց, հավաքներ կազմակերպեց»,- այս մասին այսօր տարեկան ամփոփիչ մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը:
Նա հայտնեց, որ նախարարությունն ամբողջությամբ աշխատել է ավելի քան 100 համայնքների հետ՝ աշխատանքը համադրելով Արցախի կառավարության և պաշտպանության նախարարության հետ. «Չգտնվեց որևէ համայնք, որ իր բարոյական և նյութական օգնությունը չցուցաբերեր Արցախին: 2016 թվականին սկիզբ դրվեց «Ի՞նչ ես անում դու Ղարաբաղի համար» հսկայածավալ շարժմանը, որին ﬕացան եվրոպական 25 երկրների դպրոցներ, համայնքային կառույցներ: Այն ﬔծ արձագանք գտավ սփյուռքում: Հենց այս պատճառով էլ խորհրդակցելով սփյուռքի ﬕ շարք կառույցների հետ՝ որոշեցինք գալիք տարին նվիրել Արցախին: Ազգովի պետք է հասկանանք, որ Արցախի հզորությունը, խնդրի կարգավորումը Արցախի տնտեսության, կրթության և գիտության, պաշտպանության հզորացուﬓ է»:
Սփյուռքի նախարարը ավելացրեց, որ մանկագիր Նունե Սարգսյանի Արցախի բարբառով գրված գրքերն ուղարկելու են արցախցի երեխաներին. «81-ամյա Սիրան Միսակյան-Բասմաջյանը, ով 16 տարի առաջ Ֆրանսիայից վերադարձել է Հայաստան և ապրում է Արմավիրի մարզի Ջրաշեն գյուղում, իր թոշակով պատրաստում է հագուստ և ուղարկում սահմանաﬔրձ շրջանների զինծառայողներին»:

Society 15:44 27/12/2016 Armenia
“During the April flare-up the Diaspora became united and stood together with Artsakh by issuing statements everywhere and organizing rallies,” RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan noted during today’s annual press conference aiming to sum up the year.
She informed that the Ministry has cooperated with over 100 communities and combined its activities with the NKR Government and the Ministry of Defence. “There was no community that failed to provide moral and material assistance to Artsakh. The large-scale movement called “What are you doing for Karabakh?” launched in 2016 to be joined by schools and community structures of 25 European countries. It has widely spread in Diaspora. And for this reason we consulted with several structures of Diaspora and decided to dedicate the activities of the upcoming year to Artsakh. We all must realize that NKR’s power and the settlement of the conflict will lead to strengthening Artsakh’s economy, education, science and defence,” she noted.
Minister of Diaspora added that the books in Artsakh dialect written by Nune Sargsyan have been sent -to the children of Karabakh.
“81-year-old Siran Misakyan Basmajyan, who returned to Armeniam from France 16 years ago and is currently living in Jrashen village of Armavir region, makes cloths using only her pension and sends them to the Armenian servicemen who serve in the bordering regions,” she added.