Տնտեսություն 18:55 06/03/2017 Հայաստան
Սևծովյան առևտրի և զարգացման բանկը հետաքրքրված է Հայաստանի բիզնես միջավայրին առնչվող նախագծերի մշակմամբ ու իրագործմամբ
Մարտի 6-ին ՀՀ ֆինանսների նախարար Վարդան Արամյանն ընդունել է Սևծովյան առևտրի և զարգացման բանկի գլխավոր քարտուղար Սերաֆիմ Ցոկասի գլխավորած պատվիրակությանը: Ինչպես տեղեկացնում են ֆինանսների նախարարության լրատվական ծառայությունից, կողմերը քննարկել են ներկա համագործակցության շրջանակներում իրականացվող ծրագրերը:
Այս համատեքստում ՀՀ ֆինանսների նախարարը շեշտել է, որ Սևծովյան առևտրի և զարգացման բանկի կողմից նախագծվող և իրականացվող ծրագրերը բավականաչափ առանձնահատուկ են, և որ բանկը կարողանում է իրականացնել էապես տարբերվող արդյունավետ քաղաքականություն:
Վարդան Արամյանը նշել է, որ անհրաժեշտ է ստեղծել հարթակ, որը թույլ կտա գաղափարները վերածել նախագծերի` առաջիկայում ցանկալի արդյունքներ արձանագրելու համար:
Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ բանկի կողմից իրականացվում են մասնավոր հատվածի վարկավորման միջոցով ներդրումային ծրագրեր` ՀՀ ֆինանսների նախարարը հղում է կատարել 2016թ. հոկտեմբերին Նյու-Յորքում կայացած ներդրումային ֆորումին: Նախարարը նշել է, որ ներկայումս ներդրումների ներգրավման մեծ պոտենցիալ ունեն հեռահաղորդակցման, էներգետիկայի, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և այլ ոլորտներ: Միաժամանակ ներդրումների ներգրավման տեսանկյունից արդյունավետ համագործակցության ծրագրեր կարող են իրականացվել ազատ տնտեսական գոտիներում:
Սևծովյան առևտրի և զարգացման բանկի պատվիրակության ղեկավարը նշել է, որ մասնավոր հատվածի վարկավորման հիմնահարցերին է ուղղված մարտի 7-ին կայանալիք ֆորումը, որի շրջանակներում կներկայացվեն բանկի կողմից Հայաստանում իրականացվելիք ռազմավարությունն ու բանկի կողմից առաջարկվող հիմնական պրոդուկտները:
Բանկի գլխավոր քարտուղար Սերաֆիմ Ցոկասը հույս է հայտնել, որ երկուստեք փոխշահավետ համագործակցության ընդլայնումը հնարավորություն կտա խթանել Հայաստանի տնտեսությունը արդյունավետ ներդրումային ծրագրերի միջոցով:
«Մեզ համար շատ հաճելի է հանդիպել ֆինանսների նախարարին և քննարկել վաղը կայանալիք բիզնես ֆորումի հետ կապված հարցերը: Բիզնես միջավայրի գրեթե հինգ տասնյակ ներկայացուցիչներ մասնակցելու են միջոցառմանը, այնուհետև լինելու են երկկողմ հանդիպումներ: Մենք հետաքրքրված ենք Հայաստանի բիզնես միջավայրին առնչվող նախագծերի մշակմամբ ու իրագործմամբ` ակնկալելով շարունակական համագործակցություն»,- նշեց Ցոկասը:

Economy 19:50 06/03/2017 Armenia
Black Sea Trade and Development Bank interested in developing and implementing business projects in Armenia
Armenia’s Minister of Finance Vardan Aramyan received on Mach 6 the delegation of the Black Sea Trade and Development Bank (BSTDB) led by Secretary General Serafeim Tsokas. As the Press Service of the ministry told Panorama.am, the sides discussed the ongoing programs implemented in the framework of the current cooperation.
In this context, the Finance Minister of Armenia highlighted that the projects developed and implemented by the Black Sea Trade and Development Bank are quite unique and the bank really manages to run significantly different effective policy.
Vardan Aramyan noted that it is necessary to establish a platform that will allow to convert ideas into projects in order to register desirable results in coming future.
Taking into account the fact that the bank implements investment programs through allocating loans to the private sector, the RA Finance Minister made a reference to the 2016 New York Investment Forum. The minister noted that currently the telecommunications, energy, information technology and other spheres have a great potential to attract investments. Meanwhile effective cooperation programs can be implemented in free economic zones in terms of attracting investments.
The head of the BSTDB delegation noted that the forum set on March 7 will focus on the issues over providing loans to the private sector. The strategy adopted by the bank in Armenia, as well as the main products offered by the bank will be presented within the forum.
Secretary General Serafeim Tsokas expressed hope that the expansion of the mutually beneficial cooperation will enable to boost the economy of Armenia through efficient investment programs.
“We are very pleased to hold a meeting with the Finance Minister and discuss issues regarding the business forum to be held tomorrow. Some five dozen representatives of the business sphere will take part in the event, which will be followed by bilateral meetings. We are interested in developing and implementing business projects in Armenia, seeking a continuous cooperation,” Tsokas noted.