Քաղաքական 14:22 04/03/2017 Հայաստան
Եվ քառօրյա պատերազմի ժամանակ, և վերջին օրերին Ադրբեջանը կրում է պարտություն պարտության հետևից. քաղաքագետ
«Ադրբեջանը քանի գնում ավելի սանձարձակ է դառնում և որոշ դեպքերում ԵԱՀԿ  Մինսկի խումբն է այդ առիթները տրամադրում», - այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց քաղաքագետ Ալեքսանդր Մանասյանը՝ անդրադառնալով ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում առկա լարվածությանը:
«Եթե հիշում եք, Ջեյմս Ուորլիքը անընդհատ ասում էր, որ ստատուս քվոն անտանելի է, պետք է փոխվի: Հիմա Ադրբեջանը դա հիմք է ընդունում»,- նշեց  քաղաքագետը:
Ալեքսանդր Մանասյանը նշեց, որ և քառօրյա պատերազմի ժամանակ, և վերջին օրերին սահմանի իրադարձությունները ցույց են տալիս, որ Ադրբեջանը կրում է պարտություն պարտության հետևից, բայց դա չի նշանակում, որ չի ուժեղացնի իր սպառազինությունը:
Ալեքսանդր Մանասյանի խոսքերով՝ Հայստանը պետք է ակտիվ աշխատանքներ տանի  դիվանագիտական, քարոզչական դաշտում: Ըստ նրա՝ անհրաժեշտ է փոխել դիսկուրսի լեզուն:
Քաղաքագետի խոսքերով՝ Մինսկի խմբի կողմից հակամարտության կարգավորման հիմքում դրված սկզբունքները ինքնին ենթադրում են, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորումը  Ադրբեջանի ներքին գործը չէ:  «Մենք վաղուց պետք է դա ասեինք, բայց, փառք Աստծո, դա բաց տեքստով հնչեց համանախագահող երկրներից մեկի արտգործանախարարի կողմից»,- ասաց քաղաքագետը:
Հիշեցնենք, որ ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի 2016թ. ամփոփիչ մամուլի ասուլիսի ժամանակ ադրբեջանցի լրագրողը հետաքրքրվել էր, թե ինչպիսի՞ն կլինի Մոսկվայի դիրքորոշումը, եթե Ադրբեջանը սկսի «ազատել իր օկուպացված տարածքները», արդյոք Մոսկվան ա՞չք կփակի, թե՞ «կմիջամտի Ադրբեջանի ներքին գործերին»: Ի պատասխան ՌԴ արտգործնախարարն ասել էր, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորումը վերացական չէ և «բացառապես Ադրբեջանի ներքին գործերի թեմա չէ», դրա վերաբերյալ «որոշումների մի ամբողջ հավաքածու» գոյություն ունի:
Քաղաքագետ Ալեքսանդր Մանասյանի խոսքերով՝ Լավրովի  այդ արտահայտությունը ռուսական լրատվամիջոցները շատ չեն քննարկել, քանի որ դա բաց ձևով Ադրբեջանին ուղղված փաստարկ էր, որը հերքում է Բաքվի բոլոր մյուս փաստարկները: Քաղաքագետը գտնում է, որ Հայաստանի խնդիրը այս պարագայում պետք է  այն, որ բաց չթողնենք այդ դրույթը քաղաքական և լրատվական դաշտից, կարողանանք  դա օգտագործել:
Անդրադառնալով  ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի Բրյուսել կատարած այցելությանը և այնտեղ նրա արած հայտարարություններին ՝  Ալեքսանդր Մանասյանն ասաց, որ շատ կարևոր շեշտադրում եղավ Նախագահի կողմից: Նախ` Նախագահը խոսքում շատ զուսպ կոշտացման մոտեցում կար` բաց տեքստով չհակադրվելով:  «Դրանից բացի, Դոնալդ Տուսկն էլ նշեց, որ ստատուս քվոն շատ անկայուն է: Դրա ենթատեքստն այն է, որ մինչև ղարաբաղյան խնդրի լուծումը, պետք է ստատուս քվոն կայունացնել»,- ընդգծեց քաղաքագետը:

Politics 16:12 04/03/2017 Armenia
Azerbaijan suffers consecutive defeats both during the April war and in recent days, political scientist says
“Azerbaijan is turning into an unbridled nation through the course of time, which is partially prompted by the OSCE Minsk Group,” Armenian political scientist Alexander Manasyan expressed such an opinion during today’s press conference turning to the current tension in the Nagorno-Karabakh-Azerbaijan Line of Contact, Panorama.am reports.
“If you remember, James Warlick repeatedly stated that the status quo is unacceptable and must be changed. Currently Azerbaijan takes it as a milestone,” the political scientist said.
Political scientist Alexander Manasyan noted that the recent developments in the frontline, as well as the ones during the April four-day war come to show that Azerbaijan suffers consecutive defeats, however this does not mean that the country will stop adding its military arsenal.
In the words of Alexander Manasyan, Armenia must actively take measures in the fields of diplomacy and propaganda. In his words, the language of discourse must be changed.
According to the political scientist, the principles set by the Minsk Group as a basis for the settlement of the conflict presuppose that the resolution of the Nagorno-Karabakh conflict is not an internal issue of Azerbaijan. “We should have voiced about it a long time ago, however, thanks to God, it was made clear by the foreign minister of one of the Co-chairing countries,” he said.
To note, at a final press conference held in Moscow, an Azerbaijani reporter asked Russian FM Sergey Lavrov whether or not “Russia will interfere in the internal affairs of Azerbaijan if it begins to liberate its occupied territories”. In response, Lavrov noted that the NKR conflict settlement “is not an issue entirely referring to the internal affairs of Azerbaijan” adding that there are number of decisions over the NKR conflict.
In the words of political scientist Alexander Manasyan, the Russian media outlets have not much criticized Lavrov’s statement as it was a fact overtly addressed to Azerbaijan and which dismisses all other arguments of Baku. The political scientist thinks that Armenia must use that provision in the political and media spheres.
Turning to the visit paid to Brussels by the RA President Serzh Sargsyan and his statements made there, Alexander Manasyan said that the Armenian president highlighted an important matter during the visit. “In addition to it, Donald Tusk also noted that the status quo is unsustainable. It implied that status quo must be stabilized before the settlement of the NKR conflict,” the expert underscored.