Առողջություն 16:28 25/01/2017 Հայաստան
Քառօրյա պատերազմում և դրան հաջորդած օրերին վիրավորվել է 159 զինծառայող, որից 3-ը շարունակում են վերականգնողական բուժում ստանալ
2016 թվականին ապրիլյան պատերազմի հետևանքով վիրավորված զինծառայողներից  3-ը շարունակում են վերականգնողական բուժում ստանալ: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ՀՀ զինված ուժերի ռազմաբժշկական վարչության պետ, գնդապետ Կամավոր Խաչատրյանը:
Նրա խոսքերով՝ ապրիլյան պատերազմի ժամանակ Երևանի զինվորական հոսպիտալ էր տեղափոխվել ծայրահեղ ծանր վիճակում գտնվող 9 զինծառայող: Նրանք հիմնականում վիրավորում էին ստացել գլխի, ողնաշարի շրջանում: «Ներկայումս վերականգնողական բուժում շարունակում են ստանալ նրանցից 3-ը: Երկուսը Զինվորական կենտրոնական հոսպիտալում են, մեկը` «Արթմեդ» բժշկական կենտրոնում: Բացի այդ, ևս 6 հոգի կարիք ունեն շարունակական վերականգնողական բուժման»,- ասաց Կամավոր Խաչատրյանը:
Ռազմաբժշկական վարչության պետը հայտնեց, որ  ապրիլի 4-ին Թալիշի մարտական գործողությունների ժամանակ վիրավորված զինծառայող Ավետիս Զարգարյանին, ամենայն հավանականությամբ, վաղը կտեղափոխեն Մոսկվա՝ վերականգնողական բուժումը շարունակելու համար:
Կամավոր Խաչատրյանը նշեց, որ Կառավարության կողմից կա որոշում, համաձայն որի, մարտական հերթապահություն իրականացնելիս վնասվածք ստացած  ցանկացած զինծառայող, որի բուժումը հնարավոր չէ իրականացնել Հայաստանում, կարող է պետական հովանու ներքո բուժումը շարունակել արտերկրի ցանկացած կլինիկայում:
Անդրադառնալով ապրիլյան պատերազմի ժամանակ վիրավորված երկու զինծառայողներին՝ Արման Լազգյանին և Ռուբեն Առաքելյանին, որոնք բուժումը շարունակում են Գերմանիայում, Կամավոր Խաչատրյանն ասաց, որ նրանց մոտ զգալի փոփոխություններ դեռ չկան:
Նրա խոսքերով,  և Արմանը, և Ռուբենը, ստացել էին կյանքի հետ անհամատեղելի վնասվածքներ, սակայն հայ բժիշկների շնորհիվ  նրանց կյանքը փրկվել է: «Եթե ասենք, որ Գերմանիա տեղափոխվելով լուրջ հաջողություններ են գրանցվել, այդպես չէ: Ի դեպ, քննադատություններ հնչեցին Հայաստանի բժիշկների հասցեին: Ես հստակ կարող եմ մի բան ասել. այնպես չէ, որ մենք մեր գործը չգիտենք կամ նորմալ չենք կատարում: Նրանցից շատերը կյանքի հետ անհամատեղելի վիրավորումներ են ունեցել, նրանց կյանքը փրկվել է հենց Հայաստանի բժշկական հիմնարկներում: Երկու զինվորների բուժման ընթացքին հետևում ենք և նրանց վիճակի մեջ էական տեղաշարժեր չկան»,- ասաց Կամավոր Խաչատրյանը:
Բուժվարչության պետը նշեց, որ 2016 թվականը լարված տարի էր ինչպես Զինված ուժերի, այնպես էլ ռազմաբժշկության համար:
Տարին սկսվել էր համաճարակային իրավիճակի սրացմամբ, սակայն, ըստ նրա, իրենց հաջողվել է հաղթել այդ համաճարակը. 2016 թվականի ընթացքում ԶՈՒ-ում  համաճարակային հիվանդություններից մահվան դեպքեր չեն գրանցվել:
Կամավոր Խաչատրյանի խոսքերով՝ համաճարակային իրավիճակից դուրս գալուց հետո անմիջապես սկսվել են  ապրիլյան մարտական գործողությունները, որոնց ընթացքում հայկական կողմն ունեցել է 125 վիրավոր, իսկ ապրիլյան պատերազմին հաջորդող օրերին վիրավորվել է ևս 34 զինծառայող: Ընդհանուր առմամբ՝ վիրավորների թիվը կազմում է 159-ը:
Կամավոր Խաչատրյանը նշեց, որ վիրավորներից միայն երեքն են մահացել հոսպիտալում:
Ըստ նրա՝  ապրիլյան գործողությունների ժամանակ ռազմաբժշկական զորամասերում կազմակերպված աշխատանքը եղել է լիարժեք, որի արդյունքում գերազանցել են բոլոր ցուցանիշները, որոնք որ առ այսօր հայտնի են ռազմաբժշկական ծառայությանը:
«Ապրիլյան ռազմական գործողությունների ընթացքում բժշկական ռեզերվային միջոցներն ամբողջությամբ չենք օգտագործել, ընդամենը 10 տոկոսն է օգտագործվել: Մենք այդ օրերին գերազանցել ենք բոլոր ցուցանիշները թե հիվանդներին տեղափոխելու, թե հոսպիտալներում կազմակերպվող բուժական միջոցառումների առումով: Բժիշկները պահպանել են գոյություն ունեցող «ոսկյա մեկ ժամվա» սկզբունքը, այսինքն՝ ցանկացած վիրավորի մեկ ժամվա ընթացքում տրամադրվել է կազմակերպված բուժօգնություն, ինչի արդյունքում  հոսպիտալային օղակում գրանցվել է մահացության 3 դեպք, որից մեկի ժամանակ զինծառայողը հոսպիտալ է տեղափոխվել արդեն մահացած»,- ասաց նա:

