Տնտեսություն 18:46 14/02/2017 Հայաստան
Իրանի նանոտեխնոլոգիական նախաձեռնությունների խորհրդի (Iran Nanotechnology Initiative Council) հրավերով փետրվարի 11-ից 13-ըտեղի է ունեցել ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի տեղակալ Էմիլ Տարասյանի գլխավորած պատվիրակության այցը Իրան:
Այցի հիմնական նպատակն էր ծանոթանալ Իրանի նանոտեխնոլոգիաների ոլորտի կառույցներին, դրանց հետազոտական և արտադրական գործունեությանը, ուսումնասիրել նանոտեխնոլոգիաների ոլորտում համագործակցության հնարավորությունները։
Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարությունից հայտնում են, որ Հայաստանի պատվիրակությունն այցելել է Իրանի նանոտեխնոլոգիաների նախաձեռնությունների խորհրդի գրասենյակ, որտեղ հանդիպումներ են կայացել պրոֆեսորներ՝ խորհրդի միջազգային համագործակցության և նանոստանդարտացման հանձնաժողովների տնօրեն Ալի Բեիտոլլահի, խորհրդի գլխավոր քարտուղար Սաեեդ Սարկարի, խորհրդի արդյունաբերության և շուկայի զարգացման տնօրեն, Իրանի բարձր տեխնոլոգիաների լաբորատոր ցանցի տնօրեն Ռեզա Ասադիֆարդի հետ։ Հատուկ շեշտադրվել է, որ Իրանում նանոտեխնոլոգիաների ոլորտը ճանաչված է տնտեսության զարգացման գերակա ուղղություն և երկիրը նանոգիտության բնագավառում մեծ հաջողությունների է հասել` ներկայում աշխարհում գրավելով առաջատար դիրքեր:
Նանոտեխնոլոգիաների ոլորտի պատասխանատուների հետ հանդիպումների արդյունքում, կողմերը նախաստորագրել են նանոտեխնոլոգիաների ոլորտում հայ-իրանական երկկողմ համագործակցության փոխըմբռնման հուշագիր:
Աղբյուրը նշում է, որ առաջիկայում հուշագիրը կստորագրեն ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարը և Իրանի նանոտեխնոլոգիական նախաձեռնությունների խորհրդի նախագահը։ Հուշագրի ստորագրումից հետո կմշակվի գործողությունների ծրագիր` հստակ ժամկետներով և ակնկալվող արդյունքներով:

Politics 19:48 14/02/2017
Delegation headed by Armenian Deputy Minister of Economic Development and Investments Emil Tarasyan has been on a visited to the Islamic Republic of Iran from February 11-13 at the invitation of the Iran Nanotechnology Initiative Council (INIC).
As the release issued by the ministry reads, the visit aimed at getting familiarized with structures of Iranian nanotechnology sector, its research and production activity and assess the prospects of cooperation on the sector.
According to the source, the Armenian delegation has had meetings with INIC Secretary-General Saeed Sarkar, Director of the INIC Committee of the Iran Nanotechnology Initiative Council Ali Beitollahi, Director of Council Production and Market Development Reza Asadifardi.
It has been stressed that nanotechnology sector is viewed as a priority branch of Iranian economy, while the country occupies leading position in the world market.
After the meetings a memorandum of understanding has been pre-signed on Armenian-Iranian bilateral cooperation in nanotechnology sector.
The ministry details that RA Minister of Economic Development and INIC Secretary-General plan to sign the memorandum in the coming future to facilitate the cooperation in the sector through the action plan to be drafted after the signing.