Սպորտ 13:12 16/01/2017 Հայաստան
Հանրապետության Նախագահ, Հայաստանի շախմատային ֆեդերացիայի նախագահ Սերժ Սարգսյանն այցելել է Հայաստանի շախմատի ակադեմիա, հետևել հունվարի 8-ից մեկնարկած Անդրանիկ Մարգարյանի հիշատակին նվիրված 7-րդ հուշամրցաշարի ընթացքին, որը կեզրափակվի հունվարի 16-ին:
Շվեյցարական մրցաշարին մասնակցում է 760 շախմատիստ Հայաստանից, Արցախից, Շվեդիայից և Վրաստանից: Այս մասին հայտնում է chessfed.am-ը։
Սերժ Սարգսյանն այնուհետև այցելել է Տիգրան Պետրոսյանի անվան շախմատի տուն, որտեղ հունվարի 11-ից անցկացվում են Հայաստանի տղամարդկանց 77-րդ և կանանց 72-րդ առաջնությունները: Մրցաշարերն անցկացվում են շրջանային մրցակարգով: Տղամարդկանց մրցաշարին մասնակցում է 10 շախմատիստ, այդ թվում` 7 գրոսմայստեր և 3 միջազգային վարպետ: Մասնակիցների թվում են շախմատի կրկնակի Օլիմպիական չեմպիոն Տիգրան Լ. Պետրոսյանը, աշխարհի թիմային չեմպիոն Ռոբերտ Հովհաննիսյանը, Հայաստանի գործող չեմպիոն Զավեն Անդրիասյանը, մինչև 18 տարեկանների աշխարհի չեմպիոն Մանուէլ Պետրոսյանն ու մինչև 16 տարեկանների աշխարհի չեմպիոն Հայկ Մարտիրոսյանը: Կանանց մրցաշարին մասնակցում է 10 շախմատիստուհի, այդ թվում` 3 միջազգային վարպետ: Մրցաշարերի հաղթողները կընդգրկվեն ազգային հավաքականների կազմերում:

Sport 13:54 16/01/2017 Armenia
Armenian President, Chairman of Armenia’s Chess Federation Serzh Sargsyan, visited today Armenia’s Chess Academy and observed the games of the 7th Chess Tournament dedicated to the memory of Andranik Margarian which commenced on January 8 and will conclude on January 16.
According to the release by the President’s Office, the Swiss Tournament is attended by 760 chess players from Armenia, Artsakh, Sweden, and Georgia.
Later, Serzh Sargsyan visited the Tigran Petrossian Chess House where on January 11 commenced Armenia’s 77th championship for men and the 72nd championship for women. The tournament is conducted by the cyclic system. Ten players participate at the men’s tournament, including 7 grand masters and 3 international masters. Among them the two-times Olympian Champion Tigran L. Petrossian, the World team Champion Robert Hovhannissian, the current Champion of Armenia Zaven Andriassian, the World Champion among the players under the age of 18 Manuel Petrossian, and the World Champion among the players under the age of 16 Hayk Martirossian. There are 10 chess players participating at the women’s tournament, including 3 international masters. The winners of the championships will be included on the national teams.