Քաղաքական 17:55 01/02/2017
ԱՄՆ կառավարությունը շարունակում է ԼՂ խաղաղ կարգավորումը դիտարկել առաջնահերթ և մեծ կարևորության հարց. Դեսպան
«Իմ  առաջին խոշոր ելույթը տեղի է ունեցել 2015 թվականի նոյեմբերին: Այս 15 ամիսների ընթացքում  մենք ականատես ենք եղել այնպիսի իրադարձությունների, որոնք փոխել են Հայաստանի քաղաքական և տնտեսական համայնապատկերը, ինչպես նաև ի ցույց դրել երկրի անընկճելիությունն աղետալի իրավիճակներում»,- Հայ-ամերիկյան առևտրային պալատում ունեցած ելույթում ասաց ՀՀ-ում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ռիչարդ Միլսը:
Նրա խոսքով, այս ամիսների ընթացքում և առավելապես ապրիլյան ողբերգական բախումներից հետո իր համար պարզ է դարձել, որ Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ կարգավորման բացակայության պատճառով ինչքան շատ ռեսուրսներ, որոնք ապահովվում են թե հայերի, և թե Հայաստանի միջազգային և սփյուռքի բարեկամների կողմից, չեն ուղղվում ընդհանուր նպատակներին և այն գերակա ուղղություններին, որոնք սահմանել են ինքն ու դեսպանատունն իրենց համար:
«Օրինակ, Լեռնային Ղարաբաղի կարգավորման բացակայությունը սնուցում է կոռուպցիան, քանի որ դրա պատճառով փակ են մնում Հայաստանի սահամանները, իսկ երբ սահմանները փակ են, ազդեցիկ գործարարների և մյուսների համար հեշտ է վերահսկել տնտեսական շուկաներն ու թույլ չտալ մրցակցություն»,- ասաց դեսպանը՝ հավելելով, որ ղարաբաղյան հիմնախնդիրը հետ է պահում Հայաստանին իրացնելու իր մեծ ներուժը:
Ռ. Միլսը նաև նշեց, որ դեսպանատունը, ԱՄՆ կառավարությունը և ինքն աշխատելով Մինսկի խմբի նոր ամերիկյան համանախագահ դեսպան Ռիչարդ Հոգլանդի հետ, շարունակում են Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ կարգավորումը դիտարկել որպես առաջնահերթ և մեծ կարևորության հարց:

Politics 19:49 01/02/2017
“When I think back on the past 15 months – that is, the period between my first speech before the Chamber in November 2015 and my address to you today – it is sobering to realize that in that relatively short space of time, we have witnessed events that have changed Armenia’s political and economic landscape, as well as demonstrated this country’s resiliency in the face of tragedy,” U.S. Ambassador to Armenia Richard Mills noted in his speech delivered before American Chamber of Commerce of Armenia, Panorama.am reports.
In his words during these months and especially in the tragic aftermath of the April war he realized that how much the lack of a peaceful resolution to the Nagorno-Karabakh conflicts diverts precious resources – both Armenian and those provided from Armenia’s international and diaspora friends – from the shared goals and the priorities he and the U.S. Embassy have set for themselves.
“The lack of a resolution to Nagorno-Karabakh fuels corruption because it keeps Armenia’s borders closed and, when borders are closed, it is easier for powerful business people and others to control economic markets and close off competition,” the ambassador noted adding that the NKR conflict prevents Armenia from realizing its great potential.
R. Mills also noted that the U.S. Embassy, the U.S. administration and he himself, collaboration with the new Minsk Group American Co-Chair Richard Hoagland continue to observe Nagorno Karabakh conflict as an important and priority issue.