Քաղաքական 16:23 15/03/2017 Հայաստան
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Ռուսաստանի Դաշնություն պաշտոնական այցի շրջանակներում այսօր հանդիպում է ունեցել ՌԴ Նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ:
ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչության հաղորդմամբ` ռազմավարական գործընկեր երկու պետությունների ղեկավարները քննարկել են հայ-ռուսական երկկողմ և բազմակողմ ձևաչափով հարաբերությունների օրակարգին և համագործակցությանը վերաբերող հարցեր, անդրադարձել տարբեր ոլորտներում բարձր մակարդակով ձեռքբերված պայմանավորվածությունների իրականացման ընթացքին:
Սերժ Սարգսյանը և Վլադիմիր Պուտինը քննարկել են ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացը, մտքեր փոխանակել միջազգային և տարածաշրջանային արդի խնդիրների ու մարտահրավերների շուրջ:
Նեղ կազմով հանդիպման սկզբում ՌԴ Նախագահը, ողջունելով գործընկերոջը, ասել է, որ ապրիլի 3-ին Ռուսաստանն ու Հայաստանը նշելու են դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակը, և այս տարիների ընթացքում հայ-ռուսական հարաբերությունները ձեռք են բերել դաշնակցային բնույթ:
«Մենք ակտիվ փոխգործակցում ենք միջազգային կազմակերպություններում գրեթե բոլոր ուղղություններով՝ ներառյալ հետխորհրդային տարածքում ստեղծվածները, ինչպես նաև ունիվերսալ միջազգային կազմակերպություններում:
Այս տարիների ընթացքում շատ իրադարձություններ են տեղի ունեցել, բայց Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև հարաբերությունները մշտապես կառուցվել են անցյալի, դարերի խորքից եկող խորը արմատների հիման վրա: Դրանք նույնկերպ շարունակվում են զարգացման ներկա փուլում:
Մենք գիտենք, որ մեր հանդիպումն անցկացվում է նաև Հայաստանում ներքին քաղաքական խոշոր իրադարձություններին պատրաստվելու ֆոնին. ապրիլի 2-ին նախատեսվում են խորհրդարանական` Ազգային ժողովի ընտրություններ, և այս ամենը կապված է սահմանադրական բարեփոխումների հետ: Գործընթացը, կարծես, հեշտերից չէ, բայց համոզված եմ, որ Հայաստանը Ձեր ղեկավարությամբ կանցնի զարգացման այս փուլը: Մենք անկեղծորեն մաղթում ենք Ձեզ հաջողություններ»,-նշել է Նախագահ Պուտինը:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել Վլադիմիր Պուտինին ՌԴ պաշտոնական այցի հրավերի համար և նշել, որ երկու երկրների փոխգործակցությունն անընդհատ համալրվում է՝ ի հայտ են գալիս նոր հարցեր, և բարձրագույն մակարդակով մշտական հանդիպումները թույլ են տալիս ամփոփել կոնկրետ ժամանակահատվածի կտրվածքով կատարված աշխատանքը, և բնականաբար, նախանշել մեր համագործակցության գլխավոր ուղղությունները մոտ ապագայի և հեռանկարի համար:
«Իսկապես, այս տարին հոբելյանական է՝ տոնում ենք դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակը: Այդ տարիները եղել են սերտ համագործակցության ժամանակաշրջան, և մեզ հաջողվել է ձևավորել իսկապես դաշնակցային հարաբերություններ:
Նման բնույթի հարաբերությունները միշտ թելադրում են մեր օրակարգը: Վլադիմիր Վլադիմիրի, վստահ եմ, որ մեր այսօրվա հանդիպումը ևս, կլինի բովանդակալից, և կանցնի լիարժեք փոխվստահության մթնոլորտում:
Շնորհակալություն հրավերի, ջերմ ընդունելության համար»,-ասել է Նախագահ Սարգսյանը:
Նեղ կազմով հանդիպումից հետո, կայացել են ընդլայնված կազմով բանակցություններ` երկու երկրների պատվիրակությունների անդամների մասնակցությամբ:
Ի պատիվ պաշտոնական այցով Ռուսաստանի Դաշնությունում գտնվող Նախագահ Սերժ Սարգսյանի՝ Ռուսաստանի Դաշնության Նախագահ Վլադիմիր Պուտինի անունից տրվել է պաշտոնական ճաշ:

Politics 18:12 15/03/2017 Armenia
In the sidelines of the official visit to the Russian Federation, President of Armenia Serzh Sargsyan has today held a meeting with Russia’s President Vladimir Putin.
As the Public Relations and Mass Media Department of the RA President’s Office told Panorama.am, the leaders of the two strategic partner countries discussed issues over the agenda of Armenian-Russian bilateral and multilateral format relations and cooperation, as well as touched upon the implementation process of the high-level agreements reached in various spheres.
Serzh Sargsyan and Vladimir Putin discussed the process of the settlement of the NK conflict and exchanged views over the urgent international and regional issues and challenges.
At the beginning of the narrow format meeting, Russia’s President welcomed his Armenian counterpart and noted that on April 3 Russia and Armenia will celebrate the 25th anniversary of the establishment of diplomatic ties, which have turned into allied relations during these years.
“We actively cooperate in almost all directions within the international organizations, including the ones formed in the post-Soviet territory and universal international organizations.
These years have seen numerous events; however, the relations between Armenia and Russia have always been built on the basis of deep roots that have century-long history.
We are aware that this meeting is being held against the background of preparations of major political events in Armenia: Parliamentary elections are set to be held on 2 April and this is all related to the Constitutional reforms. The process does not seem to be an easy one, however I am convinced that under your leadership Armenia will overcome this stage of development. We sincerely wish success to you,” President Putin said.
Armenia’s President Serzh Sargsyan thanked his Russian counterpart for his invitation of the official visit to Russia and noted that the partnership of the two states is always expanding, new issues emerge and the regular high-level meetings enable to sum up the work carried out at a specific period and, certainly, to determine the main directions of the cooperation for the coming future.
“This year is really a jubilee year as we mark the 25th anniversary of the establishment of the diplomatic relations. These years have been a period of close cooperation and we have managed to establish true allied relations.
Relations of such character always determine our agenda. Mr. Putin, I am convinced that our today’s meeting will also be substantial being held in an atmosphere of complete trust.
Thank you for the invitation and the warm reception,” President Sargsyan said.
The narrow format meeting was followed by talks in expanded format with the participation of the delegation members of the two states.
In honour of President Serzh Sargsyan’s official visit to Russia, an official dinner was served on behalf of Russian President Vladimir Putin.