Հասարակություն 11:41 22/03/2017
«Հիանալի երկիր է Հայաստանը: Դուք ասացիք, որ Հայաստանը փոքր է, դրա համար աշխարհում որոշ մարդիկ չգիտեն Հայաստանի մասին: Բայց Հայաստանն ունի բազմաթիվ առավելություններ, որոնք կարելի է ներկայացնել ողջ աշխարհին»,- Երևանում ընթացող «Ճգնաժամից դեպի զարգացում՝ սնուցվելով հաղորդակցությամբ» խորագրով ֆորումի ժամանակ ասաց «CityBranding» ընկերության (Ռուսաստան) գործադիր տնօրեն Վասիլի Դուբեյկովսկին:
Նրա խոսքով, բրենդավորումը ոչ թե խնդիրների մասին խոսելն է, քանի որ մյուսներին չի հետաքրքրում ձեր խնդիրները, այլ խոսել՝ ինչ կարող եք անել, որոնք են ձեր առանձնահատկությունները:
Վասիլի Դուբեյկովսկու խոսքով, բրենդավորման հարցերով ոչ թե պետք է մի մարդ, մի բաժին զբաղվի, այլ բոլոր բնակիչները պետք է դառնան տվյալ տեղանքի բրենդավորման հենակետը:
«Հայաստանի բնակչությունից երկու անգամ ավելի շատ հայ է ապրում Հայաստանից դուրս: Հայաստանի համար լավ հնարավորություն է օգտագործել այդ գործիքը: Նրանց պետք է օգտագործել որպես հենակետեր ձեր երկրի մասին տեղեկատվություն տարածելու համար: Պետք է Հայաստանից դուրս բնակվող հայերի հետ տարբեր նախագծեր իրականացնել, ոչ թե գրասենյակներ բացել Հայաստանը գովազդելու համար»,- ասաց նա:
Վասիլի Դուբեյկովսկին նաև նշեց, որ իրազեկվածությունը երկրների ամենակարևոր չափանիշն է կոորպորատիվ բրենդավորում անելիս: Նա ասաց, որ երբ խոսում են երկրի բրենդավորման մասին, չեն կարող անտեսել երկրի պատմությունը, ավանդույթները:
«CityBranding» ընկերության գործադիր տնօրենի խոսքով, երկրների մասին առաջինը մարդիկ տեղեկանում են դեռ դպրոցական տարիքից՝ աշխարհագրության դասագրքերից, ինչպես նաև պատմության, գրականության: Երկրի ներկայացման համար, նրա խոսքով, շատ է օգտագործվում նաև մշակույթը, խոհանոցը:
Հիշեցնենք, որ մարտի 21-ին մեկնարկեց WCFDavos/Yerevan երկօրյա  ֆորումը, որը կազմակերպվել է Հասարակայնության հետ կապերի հայաստանյան  ասոցիացիայի (APRA) և Դավոսի հաղորդակցության համաշխարհային ֆորում  ասոցիացիայի (World Communication Forum Association) համատեղ ջանքերով:
Տարածաշրջանում իր ձևաչափով առաջին անգամ անցկացվող ֆորումի շրջանակներում երեկ քննարկումներ են անցկացվել ճգնաժամային հաղորդակցության, սոցիալական մեդիաների, կորպորատիվ պատասխանատվության խնդիրների վերաբերյալ:

Society 12:23 22/03/2017 Armenia
“Armenia is a wonderful country. Because it is a small state, some people around the world have no idea about it. However, the country has numerous benefits which are worth to present to the world,” Vasily Dubeykovsky, CEO of CityBranding, which specializes in cities branding, said during the two-day forum of WCFDavos/Yerevan entitled “From Crisis to Development - Powered by Communication” underway in Yerevan.
In Dubeykovsky’s words, branding is not about speaking of problems but rather the benefits and characteristics, one’s capability to achieve something, since no one is interested in others’ problems.
He next suggested that not an individual or a group of people but all the population should be engaged with a branding of a certain place.
“Twice as many Armenians live outside of Armenia, which is a good factor to make use for Armenia. They should serve as a point of support to disseminate information about your country. Joint projects with Armenian residing outside the country should be realized instead of opening offices to advertise Armenia,” noted the expert.
Vasily Dubeykovsky then pointed that awareness comes to be the most important criterion in corporative branding, likewise any reference to a country branding is pointless without references to its history and traditions.
“People first learn about other countries from school textbooks, geography history, and literature books. Culture and cuisine are another signature for the country introduction,” the expert added.
To remind, Armenian Public Relations Association (APRA), in cooperation with Davos World Communication Forum Association, has organized two-day forum of WCFDavos/Yerevan from 21 to 22 March. The regional session of the forum is titled From Crisis to Development - Powered by Communication. The forum features topic such as crisis communication, social media, corporate responsibility, etc.