Քաղաքական 17:39 24/02/2017 Հայաստան
«Եվրամիությունը լավատեսորեն է տրամադրված Հայաստանում առաջիկա խորհրդանական ընտրությունների հարցում»,-լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Հայաստանում Եվրոպական Միության  պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պիոտր Սվիտալսկին:
Նա տեղեկացրեց, որ ԵՄ-ն ավելի քան 7 միլիոն եվրո է հատկացրել առաջիկա ընտրություններում տարբեր միջոցառումների աջակցության համար, գրեթե 4 միլիոն եվրո հատկացրել է ընտրողների ինքնության հաստատման սարքերի ներդրմանն աջակցելու համար:
Պ. Սվիտալսկին ընտրատեղամասերում տեսախցիկներով վերահսկողությունը գնահատեց դրական տեղաշարժ, իսկ շահագրգիռ կողմերի փոխհամաձայնությությունը՝ մեծ առաջընթաց:
«Հատկացված գումարը մի փոքր քիչ է նախորդ ծրագրի համեմատ: Վերջին 12 ամսում  մեր կատարած շատ բան չի կարող թվերով արտահայտվել:  Մենք դա չէինք անի, եթե համոզված չլինեինք, որ ընտրությունն ավելի բարձր մակարդակով կանցկացվի, քան նախորդները: Սա չի նշանակում, որ այն կատարյալ կլինի: Ամեն ինչ կանխատեսելն անհնար է: Սակայն տվյալ պահին մենք լավատես ենք: Հնարավոր է, որ շահագրգիռ կողմերի քաղաքական կամքն էլ բավական չլինի, սակայն Հայաստանի քաղաքացիները պետք է վստահություն ունենան և գնան ընտրության՝ հավատալով, որ այս անգամ իրենց ձայնը տեղ կհասնի, իսկ ռիսկերի, խնդրիների մասին մենք տեղյակ ենք:
Եվրամիությունը ոչ մի երկրում այսքան գումար, քաղաքական վստահություն չի ներդրել, որքան Հայաստանում: Դա արել է, որպեսզի օգնի կազմակերպել վստահելի ընտրություններ»,- ասաց ԵՄ  պատվիրակության ղեկավարը:
Նա կարևորեց քաղհսարակության ներգրավածությունը
Ասուլիսին ներկա էին «Քաղաքացի դիտորդ» նախաձեռնության անդամները: «Իրավունքի Եվրոպա միավորում» ՀԿ նախագահ Լուսինե Հակոբյանն ասաց, որ «Քաղաքացի դիտորդ» նախաձեռնության կազմում են «Իրավունքի Եվրոպա միավորում» ՀԿ-ն, Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոն»-ը, Ժուռնալիստների «Ասպարեզ» ակումբը:
«Մենք այս տարի դիտորդությունն անելու ենք «2017 թ. խորհրդարանական ընտրությունների հանրային վերահսկողությունը» ծրագրի շրջանակներում, արժողությունը կազմում է 460 հազար եվրո, որից 370 հազարը ԵՄ ներդրումն է կազմում, նպատակն է ազատ և արդար ընտրությունների ապահովումը Հայաստանում: Այդ նպատակին հասնելու համար մի շարք գործողություններ ենք նախատեսել»,- ասաց նա՝ հավելելով, որ իրենք փորձում են  բարելավել իրենց դիտորդների պատրաստավածությունը, դիտորդական առաքելության որակը:
Լ. Հակոբյանը տեղեկացրեց, որ երկու փուլով վերապատրաստում են դիտորդներին:
«Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոն»-ի ընտրական ծրագրերի համակարգող Արմեն Գրիգորյանն ասաց, որ այս պահին արդեն 3000 դիտորդ ունեն գրանցված, 2000-ի համար անցկացրել են թրեյնինգներ:
Ասուլիսին ներկա «Ժուռնալիստների «Ասպարեզ» ակումբ»-ի խորհրդի նախագահ Լևոն Բարսեղյանի խոսքով, իդեալական կլինի, եթե կարողանան բոլոր ընտրատեղամասերում ունենան իրեն դիտորդները:

Politics 18:37 24/02/2017 Armenia
“The European Union is optimistic about the upcoming parliamentary elections in Armenia,” Head of the EU Delegation to Armenia, Ambassador Piotr Świtalski made such a statement during today’s press conference.
He informed that the EU has allocated over 7 million euros to support the organization of various events with a total of 4 million euros having been allocated to support the introduction of voters' fingerprint identification equipment.
P. Świtalski considers the installation of the surveillance cameras in the polling stations as a positive progress and the mutual agreement of the stakeholders as a great progress.
“The allocated sum is smaller than the one allocated for the previous program. Much of what we carried out over the past 12 months cannot be expressed in numbers. We would not do that if we were not convinced that these elections would be held at a higher level than the previous ones. This does not mean that they will be perfect. It is impossible to predict everything. However, we are optimistic at the moment. It is even possible that the stakeholders’ political will turns out not to be enough, however the Armenian citizens must have faith and take part in elections with a belief that this time their vote will be registered. As for the risks and issues, we are aware of them,” the head of the EU Delegation said.
He underscored the involvement of the civil society.
The members of the Citizen Observer Initiative also attended the press conference. President of the Europe in Law Association NGO Lusine Hakobyan noted that the Europe in Law Association NGO, Transparency International Anti-Corruption Centre and the Journalists Club "Asbarez" have joined the Citizen Observer Initiative.
“This year the observation will be conducted within “Public Supervision in 2017 Parliamentary Elections” program which costs 460 thousand euros, 370 thousand out of which makes up the EU investment. The program aim at ensuring free and fair elections in Armenia. We have developed a number of activities to reach the target,” she noted adding that they make efforts to improve the readiness and the quality of the observation mission.
L. Hakobyan informed that the observers are trained in two stages.
Coordinator of Electoral Program of the Transparency International Anti-Corruption Center Armen Grigoryan noted that currently have already 3000 registered observers 2000 of whom have already undergone trainings.
In the words of the Board Head of the Journalists Club "Asbarez" Levon Barseghyan, it will be perfect if they manage to have their observers in all the polling stations.