The Washington Times. Թրամփը արժանի կլինի Խաղաղության նոբելյան մրցանակի, եթե հաշտեցնի Հայաստանին և Ադրբեջանին
Ամերիկյան «The Washington Times» պարբերականը հոդված է հրապարակել, որում, անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացին, գրել է, որ Դոնալդ Թրամփը «պատմական հնարավորություն ունի արդարացիորեն վաստակելու հեղինակավոր Խաղաղության նոբելյան մրցանակը», եթե նրան հաջողվի հաշտեցնել Հայաստանին և Ադրբեջանին:
«Դոնալդ Թրամփը պատմական հնարավորություն ունի Խաղաղության նոբելյան մրցանակ ստանալ, եթե գործարքներ կնքելու իր հմտությունները կիրառի աշխարհի ամենաբարդ հակամարտություններից մեկի՝ Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի կարգավորման համար», - գրել է հոդված հեղինակ Ռոբ Սոբհանին:
Հրապարակման համաձայն` ԼՂ հակամարտության կարգավորումը Դոնալդ Թրամփի և նրա ազգային անվտանգության հարցերով թիմի համար կարևոր է նաև նրանով, որ այն ցույց կտա` արդյո՞ք Վլադիմիր Պուտինը կուզենա դառնալ Միացյալ Նահանգների գործընկերը համաշխարհային մակարդակում հակամարտություններ լուծելու հարցում, թե՞ նա կնախընտրի մանիպուլիացիայի ենթարկել թեժ կետերը` հանուն Մոսկվայի ռազմավարական շահերի:
Վաշինգտոնը, ցավոք, չափազանց զբաղված էր Մերձավոր Արևելքում, որպեսզի կարողանար ստանձնել Երևանի և Բաքվի միջև կայուն խաղաղություն հաստատելու հարցում առաջնորդի դերը: Եվ Երևանը և Ադրբեջանն արժանի են տևական խաղաղության: Թրամփը կարող է խաղաղություն ապահովել Հայաստանի և Ադրբեջանի ժողովուրդների միջև՝ գտնելով այնպիսի լուծում, որը արդար կլինի երկու կողմերի համար էլ: Թրամփի հաջողությունը ազդակ կլինի ողջ աշխարհի համար, որ ԱՄՆ-ն կրկին գլոբալ կայունության հաստատման գործին է ծառայում», - գրված է հոդվածում:

Politics 13:07 23/01/2017 World
The Washington Times: Trump can deliver the dream of a new beginning to the people of Armenia and Azerbaijan
US President Trump has the historic opportunity to truly earn he Nobel Peace Prize by using his self-proclaimed mastery of deal-making to resolve one of the world’s intractable conflicts over the territory of Nagorno-Karabakh, The Washington Times writes in an analysis over the prospects of establishing peace between Armenia and Azerbaijan.
The author of the article Rob Sobhani argues that resolution of the Nagorno-Karabakh conflict will be a clear indication as to whether Vladimir Putin wants to be a partner of the United States on the world stage to resolve conflicts or he prefers to manipulate global flash points for Moscow’s strategic gain.
“Mr. Putin holds the key to resolution of this conflict because of the enormous leverage Russia holds over Armenia. Moscow considers Armenia as its own aircraft carrier in the increasingly strategic and energy-rich Caspian Sea region. Keeping Azerbaijan and Armenia in a state of “frozen conflict” serves Mr. Putin’s short-term ambition of denying Azerbaijan’s natural gas exports to European markets, thus keeping Europe dependent on Russian gas,” the author explains, adding President Trump can find out very soon whether Mr. Putin is a peacemaker or as his critics have charged a destabilizing force around the world.
“Both Armenia and Azerbaijan deserve a permanent peace. Mr. Trump can deliver this dream of a new beginning to the people of Armenia and Azerbaijan by leading a robust diplomatic initiative resulting in a permanent solution that is fair to both sides. Mr. Trump’s success would signal to the world that America is back in the business of policing the world to maintain global stability,” the author analyzed.