Իրավունք 12:26 09/02/2017 Աշխարհում
Human Rights Watch միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունը հրաժարվում է մեկնաբանել Բելառուսի կողմից հայտնի բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինի արտահանձնումը Ադրբեջանին: Այս մասին Panorama.am-ի հետ զրույցում հայտնեցին կազմակերպության գրասենյակից:
«Human Rights Watch-ն այս փուլում այդ գործի հետ կապված մեկնաբանություն չի կարող տալ»,- մեր հարցմանն ի պատասխան նշել են կազմակերպության գրասենյակից:
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ Բելառուսի Սահմանադրական դատարանի որոշմամբ Ռուսաստանի և Իսրայելի քաղաքացի, հայտնի բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինը արտահանձնվել է Ադրբեջանին:

Law 13:04 09/02/2017 World
Human Rights Watch International human rights organization has declined to comment on the extradition of famous blogger Alexander Lapshin to Azerbaijan by the Belarussian authorities. The office of the organization told Panorama.am about the above mentioned.
“In this stage Human Rights Watch cannot make any comments regarding this case,” the representative of the organization noted in response to our question.
Earlier it was reported that upon the ruling of the Constitutional Court of Belarus Russian-Israeli blogger Alexander Lapshin was extradited to Azerbaijan.