14:17 27/03/2017 Հայաստան
Առաջիկա խորհրդարանական ընտրությունները դիտարկելու համար «Քաղաքացի-դիտորդ» նախաձեռնությունն ունի 3 հազարից ավելի դիտորդ: Նրանք կարող են դիտորդական առաքելություն իրականացնել 1600 տեղամասերում, որը կազմում է բոլոր տեղամասերի 75 տոկոսը, որտեղ քվեարկելու է ընտրողների մոտ 95 տոկոսը: Լրագրողների հետ հանդիպմանն այսօր նման թվեր հայտարարեց նախաձեռնության ներկայացուցիչ Լուսինե Հակոբյանը:
Նրա խոսքով, բոլոր դիտորդներին վերապատրաստել են՝ տալով տեսական ու պրակտիկ գիտելիքներ.
«Ունենալու ենք դիտորդներ նաև այլ պետություններից ինչպես հայեր, այնպես էլ այլազգիներ: Դիտորդների 10 տոկոսը լինելու է Սփյուռքից»։
Հակոբյանն ասաց, որ մի գործիք են փորձարկել 2015-ի հանրաքվեի ընթացքում, օրենսդրական փոփոխությունները թույլ կտան ավելի արդյունավետ աշխատել:
«Խոսքը «Վերահսկիր» գործիքի մասին է: Մենք կոչ ենք անում Հայաստանում կամ ՀՀ-ից դուրս գտնվող այն քաղաքացիներին, ովքեր չեն քվեարկելու, նախագրանցվել: Այդպիսով մեք կունենանք չքվեարկողների բազա»,-ասաց նա:
Հակոբյանը հիշեց, որ այս ընտրություններում առաջին անգամ հրապարակվելու են այն անձանց անունները, ովքեր մասնակցել են քվեարկությանը:
«Բազայի տվյալների ու ցուցակների համադրության արդյունքում մենք կարողանալու ենք պարզել, արդյոք այդ անձանց փոխարեն տեղի են ունեցել քվեարկություններ»,-ասաց նախաձեռնության անդամը, ավելացնելով, որ իրենց ձեռքին ունեցած տվյալների հիման վրա կարող են դիմել դատարան:
Նա հիշեցրեց, որ ուրիշի փոխարեն քվեարկելը քրեական հանցագործություն է, և նման գործիքի առկայության պարագայում, իրավախախտները կկրեն պատասխանատվություն:
«Սա հեռու չէ իրականությունից: Ովքեր հաստատ գիտեն, որ չեն կարող քվեարկել, կոչ եմ անում ակտիվ գրանցվել»,-ասաց նա:

Society 15:13 27/03/2017 Armenia
“Citizen Observer” Initiative has over 3000 observers to monitor the upcoming Parliamentary elections in Armenia. They can conduct observation mission in 1600 polling stations, which make up 75 percent of all the stations with 95 percent of the registered voters. Representative of the initiative Lusine Hakobyan announced the above-mentioned during today’s press conference, Panorama.am reports.
In her words, they have trained all the observers giving them theoretical and practical knowledge.
“We will have observers from other states as well, both Armenians and foreigners. 10 percent of the observers are from the Diaspora,” she added.
Hakobyan noted that they have tested a mechanism during the 2015 referendum, and the legislative amendments will allow it to work more effectively.
“It refers to the tool “Control”. We call on the Armenian citizens in Armenia and outside its borders to register in advance if they do not take part in the voting. In this way, we will have a database of non-voters,” she explained.
Hakobyan reminded that for the first time the name of the voters who have taken part in the elections will be released.
“Comparing the database with the released lists we will be able to reveal whether there have been voting on behalf of those people,” the member of the initiative said adding that they can apply to the court on the basis of the evidence at hand.
She reminded that voting on behalf of someone else is a crime and due to the application of such a tool, the perpetrators will be brought to responsibility.
“This is not far from reality. Those who know for sure that they cannot take part in the elections are called to actively register,” she said.