Տնտեսություն 12:40 16/02/2017 Տարածաշրջան
Իրանական «Սադերաթ» բանկն Իրան-Հայաստան էլեկտրահաղորդման 3-րդ գծի շինարարության համար 83 մլն եվրո է հատկացրել
Իրանի «Արտահանման և զարգացման բանկը» (Սադերաթ) ֆինանսավորում է Իրան-Հայաստան էլեկտրահաղորդման երրորդ գծի շինարարությունը»,-այդ մասին հաղորդում է իրանական «ԻՌԻԲ» լրատվական գործակալությունը:
Իրանական աղբյուրի փոխանցմամբ՝ Իրանի և Հայաստանի հետ իրականացվող «գազ էլեկտրաէներգիայի դիմաց ծրագրի» շրջանակներում կառուցվող էլեկտրահաղորդման երրորդ գծի շինարարության համար 107 մլն եվրո գումար է նախատեսված, որի մեծ մասը 83 միլիոն եվրոն հատկացրել է Իրանի «Արտահանման և զարգացման բանկը»:
Նշենք, Իրան–Հայաստան 400 կՎ երկշղթա օդայի գծի` Հայաստանում կառուցվող հատվածի երկարությունը մոտ 279 կմ է: Ծրագրի նպատակն է նաև միացնել հայկական և վրացական էներգահամակարգերը:
Վերոհիշյալ ենթակառուցվածքների զարգացումը ուղղված է Հայաստանով տարանցիկ փոխադրումների միջոցով էներգակիրների սեզոնային հյուսիս-հարավ (Ռուսաստան, Հայաստան, Վրաստան, Իրան) փոխանակումներն ապահովելու համար:
Իրան-Հայաստան 400 կՎ երրորդ էլեկտրահաղորդման գծի և համապատասխան ենթակայանի շինարարությունը նախատեսվում է ավարտել 24 ամսում:

Economy 13:23 16/02/2017 Armenia
“The Export Development Bank of Iran (Saderat) has provided funds for the construction of Iran-Armenia 3rd power transmission line,” IRIB Iranian news agency told Panorama.am about this.
As the Iranian source reports, 107 million euros is to be allocated for the construction of the 3rd power transmission line within the framework of the program of “Gas-Electricity Exchange” implemented by Armenia and Iran. The Export Development Bank of Iran has allocated the major sum- €83 million.
No note, the length of the Iran-Armenia 400 kV air power transmission line is over 279 km in the territory of Armenia. The program also aims at connecting the Armenian and Georgian energy systems.
The construction of Iran-Armenia third 400 kV power transmission line and the respective substation is intended to be completed within 24 months.