16:46 03/03/2017 Հայաստան
Ադրբեջանը տարիներ շարունակ խարդավանքների միջոցով իրականացրել է ձուլման քաղաքականություն. Վարդան Ոսկանյան
«Ադրբեջանում էթնիկ ժողովուրդների ձուլման քաղաքականությունն իրականացվում է նաև «ադրբեջանցի» եզրի երկիմաստ գործածության շնորհիվ»,- «Այլատյացությունը և դրա հետևանքները մարդու իրավունքների տեսանկյունից» կլոր սեղան-քննարկման ժամանակ ասաց ԵՊՀ  Արևելագիտության ֆակուլտետի Իրանագիտության ամբիոնի վարիչ Վարդան Ոսկանյանը:
Նա նշեց, որ «ադրբեջանցի» եզրը թե հայերենով, թե այլ լեզուներով, թե բուն տարածքի՝ թյուրքական լեզվով ունի երկիմաստություն, ցույց է տալիս քաղաքացիական  և տարածքային պատկանելություն, ինչպես «հայաստանցի» եզրը, միաժամանակ ունի էթնիկական լիցք, ինչպես օրինակ «հայ» եզրը:
«Դիցուկ, շատ թալիշներ համաձայն են լինել ադրբեջանցի՝ ենթադրելով, որ ցույց  է տալիս բացառապես քաղաքացիական պատկանելիությունը: Երկիմաստությունը, տերմինաբանական շփոթը  բերում է լրացուցիչ վտանգ  այդ ժողովուրդների ձուլման: Տարիներ շարունակ նման խարդավանքների միջոցով իրականացվել է ձուլման քաղաքականությունը»,- ասաց իրանագետը:
Նրա խոսքով, Ադրբեջանում ձուլման քաղաքականության առումով իրավիճակը չափազանվ վատ է, տրամաբանությունից դուրս: Վ. Ոսկանյանն ասաց, որ թալիշական մշակութային կենտրոնը մեկ տասնամյակից ավելի ջանքեր է  գործադրել գրանցվել, բայց չի գրանցվում այն պատճառաբանությամբ, որ ՀԿ-ի անվանման մեջ թալիշական բառը կա:
«Ներքին խողովակներով համապատասխան անձանց տեղյակ են պահում, որ եթե հանեն թալիշական անունը, կազմակերպությունը կգրանցվի»,-  նշեց նա:
Վ. Ոսկանյանի խոսքով, թալիշ ակտիվիստները ճնշումների են ենթարկվում Ադրբեջանական Հանրապետությունում, նույնիսկ կան սպանության, ձերբակալության դեպքեր:  Նրա խոսքով,  կովկասյան պարսիկների ձուլման քաղաքականությունը, ի տարբերություն թալիշների, ավելի վայրենի տեմպերով է ընթանում:
Վ. Ոսկանյանն ասաց, որ թեև Ադրբեջանը Եվրախորհրդին անդամակցելու ընթացքում ստորագրել է տեղաբնիկ ժողովուրդների, ազգային փոքրամասնությունների լեզուների պահպանությանը նպաստելուն ուղղված խարտիան, սակայն 1990-ականներին են միայն մի քանի դասագքրեր հրատարակվել: Այդ գրքերի մի որոշ մաս հրապարակային այրվել է:

Общество 21:21 03/03/2017 Регион
Вардан Восканян: Баку осуществляет ассимиляцию коренных народов посредством применения термина «азербайджанец»
Проводимая Азербайджаном политика ассимиляции автохтонных народов осуществляется также посредством неоднозначного использования термина «азербайджанец». Об этом заявил сегодня заведующий кафедрой иранистики факультета востоковедения Ереванского государственного университета (ЕГУ) Вардан Восканян в ходе круглого стола на тему «Ксенофобия и ее последствия с точки зрения прав человека».
Он отметил, что понятие «азербайджанец» и на армянском, и на других языках, в том числе и на турецком, многозначное и показывает гражданскую и территориальную принадлежность, точно так же, как понятие «айастанци» одновременно несет в себе гражданскую принадлежность (к Республике Армения – Айастану) и этническую компоненту (принадлежность к армянской нации – «армянин»).
«Раньше, многие талыши были согласны называться азербайджанцами, предполагая, что таким образом подчеркивают гражданскую принадлежность. Двойственность, терминологическая ошибка приводит к дополнительной опасности ассимиляции этого народа. На протяжении лет политика ассимиляции проводится посредством различных манипуляций», – отметил иранолог.
По его словам, в Азербайджане сложилась предельно негативная в контексте политики ассимиляции ситуация, выходящая за рамки здравого смысла. В. Восканян сказал, что талышский центр культуры уже не первое десятилетие прилагает усилия по регистрации, но не регистрируется по причине того, что в наименовании центра содержится слово «талыш».
«Нужных людей через соответствующие каналы информируют о том, что если убрать слово “талыш” из названия, то организацию зарегистрируют», – подчеркнул он.
По словам эксперта, талышские активисты подвергаются давлению со стороны властей Азербайджана, даже зафиксированы случаи убийств и заключения под стражу. Восканян добавил, что в отличие от талышей, политика ассимиляции кавказских персов (татов) проводится куда более интенсивными темпами.
Эксперт добавил: несмотря на то, что Азербайджан для членства в Евросоюзе подписал хартию о сохранении региональных языков или языков меньшинств, только лишь в 1990-х годах были изданы учебники. А некоторые из этих книг и вовсе были публично сожжены.