The Washington Times. Թրամփը արժանի կլինի Խաղաղության նոբելյան մրցանակի, եթե հաշտեցնի Հայաստանին և Ադրբեջանին
Ամերիկյան «The Washington Times» պարբերականը հոդված է հրապարակել, որում, անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացին, գրել է, որ Դոնալդ Թրամփը «պատմական հնարավորություն ունի արդարացիորեն վաստակելու հեղինակավոր Խաղաղության նոբելյան մրցանակը», եթե նրան հաջողվի հաշտեցնել Հայաստանին և Ադրբեջանին:
«Դոնալդ Թրամփը պատմական հնարավորություն ունի Խաղաղության նոբելյան մրցանակ ստանալ, եթե գործարքներ կնքելու իր հմտությունները կիրառի աշխարհի ամենաբարդ հակամարտություններից մեկի՝ Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի կարգավորման համար», - գրել է հոդված հեղինակ Ռոբ Սոբհանին:
Հրապարակման համաձայն` ԼՂ հակամարտության կարգավորումը Դոնալդ Թրամփի և նրա ազգային անվտանգության հարցերով թիմի համար կարևոր է նաև նրանով, որ այն ցույց կտա` արդյո՞ք Վլադիմիր Պուտինը կուզենա դառնալ Միացյալ Նահանգների գործընկերը համաշխարհային մակարդակում հակամարտություններ լուծելու հարցում, թե՞ նա կնախընտրի մանիպուլիացիայի ենթարկել թեժ կետերը` հանուն Մոսկվայի ռազմավարական շահերի:
Վաշինգտոնը, ցավոք, չափազանց զբաղված էր Մերձավոր Արևելքում, որպեսզի կարողանար ստանձնել Երևանի և Բաքվի միջև կայուն խաղաղություն հաստատելու հարցում առաջնորդի դերը: Եվ Երևանը և Ադրբեջանն արժանի են տևական խաղաղության: Թրամփը կարող է խաղաղություն ապահովել Հայաստանի և Ադրբեջանի ժողովուրդների միջև՝ գտնելով այնպիսի լուծում, որը արդար կլինի երկու կողմերի համար էլ: Թրամփի հաջողությունը ազդակ կլինի ողջ աշխարհի համար, որ ԱՄՆ-ն կրկին գլոբալ կայունության հաստատման գործին է ծառայում», - գրված է հոդվածում:

Политика 15:53 23/01/2017 В мире
Washington Times: Трамп может получить Нобелевскую премию мира, если ему удастся решить карабахский вопрос
Влиятельнейшая американская газета The Washington Times накануне опубликовала статью генерального директора Caspian Group Holdings Роба Собхани, в которой он, обратившись к процессу урегулирования карабахского конфликта, отметил, что президент США Дональд Трамп имеет историческую возможность по праву получить Нобелевскую премию мира, если ему удастся установить мир между Арменией и Азербайджаном.
«Дональд Трамп имеет историческую возможность по праву получить престижную Нобелевскую премию мира, если он использует свои навыки заключения сделок с целью урегулирования одного из самых сложных конфликтов  – карабахской проблемы», – написал Роб Собхани.
В материале The Washington Times отмечается, что «урегулирование карабахского конфликта для Дональда Трампа и его команды по вопросам национальной безопасности важно и в плане того, что это покажет, пожелает ли президент России Владимир Путин стать партнером Соединенных Штатов в рамках решения конфликтов на мировом уровне или же он предпочтет манипулировать горячими точками для стратегических интересов Москвы».
«К сожалению, Вашингтон был слишком занят на Ближнем Востоке, чтобы взять на себя ведущую роль в установлении мира между Ереваном и Баку. И Армения, и Азербайджан заслуживают прочного мира. Трамп сможет установить мир между народами Армении и Азербайджана, если найдет решение, которое будет справедливым для обеих сторон. Успех Дональда Трампа станет сигналом всему миру, что Соединенные Штаты Америки вновь служат делу обеспечения глобальной стабильности», – написал Роб Собхани.