Здоровье 20:25 25/01/2017 Армения
Трое из 159 армянских военнослужащих, получивших ранения во время военных действий в зоне карабахского конфликта в апреле 2016 года, продолжают проходить реабилитационное лечение. Об этом заявил сегодня на встрече с журналистами начальник военно-медицинского управления Вооруженных сил Армении, полковник Камавор Хачатрян.
По его словам, во время Апрельской войны в Ереванский центральный клинический военный госпиталь Министерства обороны Армении были доставлены 9 военнослужащих, состояние которых оценивалось как крайне тяжелое.
«В основном эти военнослужащие получили ранения в области головы и позвоночника. В настоящее время реабилитационное лечение продолжают получать трое военнослужащих, двое из которых – в Центральном клиническом военном госпитале, а третий – в медицинском центре “Артмед”. Кроме того, еще 6 военнослужащих также нуждаются в продолжительном реабилитационном лечении», – отметил К. Хачатрян.
При этом он подчеркнул, что получивший ранение 4 апреля во время боевых действий в районе села Талыш (Талиш) Мартакертского района Нагорно-Карабахской Республики (НКР) 19-летний Аветис Заргарян, по всей вероятности, 26 января будет доставлен в Москву для продолжения реабилитационного лечения.
Как напомнил начальник военно-медицинского управления ВС РА, правительством Армении приятно решение, согласно которому получивший травму во время несения боевого дежурства военнослужащий, лечение которого невозможно осуществить в Армении, может за счет государства продолжить лечение в любой клинике за рубежом.
Говоря о военнослужащих Армане Лазгияне и Рубене Аракеляне, которые во время апрельских событий получили тяжелые травмы позвоночника и проходят лечение в Германии, К. Хачатрян отметил, что у них пока существенных изменений не наблюдается.
«Арман Лазгиян и Рубен Аракелян получили травмы, несовместимые с жизнью, однако армянским врачам удалось спасти их. Если говорить, что лечение в Германии зафиксировало серьезные улучшения, это не так. Между прочим, озвучивалась критика в адрес армянских врачей. Однако одно я могу сказать точно: разговоры о том, что мы не знаем, что делаем или выполняем нашу работу не эффективно, не соответствуют действительности. Большинство военнослужащих получили несовместимые с жизнью ранения, однако их спасли именно в медучреждениях Армении. Мы следим за ходом лечения двух военнослужащих в Германии, и у них пока не наблюдается существенных изменений», – отметил начальник военно-медицинского управления ВС РА.
При этом он подчеркнул: «2016 год был весьма напряженным, как для ВС Армении, так и для военной медицины. Год начался с обострения эпидемии, однако нам удалось победить ее. В 2016 году в Вооруженных силах РА случаев смерти от эпидемических заболеваний зарегистрировано не было. Сразу после преодоления эпидемиологической ситуации начались апрельские военные действия в зоне карабахского конфликта, вследствие чего у армянской стороны было 125 раненых, а после апрельской войны было ранено еще 34 военнослужащих. В общей сложности, число раненых составило 159 военнослужащих».
К. Хачатрян отметил, что только трое раненых скончались в госпитале.
«Во время апрельских военных действий медицинские резервные средства были использованы не полностью, а только 10% от них. В эти дни мы превысили все показатели как в плане транспортировки раненых, так и в плане лечебных мероприятий, организуемых в госпиталях», – подчеркнул начальник военно-медицинского управления ВС Армении.