Քաղաքական 12:20 07/02/2017
Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլսն այսօր ամփոփել է Հայաստանում  պաշտոնավարման երկու տարին: Դեսպանատան ֆեյսբուքյան էջը հրապարակել է դեսպանի խոսքը.
«Այս երկուշաբթի ես հետադարձ հայացք նետեցի ու հավատս չի գալիս, որ ուղիղ երկու տարի առաջ հենց այս օրը ես երդմամբ ստանձնեցի Հայաստանում 8-րդ ԱՄՆ դեսպանի պաշտոնը:
2015թ. այդ օրն առանձնահատուկ էր նրանով, որ ես նորովի սկսեցի արժևորել իմ հիացմուքն ու սերը ամենայն հայկականի հանդեպ ու նաև որպես դեսպան, ինձ չտեսնված մի հնարավորություն տրվեց, որ ես ի ցույց դնեմ այն ամենը, ինչ կապում է մեր երկու երկրներին՝ սկսած տնտեսական կապերից մինչև ռազմական համագործակցություն, մաեստրո Մալխասից մինչև պուլիցերյան մրցանակակիր բանաստեղծ Բալաքյան և նույնիսկ մինչև Քարդաշյանների ձեռներեց ընտանիք: Ես և Լին մեծ սիրով ծանոթացել ենք բազմաթիվ բարեհաճ ու հյուրընկալ մարդկանց ՝ այս գեղեցիկ երկրի բոլոր վայրերից: Այստեղ՝ Երևանի մեր նստավայրում սիրով հյուրընկալել եմ բազմաթիվ հայ բարեկամների ու գործընկերների:
Ի դեպ, այստեղ Հայաստանում մենք նաև կատու ենք ձեռք բերել, անունը՝ Գոզո: Ժամանելուց ի վեր մեզ համար շատ հետաքրքիր էր հենց տեղացիներից լսել այստեղի անցուդարձի մասին. դա կարող էր լինել մեր տանը, երբ ճաշից հետո մի բաժակ կոնյակ էինք ճաշակում, կամ համաժողովի մեծ սեղանի շուրջ, որտեղ հայկական սուրճ էինք վայելում ու խոսում, զրուցում այն մասին, թե ինչպիսի ապագա են տեսնում երկրի համար ու նշում, թե ինչ կարող է անել Միացյալ Նահանգները օգնելու Հայաստանին դառնալ ավելի բարեկեցիկ ու ժողովրդավար:
Հայաստանում բոլոր դպրոցականներն անգիր գիտեն ու մեջբերում են ամերիկացի նկարիչ Ռոքվել Քենթի խոսքերն այն մասին, որ աշխարհում Հայաստանից զատ չկա մեկ այլ վայր, որտեղ մեկտեղված են այդքան հրաշալիքներ: Ես ու Լին լիովին համամիտ ենք պ-ն Քենթի հետ, իսկ ամենահրաշալին անկասկած ոգեշունչ մարդիկ են, որոնցով բնակեցված է այս երկիրը, մարդիկ որոնց շնորհիվ Հայաստանը դիմակայել է դաժան պատմությանը ու դիմակայում է մարտահրավերներով լեցուն ներկային:
Եվ երկրորդ, ամենահրաշալի բանն այստեղ նվիրված թիմի ՝ հայերից ու ամերիկացիներից կազմված դեսպանատան թիմի հետ աշխատելն է, թիմ, որն ամեն օր լծված է հայ-ամերիկյան բարեկամությունը ամրապնդման գործին: Ես ու Լին դեռ այստեղ ենք լինելու ու եթե կան տեղեր, որոնք պետք է անպայման այցելել, եթե կան ուտեստներ, որ պետք է ճաշակել, ապա խնդրում եմ ասել ինձ դրանց մասին»:

Политика 15:36 07/02/2017 Армения
От маэстро Малхаса до поэта Питера Балакяна. Посол США рассказал, что объединяет армян и американцев
Посол США в Армении Ричард Миллс сегодня подвел итоги своего двухлетнего пребывания в должности. Страница посольства Соединенных Штатов в социальной сети Facebook приводит заявление дипломата.
«В этот понедельник я оглянулся назад, и не даже не верится, что ровно два года назад именно в этот день я принес присягу в качестве восьмого посла США в Армении.
В 2015 году этот день был особенным тем, что я по-новому оценил свое восхищение и любовь ко всему армянскому, а также как послу мне была предоставлена невиданная возможность продемонстрировать все то, что связывает наши страны –  от экономических связей до военного сотрудничества, от маэстро Малхаса до лауреата Пулитцеровской премии, поэта Питера Балакяна и даже семьи предпринимателя Кардашьяна.
Я и моя супруга Ли с большой радостью познакомились с множеством любезных и гостеприимных людей – со всех уголков этой прекрасной страны. Здесь, в нашей резиденции в Ереване, я с большим удовольствием принимал множество армянских друзей и коллег. Кстати, здесь в Армении мы завели кота, его зовут Гозо», – рассказал дипломат.
«В Армении все школьники знают наизусть и цитируют слова американского художника Рокуэлла Кента: „Если спросят меня, где на нашей планете можно встретить больше чудес, я бы назвал, прежде всего, Армению”. Я и Ли полностью согласны с г-ном Кентом. А самыми чудесными здесь, несомненно, являются одухотворенные люди, которые населяют эту страну, люди, благодаря которым Армения противостояла жестокой истории и противостоит полному вызовов настоящему», – указал Р.Миллс.
Посол добавил также: «Чудесна и работа с преданной командой сотрудников посольства, состоящей из армян и американцев, которая ежедневно занимается укреплением армяно-американской дружбы. Я и Ли пока будем здесь,  и если есть места, которые нужно обязательно посетить, если есть блюда, которые нужно попробовать, то прошу рассказать мне о них».