Քաղաքական 13:45 24/02/2017 Հայաստան
Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի պատվիրակությունը, որը փետրվարի 22-23-ին դիտորդական առաքելությամբ գտնվում էր Հայաստանում՝ ապրիլի 2-ին նախանշված խորհրդարանական ընտրություններից առաջ, հրապարակել է հայտարարություն։
Պատվիրակությունը կիսում է Վենետիկի հանձնաժողովի կարծիքը, որում նշում է, որ Հայաստանում ընտրական օրենսդրությունը հնարավորություն է տալիս անցկացնել ազատ ու ժողովրդավարական ընտրություններ, եթե այն կիրառվի բարեխղճորեն ու լինի քաղաքական կամք։
«Այնուամենայնիվ, լսելով նոր ընտրական օրենսգրքի մանրամասն բացատրությունները, պատվիրակությունը դեռևս գտնում է, որ այն շատ բարդ է, որպեսզի հասկացվի հանրության կողմից, ինչն էլ կարող է հանգեցնել շփոթության ու ավելացնել ընտրական գործընթացի նկատմամբ առկա անվստահությունը»,-ասվում է հայտարարության մեջ։
Պատվիրակությունը հիշեցնում է, որ ՀՀ նախորդ ընտրություններում դիտորդական առաքելությունների կողմից քննադատվել է վարչական ռեսուրսի չարաշահումը, ընտրակաշառքի մեղադրանքները, ահաբեկումը ու նշում, որ այս հնարավոր չարաշահումները դեռևս համատարած են։
Նշվում է, որ նոր տեխնոլոգիաները կոչված են կանխելու խախտումները ընտրության օրը, սակայն, պատվիրակությունը նշում է, որ  այն չպետք է դիտարկվի որպես վստահության փոխարինող։ Այս առումով, դիտորդական առաքելությունը պատկան մարմիններին խնդրում է ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները, հիերարխիկ բոլոր մակարդակներում ու ողջ երկրում, որպեսզի կանխվի նման պրակտիկան նախընտրական շրջանում ու ընտրության օրը։
«Պատվիրակությունը հույս ունի, որ ընտրության օրը տեղական ու միջազգային դիտորդներին հնարավորություն կտրվի ազատորեն դիտարկել այն՝ առանց ընտրատեղամասից վտարվելու վախի, եթե նրանք մատնացույց անեն խախտումները։ «Սուտ մատնության» ու լրատվամիջոցին ուղղված իր աղբյուրի բացահայտման պահանջը պետք է վերացնել։ Մյուս կողմից, նրանք, ովքեր պատասխանատու են ցանկացած տեսակի խախտման համար քարոզարշավի կամ ընտրության օրը, պետք է ենթարկվեն խիստ պատժի»,-ասվում է հայտարարության մեջ։
Պատվիրակությունը գտնում է, որ Հայաստանի քաղաքական մշակույթը դեռևս զարգացման կարիք ունի, քանի որ քաղաքականությունը կապված է անձերի, այլ ոչ թե գաղափարախոսությունների ու քաղաքական ծրագրերի հետ՝ երկրում քաղաքական, տնտեսական ու սոցիալական խնդիրները լուծելու հստակ առաջարկություններով։
Պատվիրակությունը նշում է, որ լսել է, թե ընդդիմադիր քաղաքական կուսակցություններին հովանավորելը չի խրախուսվում ու գործարարները կարող են վտանգել իրենց բիզնեսը, եթե որոշեն հովանավորել այդ կուսակցություններին։ Պատվիրակությանը ՀՀ-ում հանդիպումների ժամանակ ասել են, որ առկա է սոցիալական պասիվություն ու այս առումով ընդգծվում է, որ ի շահ հայ հասարակության՝ շատ կարևոր է, որ վերականգնվի հանրային վստահությունը ժողովրդավարական ընտրական գործընթացի նկատմամբ։
Հիշեցնենք, որ ԵԽԽՎ դիտորդական առաքելությունը ՀՀ-ում էր ՀՀ ԱԺ նախագահի հրավերով։ 3 հոգանոց պատվիրակության ղեկավարն է Շվեյցարիան ներկայացնող Լիլիան Մորի Պասկիեն։  32 հոգուց կազմված ԵԽԽՎ ամբողջական դիտորդական առաքելությունը կլինի Հայաստանում մարտի վերջին ու կդիտարկի ապրիլի 2-ի ընտրությունները։

Politics 14:14 24/02/2017 Armenia
The pre-electoral delegation of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) has released a statement, saying it supports the opinion of the Venice Commission, which concluded that the electoral legislation in Armenia allows for the organisation of free and democratic elections, if it is applied in good faith and if there is a political will. However, the delegation states that after having heard detailed explanations of the new electoral code, it still felt that “it was too complicated to be understood by the general public” and believes that “this may lead to confusion and add to existing distrust in the electoral process.”
The delegation recalls that, in previous observations of elections in Armenia, the Parliamentary Assembly, ODIHR and other international observers criticized the country for cases of misuse of administrative resources, allegations of vote-buying, intimidation or even physical violence towards electors during election campaigns.
“In this regard, concerning the elections scheduled for 2 April 2017, the pre-electoral delegation asks the relevant authorities to take all necessary measures, at all hierarchical levels and throughout the entire country, in order to prevent such practices in the period preceding polling day, as well as on polling day itself,” says the statement, published on the official website of the organization on Friday.
The delegation also expresses hope that on polling day both domestic and international observers will be allowed to observe freely, without fear of being expelled from polling stations if they point out irregularities. At the same time the statement calls for eliminate official demands to the media for the disclosure of their sources and exercise severe punishment for those responsible for any kind of irregularities, either during the campaign or on election day.
“The delegation felt that Armenia’s political culture still needs to be developed, as politics is linked to personalities rather than ideologies and political programmes with concrete proposals to address the numerous political, economic and sociological issues confronting the country,” the statement said, referring to reports about financing of certain opposition parties was strongly discouraged by intimidation, businessmen were at risk of seeing their businesses endangered, as well as the danger of social resignation and passivity.
To remind, the PACE pre-electoral delegation was in Yerevan at the invitation of the President of the National Assembly of Armenia and held meetings with  the President of the National Assembly, the Chairman of the Central Electoral Commission, representatives of the main parliamentary and non-parliamentary political parties, NGO and media representatives, the Head of the OSCE/ODIHR election observation mission, representatives of international organisations and members of the diplomatic corps in Yerevan. A full-fledged, 32-member team of PACE observers will arrive in Yerevan at the end of March to observe the vote.