Տնտեսություն 15:49 21/02/2017 Աշխարհում
«Ռոսնեֆտ»-ը և Քուրդիստանի իրաքյան տարածաշրջանային կառավարությունը Լոնդոնում ստորագրել են ածխաջրածինների հետախուզման, արդյունահանման, ենթակառուցվածքի, լոգիստիկայի և թրեյդինգի բնագավառում համագործակցության վերաբերյալ համաձայնագիր: Այդ մասին տեղեկացնում է «Ռոսնեֆտ»-ի պաշտոնական կայքը:
Համաձայնագրով նախատեսվում է կանխավճարով նավթի գնում 2017-ից մինչև 2019 թվականն ընկած ժամանակահատվածում: Հումքի գնող հանդես կգա «Ռոսնեֆտի» Rosneft Trading SA թրեյդինգային ստորաբաժանումը:
«Ռոսնեֆտ» ընկերության գլխավոր գործադիր տնօրեն Իգոր Սեչինը մեկնաբանելով գործարքը հայտարարել է.  «Մենք ուրախ ենք Քուրդստանի հետ սկսել փոխշահավետ գործընկերություն և հուսով ենք, որ համատեղ կկարողանանք նոր շուկաներ գտնել քրդական նավթի համար:
Պայմանագիրը թույլ կտա հումքով ապահովել «Ռոսնեֆտի» նավթավերամշակման գործարանների ընդլայնվող միջազգային ցանցը և բարձրացնել դրանց արդյունավետությունը»:

Rosneft and Kurdistan regional government of Iraq signed an offtake contract
Russia's Rosneft and the regional government of Iraqi Kurdistan signed a three-year contract on the purchase of oil to deliver it to its refineries abroad, the Russian company said on Tuesday, according to Sputnik agency.
The off-take and supply of Kurdish crude oil into Rosneft's worldwide expanding refining system will further contribute to the increase in its effectiveness," Rosneft CEO Igor Sechin said in a statement.
According to the source, the 2017-2019 pre-financed crude oil purchase and sale contract, part of a cooperation agreement in the fields of upstream, infrastructure, logistics and trading, was signed on the sidelines of the International Petroleum Week conference in London.