Հասարակություն 19:22 22/03/2017 Հայաստան
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի կողմից ֆինանսավորվող և Հայաստանի «Ֆուլեր Տնաշինական Կենտրոնի» կողմից իրականացվող բնակարանաշինության ծրագիրը հինգ տարվա ընթացքում կարևոր խնդիր է լուծել՝ ձգտելով բարելավել սոցիալապես անապահով խավի կյանքի որակը և նպաստել երկրում աղքատության ցուցանիշի կրճատմանը, -այս մասին հայտտնում են ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի հասարակայնության հետ կապերի ծառայությունից։
Աղբյուրը տեղեկացնում է, որ գործակցող կողմերի ղեկավարների հերթական շրջայցը եղել է Կոտայքի մարզում: Գեղաշեն և Կամարիս համայնքներում բնակարանամուտ է նշել երեք ընտանիք: Այստեղ, կողմերի աջակցությամբ ավարտին է հասցվել մեկ կիսակառույցի շինարարություն, իսկ երկու տուն վերանորոգվել է: Ընդհանուր առմամբ, Կոտայքի մարզում բնակարանաշինության ծրագրով աջակցություն է ստացել 6 ընտանիք:
Ծրագրի դրական ազդեցությունն արձանագրված ցուցանիշն է. հինգ տարվա ընթացքում բարեկեցիկ բնակարանային պայմաններով է ապահովվել 135 ընտանիք՝ 677 մարդ: Այդ նպատակի իրագործման համար ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն ավելի քան 333 մլն. դրամի ներդրում է կատարել: Ծրագրի առավել կարևոր՝ բարոյահոգեբանական կողմը, երկրի վաղվա օրվա նկատմամբ հավատի հաստատումն է: Արտագաղթի հիմնական պատճառներից մեկը սեփական երկրում բարեկեցիկ կենսամակարդակ ապահովելու անկարողությունն է: Երբ հաղթահարվում է հոգեբանական խնդիրը՝ ընտանիքը նախապատվություն է տալիս հայրենի հողի վրա ապրելուն: Ծրագրի գնահատումը ցույց է տվել, որ բնակարանաշինության ծրագրով աջակցություն ստացած ընտանիքներից ոչ մեկը չի արտագաղթել Հայաստանից:
Բարեկեցիկ բնակարանային պայմանները նպաստում են նրան, որ խոցելի ընտանիքները փոխեն իրենց կենսակերպը, ապահովեն իրենց երեխաների զարգացումը առավել նպաստավոր միջավայրում:
«Ավելի քան 15 տարի երազել ենք մեր տունն ունենալ: Այսօր կրկնակի երջանկություն է այս տան մեջ հյուրընկալել այն մարդկանց, ովքեր մեր երջանկությունն իրականություն դարձրին››,- ասել է Վարդանյան ընտանիքի մայրը՝ Քրիստինեն:
«Փորձենք միասին գնահատել այս ծրագիրը: Եթե մեզ հաջողվում է լուծել թեկուզ մեկ մարդու խնդիր, նրա մեջ ամրապնդել հույսը, տեսնել հայրենիքը չլքելու վճռականությունը, ապա վստահաբար կարելի է ասել, որ ծրագիրը կարևոր է և արդարացված: Ուրախ ենք յուրաքանչյուրի ապրած երջանկությամբ: Հպարտ ենք, որ պատասխանատու մոտեցման մեր ռազմավարությունը արդյունք է տալիս՝ ոգևորելով հասարակությանը, մեր աշխատակիցներին և երկրում գործող այլ կազմակերպությունների: Ավելի քան 11 տարի առաջնորդվել ենք այս սկզբունքով և ձգտում ենք շարունակել նույն ոգով»,- ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
«Ընտանիքի պահպանման, աղքատության և արտագաղթի նվազեցման ռազմավարական կարևորությունից զատ, այս համագործակցությունը գնահատելի ազդեցություն ունի նաև համայնքների զարգացման գործում: Հնգամյա համագործակցության ողջ ընթացքում ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը երբեք չի սահմանափակվել միայն ֆինանսական ներդրում կատարելով, այլև, կորպորատիվ սոցիալական բարձր պատասխանատվությամբ, պարբերաբար մասնակցել է ընտանիքների համար կառուցվող տների շինարարական աշխատանքներին»,- ասել է Հայաստանի «Ֆուլեր Տնաշինական Կենտրոնի» նախագահ Աշոտ Եղիազարյանը:

VivaCell-MTS: Housing project as a means of poverty reduction in Armenia
The housing project financed by VivaCell-MTS and implemented by “Fuller Center for Housing” Armenia has solved an important problem in 5 years seeking to improve the life quality of vulnerable families and to contribute to the poverty reduction in the country. From this perspective, the project has a strategic importance for the development of our country. Public Relations Service of VivaCell-MTS reports.
The partnering organizations paid a regular visit to Kotayk region. Three families celebrated housewarming in Geghashen and Kamaris communities: construction of one half-built house has been completed, and two houses have been renovated. Altogether, six families have benefited from the housing project in Kotayk region.
The positive impact of the project is seen in its results - in 5 years 135 families, 677 people, were provided with decent housing conditions. Over AMD 333 mln. has been invested by VivaCell-MTS for the implementation of the project.
The most important aspect of the project, the moral and psychological one, is the establishment of trust in the future of the country. One of the main reasons for emigration is the inability to create a better standard of living in one's own country. When the psychological problem is overcome, the family prefers to stay and live in their Homeland. The evaluation of the project has shown that none of the families assisted through the project emigrated from Armenia.
The decent housing conditions also help the families to change their lifestyle and to provide a more secure environment for raising their children.
''More than 15 years we have been dreaming of having our home. Today our happiness is doubled as we welcome in our home those people who have made our happiness possible,'' said the mother of Vardanyan family Kristine.
“Let’s try to assess this program together. If we manage to solve the problems of just one person, make his belief stronger, and see his decision to stay in the homeland, then we can say with confidence that this program is important and justified. We share everyone’s happiness. We are proud that our strategy has results and encourages society, our employees and other organizations operating in our country. For more than 11 years we have been guided by this principle and strive to stay committed,” says VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian.
“In addition to the strategic importance of the project towards family preservence, poverty and emigration reduction, this partnership also has praiseworthy impact on community development. Throughout the whole period of the five-year-partnership, VivaCell-MTS has never limited its assistance to financial investment; through the highest sense of corporate social responsibility VivaCell-MTS regularly participates in the construction of the houses,” said ‘Fuller Center for Housing” Armenia President Ashot Yeghiazaryan.