Տնտեսություն 10:27 09/03/2017 Հայաստան
Հայաստանի Հանրապետության տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանը և Ֆրանսիայի Հանրապետության արտաքին գործերի և միջազգային զարգացման նախարար Ժան-Մարկ Էյրոն Փարիզում նախօրեին հուշագիր են ստորագրել, որով պամանավորվել են նպաստել զբոսաշրջության բնագավառում Հայաստանի և Ֆրանսիայի  միջև համագործակցության զարգացմանն ու ամրապնդմանը:
Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ Հայաստան և Ֆրանսիան նախաձեռնում են․
• հմտությունների և փորձի փոխանակում ընդհանուր հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում,
• զբոսաշրջիկների ընդունելության պայմանների և անվտանգության բարելավում երկու երկրներում,
• զբոսաշրջային ուղղությունների փոխադարձ խթանում զանգվածային լրատվամիջոցներով, զբոսաշրջային գործակալությունների ներգրավմամբ և զբոսաշրջային երթուղիների ներկայացման միջոցով,
• թեմատիկ համագործակցության զարգացում զբոսաշրջության ոլորտում, մասնավորապես գաստրոնոմիայի, մշակույթի, էկոտուրիզմի, մասնագիտական կրթության, լեռնային տուրիզմի և գյուղական տուրիզմի՝ հատկապես երկու երկրների տեղական ինքնակառավարման մարմինների միջև գործընկերության շրջանակներում ընդգրկված ոլորտներում,
• երկու երկրների զբոսաշրջության մասնավոր հատվածների միջև փոխադարձ ներդրումների և համագործակցության խրախուսում,
• երկու երկրների արհեստագործական, գաստրոնոմիական, մշակութային և գեղարվեստական արտադրանքի փոխադարձ խրախուսում բարձր զբոսաշրջային ներուժ ունեցող տեղական և ազգային միջոցառումների շրջանակում,
• երկու երկրների միջև, զբոսաշրջության հարցերով համագործակցությունն ամրապնդող ցանկացած գործունեություն, ինչպես մասնագիտական կրթությունը, թվային տեխնոլոգիաները կամ օդային հաղորդակցությունը:

Armenia, France to cooperate in tourism sphere
Armenia’s Minister of Economic Development and Investments Suren Karayan and French Minister of Foreign Affairs and International Development Jean-Marc Ayrault signed on March 8 a memorandum on promoting the development and strengthening of the cooperation between Armenia and France in tourism sphere.
The Press Service of Armenia’s Ministry of Economic Development and Investments told Panoram.am that Armenia and France have agreed on the following:
• Exchange of skills and experience in spheres of common interest.
• Improvement of tourist reception conditions and security in the two states.
• Mutual promotion of tourist destinations through mass media, travel agencies and presentation of tourist destinations.
• Thematic development of cooperation in tourism sphere, in particular promotion of gastronomy, culture, ecotourism, professional education and rural tourism.
• Promotion of mutual investments and cooperation between the private tourism sectors of the two countries.
• Mutual promotion of handicraft, gastronomic, cultural and artistic products of the two countries in the framework of local and events with high tourism potential.
• Any activity aimed at promoting the tourism cooperation between the two countries, as the professional education and digital technology.